Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Poradňa: Prečo sa ceny mobilov v e-shopoch tak veľmi odlišujú?

· · Diskusia
Hľadanie tej najnižšej ceny má svoj význam, no podozrivo lacné ponuky neznámych obchodníkov by sme pri kúpe nového mobilu radšej odignorovali.

Ak aj vás trápi nejaký problém s telefónom, mobilným operátorom alebo hľadáte nejaký špecifický mobil, napíšte nám e-mail na redakcia@fony.sk s predmetom správy "Poradňa". Z redakčnej pošty každý týždeň vyberieme najzaujímavejšiu otázku a tej sa budeme venovať formou takéhoto článku.

Boris nás poprosil o pomoc pri orientovaní sa v ponuke slovenských obchodov: "Zdravím, chcel by som sa spýtať: Ak si idem kúpiť mobil a sledujem jeho ceny na cenových porovnávačoch, v čom je rozdiel, ak ho jedna stránka ponúka za 620 eur, samotný porovnávač za 750 eur a ďalší obchod má presne ten istý model, s tými istými parametrami za 840 eur? Na čo si mám dávať pozor alebo prečo to tak vlastne je? Keď kúpim ten najlacnejší za 620 eur, nebudú s ním nejaké problémy? Ďakujem vopred za odpoveď!"

Ceny smartfónov v obchodoch sa prirodzene líšia podobne ako ceny akéhokoľvek iného tovaru. Dokáže podnikateľ pracovať efektívnejšie s menším množstvom zamestnancov, nemá kamennú predajňu oberajúcu ho o poplatky za energie a nájom alebo jednoducho dokáže úspešne fungovať s nižšou maržou? Potom si všetky produkty môže dovoliť predávať lacnejšie.

Vždy odporúčame nakupovať od overených obchodníkov, respektíve v tých známejších e-shopoch. Pomôcť rozhodnúť sa vám môžu aj skúsenosti známych, krátke vyhľadávanie vo fórach na internete či hodnotenie ostatných zákazníkov na stránkach samotných cenových porovnávačov.

LG G5 Heureka

Ak medzi takýmito obchodmi nájdete nižšiu cenu (samozrejme po započítaní poštovného), nie je dôvod po nej nesiahnuť.

S e-shopmi, kde rovnaký mobil nájdete o viac než stovku lacnejšie, to už môže byť oveľa zložitejšie. Kolega Richard sa o tejto téme podrobne rozpísal v článku Na Slovensku je to tak: Lacné mobilné telefóny.

Aj takýto ultra-lacný obchodník vám podľa slovenských zákonov o ochrane spotrebiteľa musí poskytnúť 2-ročnú záruku. Ak teda v tom čase bude svoj obchod ešte prevádzkovať a nezmizne zo sveta.

No netreba zabúdať na to, že niektoré mobily (napríklad od Apple či Samsungu) môžete v prípade problémov odniesť rovno do autorizovaného servisu a nečakať tak možno až 30 dní, ktoré obchodník na vybavenie vašej požiadavky má. Podozrivo lacné smartfóny často nepochádzajú z oficiálnej slovenskej distribúcie a tak vám ich autorizovaný servis neopraví buď vôbec, alebo len počas prvého roka, kedy ešte platí medzinárodná záruka.

Problémov ale môžete mať viac. Od dlhšieho čakania na prípadnú aktualizáciu operačného systému, ktorú už ostatné slovenské verzie rovnakého modelu dávno dostali, až po takmer podvodné praktiky v prípade, že obchod predáva telefóny z výkupu alebo dokonca už používané a opätovne zabalené (napríklad aj počas 14-dňovej zákonnej lehoty na bezplatné vrátenie pri elektronických objednávkach).

Xiaomi Mi A1

Takéto mobily by mali byť v obchode jasne a viditeľne označené, no ruku do ohňa za všetky e-shopy by sme určite nedali.

V prípade telefónov z Číny nemusí sedieť ani presná technická špecifikácia na webe a k vám môže doraziť model, ktorý nepodporuje všetky slovenské LTE pásma, hoci (bezhlavo skopírovaný) text na internetových stránkach obchodu uvádza opak.

Pri naháňaní sa za najnižšou cenou preto nabádame na opatrnosť. Ak už sa rozhodnete pre neznámy obchod, venujte dostatok času overeniu jeho pozadia a skúseností ostatných na internete.

Všetky podobné články nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188