Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

RÚ SR varuje operátorov pred vysokou pokutou

· · Diskusia
Už o necelý mesiac začnú platiť nové pravidlá účtovania súvisiace s používaním mobilných služieb v roamingu. Operátori sa musia novej smernici prispôsobiť. Pokiaľ by sa snažili nariadenie obísť, hrozí im pokuta až do výšky 5 % z obratu.

Tohtoročnú letnú dovolenku v niektorej z krajín Európskej únie by ste si mali užiť bez obáv z dodatočných nákladov za roamingové poplatky. Od polovice júna budeme v EÚ volať a dátovať za domáce ceny. Od februára tohto roka poznáme veľkoobchodné ceny, ktoré si budú opeátori platiť medzi sebou.

Európska únia pracuje na znižovaní roamingových poplatkov už od roku 2007. Každý rok postupne znižovala ceny za hovory, SMS-ky a dáta prenesené v zahraničnej sieti. Cieľom je skoncovať s roamingovými poplatkami a zjednotiť mobilný trh.

Nové veľkoobchodné ceny nadobúdajú účinnosť od 15. júna 2017, a to je dátum, od ktorého by sme mali pri cestách po krajinách EÚ telefonovať, zasielať SMS správy alebo surfovať cez mobil za rovnakú cenu ako doma.

Prvým z operátorov, ktorý pri uvedení novej ponuky spomenul európsku reguláciu roamingu bol Orange. Go paušály umožňujú zákazníkom telefonovať a posielať správy v rámci Európskej únie za rovnakých podmienok ako doma. A podľa vyjadrení v tlačovej správe zaradil Orange paušály do svojej ponuky o mesiac skôr, než začne platiť európska regulácia roamingu.

Nová ponuka však nebola prijatá pozitívne, pretože mobilné dáta sú súčasťou len programov Go 20 € a vyšších, a to len s nízkym objemom 100 MB, ktoré sa dajú využiť aj v EÚ. Ďalšie dáta treba dokupovať a pri čerpaní v Európskej únii vám ich Orange spoplatní cenou 0,009 € / 1 MB. Za 1000 MB dát presurfovaných v niektorej z krajín EÚ by ste zaplatili 9 eur. A práve dáta v paušáloch Go sa stali tŕňom v oku laickej i odbornej verejnosti.

Roamingové ceny

Môžeme sa len domnievať, či Orange vrátil do ponuky paušály Flex a Max na základe tlaku verejnosti. Tie pôvodne s príchodom Go paušálov prestal ponúkať. Operátor k celému problému poslal oficiálne stanovisko: Európsku reguláciu roamingu, ktorá vstúpi do platnosti 15. 6. 2017, bude Orange Slovensko v plnom rozsahu rešpektovať. Orange Slovensko je navyše v úzkom kontakte so zástupcami EÚ zodpovednými za reguláciu roamingu s cieľom korektnej aplikácie pravidiel regulácie do všetkých ponúk platných od 15. 6.

Negatívnu kritiku si všimol i regulačný úrad, ktorý dnes upozornil, že pozorne sleduje dodržiavanie európskych pravidiel. V prípade nedodržiavania alebo porušenia príslušných ustanovení Nariadenia o roamingu hrozí mobilným operátorom pokuta až do výšky 5 % z obratu za predchádzajúce účtovné obdobie.

Regulačný úrad bude aj naďalej sledovať dodržiavanie stanovených pravidiel. Od operátorov očakáva písomne položené otázky a je naplánovaná ďalšia komunikácia. O výsledkoch bude priebežne informovať.

Na kompletnú ponuku našich operátorov si budeme musieť ešte nejaký čas počkať. Na jej prípravu v súlade s novými pravidlami majú menej než mesiac.

Zdroj: teleoff.gov.sk

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2018 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188