Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Roaming nekončí, pozor na nepresné informácie

· · Diskusia
Dnešok bol v mnohých médiách prezentovaný ako deň, ktorý ukončí vyberanie vysokých poplatkov od operátorov za volania v zahraničí využitím roamingu. Ten však nekončí a nebude ani zadarmo.

Samotný roaming bude fungovať aj naďalej, a ak ste v zahraničí využívali mobilné služby, môžete v tom naďalej pokojne pokračovať. Pôjde to však bez toho, aby ste si u svojho operátora museli zakúpiť dodatočné služby alebo čokoľvek aktivovať. Takzvaný koniec roamingu sprevádzala tiež informácia, že služby, ktoré zahŕňa, budú v zahraničí zadarmo. Ide o ďalšiu nepresnosť. Princípom nových regulačných pravidiel v súvislosti s mobilnými službami v zahraničí je, že v krajinách EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku a Nórsku, budete môcť využívať mobilné služby za cenu, akú vám doma ponúka váš operátor.

Aj napriek tomu, majú využívanie roamingu v rukách operátori a tí si vrámci primeraného využívania ich mobilných služieb v zahraničí, môžu stanoviť svoje vlastné podmienky. Ich snahou bude zabrániť akémukoľvek zneužívaniu alebo neobvyklému používaniu roamingových služieb. Orange, Telekom, O2 a 4ka nás už stihli o ďalšom postupe informovať.

Roamingové ceny

V praxi však musíte dodržať najmä zásadu, že za posledné štyri mesiace by ste mali doma pretelefonovať, preesemeskovať a preniesť viac dát než v zahraničí. Okrem toho by ste za mesiac tiež nemali preniesť v cudzine (EÚ, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko) viac dát, než koľko vám určil váš mobilný operátor vrámci vášho mesačného balíka. V poriadku bude, keď prenesiete napríklad maximálne 3300 MB z 5000 MB (balík Modré O2 Dáta) alebo 6,5 GB z 15 GB k paušálu Data Max od Orangeu. Je to dané tým, že zahraničný európsky operátor si od toho vášho vypýta takmer desať eur, za každý prenesený gigabajt dát (9,24 eur / 1000 MB). Platí to aj napriek tomu, že si rovnakú sumu zaúčtuje aj slovenský operátor u operátora cudzinca, ktorý navštívi našu krajinu. Turistov na Slovensku je však podstatne menej, než slovenských cestovateľov po Európe. Tento nepomer ale európska regulácia už akosi nezohľadňuje.

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb priebežne rokuje s operátormi ohľadom pravidiel medzinárodného roamingu. Tiež upozorňuje, že slovenskí operátori s ich dodržiavaním zatiaľ nemali žiadne problémy. Po 15. 6. 2017 overí, či dodržiavajú Nariadenie o roamingu a v prípade porušenia pravidiel hrozí operátorom pokuta až do výšky 5 % z obratu.

Nové pravidlá roamingu sa týkajú aj Veľkej Británie, a to aj napriek Brexitu. Teda aspoň zatiaľ, nakoľko nie je jasné, čo prinesie budúcnosť. Británia totiž zákaz roamingových príplatkov bude musieť rešpektovať len v prípade, že sa aj naďalej bude nachádzať na rovnakom alebo úzko spätom trhu.

Zdroj: europa.eu

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2018 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188