Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Poradňa: Ako na čo najrýchlejší mobilný Wi-Fi hotspot?

· · Diskusia
Zdieľanie internetu z mobilu je jednoduché, no požiadavka na čo najvyššiu rýchlosť vie toto zadanie poriadne skomplikovať. Potom budete musieť technické špecifikácie čítať pozornejšie.

Ak aj vás trápi nejaký problém s telefónom, mobilným operátorom alebo hľadáte špecifický mobil, napíšte nám e-mail na redakcia@fony.sk s predmetom správy "Poradňa". Z redakčnej pošty každý týždeň vyberieme najzaujímavejšiu otázku a tej sa budeme venovať formou takéhoto článku.

Dnes skúsime poradiť Danovi, ktorý nám píše: "Dobrý deň, hľadám telefón, ktorý bude primárne slúžiť ako Wi-Fi hotspot. Neviem však, kde hľadať údaje o prenosových rýchlostiach Wi-Fi. Viete mi poradiť? Hlavnou podmienkou sú čo najvyššie prenosové rýchlosti ako Wi-Fi hotspot."

Na prvý pohľad ide o banálnu požiadavku, aktivovať Wi-Fi hotspot totiž zvládne snáď každý majiteľ novšieho smartfónu. Snaha o čo najrýchlejšie dáta však všetko komplikuje.

Dano potrebuje, aby jeho mobil čo najrýchlejšie ťahal dáta cez SIM kartu od operátora a potom ich rovnako svižne posielal cez vytvorenú Wi-Fi do ďalších zariadení.

Wi-Fi Hotspot

Pri našich testoch sme zistili, že v Bratislave, v pokrytí LTE-A (4G+) siete Telekomu nie je problém dosiahnuť rýchlosť sťahovania cez 300 Mbps. To sú však rýchlosti, ktoré nezvládne každý smartfón.

Len na ilustráciu, lacnejšia Nokia 3.1 podla svojich špecifikácií tvrdí, že jej modem spĺňa certifikáciu LTE UE (user equipment) CAT 4. CAT 4 ale sľubuje rýchlosť sťahovania iba 150 Mbps. Huawei P smart zvládne vďaka CAT 6 až 300 Mbps, no stále tak nedosiahne na maximálny potenciál našich operátorov.

Najnovší Samsung Galaxy S10 uvádza podporovanú kategóriu CAT 20 a teda rýchlosti až do 2 Gbps. Tieto údaje by ste mali ľahko nájsť v technických špecifikáciách na webe každého výrobcu a často ich uvádzame aj my v našom Základnom infe.

Druhým článkom skladačky by mala byť rýchlosť mobilom vytvorenej Wi-Fi siete. Dano bude v bezpečí so smartfónmi podporujúcimi štandard Wi-Fi 802.11ac. Ten totiž sľubuje teoretické rýchlosti až do 1300 Mbps a v praxi boli namerané namerané okolo 720 Mbps - obe vysoko nad u nás aktuálne dostupnými rýchlosťami LTE sietí od operátorov.

Naopak, vyhnúť by sa mal smartfónom so starším štandardom Wi-Fi 802.11n. Jeho teoretické maximum je len 450 Mbps a praktické okolo 240 Mbps. Staršie štandardy 802.11a/b/g sú na tom ešte horšie a pásmo 2,4 GHz je často problematické aj v panelákoch s množstvom susediacich Wi-Fi sietí. Internet býva pomalý, kvôli veľkému rušeniu.

LG V30

Problém je, že aj v prípade, že bude na papieri všetko správne, výsledok ideálny byť nemusí. Pri našom teste sme na hotspot z mobilu v rýchlej LTE sieti pripojili notebook a rýchlosti zmerali na ňom.

So Samsungom Galaxy Note 9 sme dosiahli rýchlosť iba 37,7 Mbps, s LG V30 28 Mbps a s najnovším Galaxy S10e len 12,3 Mbps. Opakovaný test po vonku už dosiahol 74 Mbps, čo je však stále iba polovičná rýchlosť, než akú dostával mobil priamo z LTE siete operátora.

Skúsili sme tiež dva testy so SIM kartou od Orangeu, kde boli výsledky s LG V30 aj iPhonom 7 Plus veľmi podobné. Či pri teste priamo v mobile, alebo cez notebook pripojený na hotspot, pohybovali sa v rozmedzí 40 až 50 Mbps.

Danovi a ostatným čitateľom teda vieme odporučiť len to, aby si dali pozor na podpované rýchlosti LTE (CAT) a štandardy Wi-Fi (ideálne 802.11ac). Špecifickejšie mu ani po viacerých testoch poradiť nevieme, no na druhej strane, s používaním Wi-Fi hotspotov alebo ich rýchlosťami pri bežnom surfovaní sme nikdy nemali problém. Netušíme ale, aké bude Danove využitie a koľko zariadení chce na jednu Wi-Fi pripojiť. Väčšie počty smartfón isto nezvládne obsluhovať tak rýchlo, ako klasický router.

Všetky podobné články nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188