Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

USB type-C (USB-C) v teórii aj praxi, časť 2

· · Diskusia
Po vyše roku sme sa znovu pozreli na možnosti USB-C konektoru a príslušenstvo s USB-C, ktoré si môžete zaobstarať. (živé fotografie)

Výskyt USB-C v nových zariadeniach sa za posledný rok výrazne zvýšil. Postupne tento konektor preniká do stredného segmentu smartfónov. USB-C tak už nie je výsadou drahých vlajkových lodí. Rozšírilo sa tiež použitie v notebookoch, počítačoch a pomalými krokmi výrobcovia nahrádzajú microUSB a USB type-A aj v ostatných zariadeniach. V predchádzajúcom článku som sa venoval predovšetkým video výstupu z notebooku, teraz si ukážeme ďalšie využitia USB-C v rôznych dokoch, SSD diskoch či slúchadlách.

USB-C

Príslušenstvo sme testovali na dvoch notebookoch - Lenovo X1 Carbon 5th Gen a Xiaomi Mi Notebook Pro. Prvý má dva Thunderbolt 3 porty s PCIe x4 pripojením, druhý len dva obyčajné USB-C. Na nabíjanie a video výstup sa však dá použiť len jeden z nich. Rozdiely medzi USB-C portami sú veľké a niekedy aj ten istý notebook v rôznych konfiguráciách môže mať rozdielne konektory. Pred kúpou notebooku si preto určite overte o aký typ USB-C portu ide.

USB-C

SSD disky
Externé HDD disky pozná asi každý. Zvyčajne sú dostupné v 2,5'' formáte a ponúkajú 1-4 TB úložisko. Na pripojenie k počítaču je najčastejšie používaný microUSB 3.0. Pre bežného používateľa, ktorý si na disk robí zálohy, sú prenosové rýchlosti na úrovni 100 MB/s postačujúce. Ak však často prenášate fotografie, videá, či iné veľké súbory, určite viete, že pomalé prenosy brzdia vašu produktivitu. V tomto prípade je vhodné použiť externý SSD disk. Dostupné sú momentálne SSD disky využívajúce USB-C aj Thunderbolt 3, pri výbere tak treba byť na pozore.

USB-C

Samsung T5 je nová verzie externého SSD, ktorá podporuje USB 3.1 Gen 2 10 Gbps. Prenosové rýchlosti dosahujú 540 MB/s pri sekvenčnom čítaní a 500 MB/s pri sekvenčnom zápise. SSD disk je samozrejme kompatibilný aj so staršími verziami USB, teda USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0). Treba však počítať so spomalením rýchlosti na približne 440 MB/s pri čítaní aj zápise. Veľkou výhodou tohto SSD sú jeho rozmery 74 x 58 x 10,5 mm a hmotnosť iba 50 gramov. V porovnaní s bežným 2,5'' externým HDD má len štvrtinový objem. Samsung T5 je dostupný v 250 GB, 500 GB, 1 TB a 2 TB verziách.

Ak hľadáte ešte rýchlejšie externé úložisko, siahnuť môžete po Thunderbolt 3 externom SSD Sonnet Fusion Thunderbolt 3 PCIe Flash Drive. Tento odolný hliníkový SSD disk je určený predovšetkým pre profesionálov, ktorí ho môžu použiť ako bootovací disk či scratch disk pri práci s fotografiami a videami. Momentálne je dostupný len v 1 TB verzii. Rozmermi sa už viac podobá na bežné 2,5'' externé disky - 103 x 70 x 31,5 mm a hmotnosť je 330 gramov.

USB-C

Vďaka použitiu Thunderbolt 3 s priepustnosťou 40 Gbps a PCIe SSD disku sú prenosové rýchlosti výrazne vyššie než v prípade Samsung T5. Sekvenčné čítanie bolo na úrovni
2600 MB/s a sekvenčný zápis 1400 MB/s. Na plnohodnotné využitie týchto rýchlostí budete potrebovať, aby bolo vaše zariadenie vybavené PCIe x4 Thunderbolt 3 portom. Pri pripojení len dvomi PCIe linkami budú rýchlosti obmedzené na približne 1400 MB/s. Na rozdiel od Samsung T5, Sonnet Fusion Drive pripojíte len k Thunderbolt 3 portom. S klasickými USB-C si nerozumie.

Slúchadlá
Pri mnohých nových smartfónoch sa stretávame s absenciou 3,5 mm audio konektoru. Výrobcovia sa snažia ušetriť každý milimeter miesta v zariadení a audio jack sa tak stáva nežiadúci. Množstvo používateľov však z tohto trendu nie je nadšených, nakoľko nemôžu pripojiť už zakúpené slúchadlá k novému smartfónu. Niektorí výrobcovia preto dávajú do balení redukcie z USB-C na 3,5 audio konektor, iní dodajú USB-C slúchadlá priamo v balení.
Druhá možnosť sa však zvyčajne týka drahších zariadení a vlakových lodí. Ak si chcete zakúpiť USB-C slúchadlá, siahnuť môžete napríklad po Xiaomi Noise Cancellation In-ear Earphones Type-C Version, ktoré sú vybavené mikrofónom a rušením okolitého zvuku.

USB-C

Doky
Tenké a ľahké notebooky často neohúria množstvom portov. Dôvod je jednoduchý, viac konektorov sa do tenkého tela jednoducho nezmestí. RJ-45 Ethernetový konektor sa z notebookov takmer úplne vytratil, absencia HDMI je tiež na vzostupe. Výrobcovia pomaly ale isto nahrádzajú všetky konektory jedným univerzálnym - USB-C.

USB-C

Problém však nastáva, ak k takémuto notebooku potrebujete pripojiť už existujúce zariadenia. Vtedy sa musíte spoľahnúť na všelijaké adaptéry a redukcie. Druhou možnosťou, ktorá je vhodná najmä do pracovného prostredia je použitie dokov. Tie poskytujú väčšiu flexibilitu ako jednoduché jednoúčelové redukcie.

Club-3D CSV-1534 dok ponúka HDMI 2.0 port pre 4K 60 Hz video výstup, USB 2.0 a USB-C pre nabíjanie. Toto všetko je zabalené v malej plastovej krabičke s rozmermi 80 x 60 x 18 mm a hmotnosťou 50 gramov. Vďaka tomu dok poľahky schováte do vrecka. Chválim skladací USB-C kábel, ktorý je súčasťou doku, nemusíte si tak so sebou nosiť žiaden ďalší kábel.

USB-C

Pripojenie dvoch 4K 60 Hz alebo jedného 5K monitoru k notebooku môže byť problém. Notebooky často bývajú vybavené len HDMI 1.4, ktorý podporuje 4K 30 Hz. Club-3D CSV-1577 SenseVision video splitter dokáže vďaka jednému Thunderbolt 3 portu pripojiť dva Displayport 1.2 konektory, ktoré podporujú aj dva 4K 60 Hz aj jeden 5K monitor.

Thundebolt 3 bol pri predstavení prezentovaný ako One cable docking solution, teda riešenie, pri ktorom k notebooku pripojíte jeden jediný kábel a získate celú paletu pripojení. Jedným takýmto dokom je Plugable TBT3-UD1-83. Po pripojení k notebooku získate dva USB 3.0 porty, jeden USB-C, RJ-45 Ethernet, 3,5 mm audio konektory pre mikrofón a slúchadlá, DisplayPort a Thunderbolt 3 port pre Daisy Chain. Ak chcete, aby sa váš notebook aj nabíjal, siahnite po drahšom modely TBT3-UDV.

USB-C

Grafický dok je posledné riešenie, ktoré Thunderbolt 3 ponúka. Vďaka grafickému doku môžete pripojiť počítačovú grafickú kartu vášmu notebooku či miniPC. Nezáleží, či ide o mainstreamovú MSI GTX 1060 Armor 3G alebo highendovú Asus GTX 1080 Ti Strix OC. Z vášho ultrabooku tak môžete spraviť herný alebo pracovný PC.

USB-C

Použitie plnohodnotnej grafickej karty zjednodušuje pripojenie viacerých monitorov a niekoľkonásobne zvyšuje grafický výkon. Grafických Thunderbolt 3 dokov je na trhu niekoľko, prvým bol Razer Core a postupne pribúdali ďalšie. Na obrázkoch môžete vidieť Sonnet BreakawayBox eGFX 550, ktorý patrí medzi tie dostupnejšie.

Záver

USB-C sa čím ďalej viac stáva súčasťou našich životov. Dostupnosť zariadení s týmto konektorov sa každým mesiacom zlepšuje. Čo môžeme očakávať do budúcna? Konektor sa postupne dostane aj do najlacnejších smartfónov. Dnes ho totiž využívajú len vlajkové lode a midendové telefóny. Rád by som videl rozšírenie Thunderbolt 3 protokolu, čo nemusí byť otázkou ďalekej budúcnosti. Intel totiž štandard sprístupnil bez licenčných poplatkov ako neexkluzívnu licenciu. Už dlhšie sa špekuluje o tom, že by Apple mohol nahradiť Lightning port USB-C, čo tiež nemusí byť úplná utópia, najmä keď nové Macbooky Pro aj iMacy využívajú takmer výlučne Thunderbolt 3.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188