Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Dilema: Apple iPhone XR vs. iPhone XS

· · Diskusia
Kúpiť najlacnejší z tohtoročných iPhonov a zmieriť sa nižším rozlíšením jeho displeja, alebo investovať trochu viac a odísť s výkonnejším XS-kom?

Ak si ani vy neviete dať rady pri výbere nového mobilu a máte dvoch favoritov, nezdráhajte sa nám napísať. Kontaktovať nás môžete e-mailom na redakcia@fony.sk, do predmetu správy napíšte "Dilema". Z redakčnej pošty každý týždeň vyberieme najzaujímavejšiu otázku, ktorej sa budeme venovať formou takéhoto článku.

Daniel sa nás pýta: "Ahojte, chcel by som sa vás opýtať na rozhodovanie medzi iPhone XR a XS. Ktorý by ste mi odporúčali? Na iPhone XR ma odrádzajú hrozne veľké okraje a slabší displej. Viac sa mi páči iPhone XS, keďže pekne sedí do ruky, ale nerobím až tak veľa fotiek. No a samozrejme je tu ešte možnosť kúpiť minuloročný iPhone X. Veľkú úlohu u mňa zohráva dlhšia podpora oproti androidom."

Medzi dvoma lacnejšími iPhonmi z tohtoročnej ponuky si vyberá veľa z vás. Samozrejme, iPhone XR zaujme najmä cenou, keďže 64-gigabajtová verzia sa predáva za, na pomery značky, relatívne priaznivých 849 eur. Mnohých zákazníkov upútalo aj šesť rôznych farebných verzií.

Apple iPhone XR

iPhone XS v ponuke nahrádza práve iPhone X. Jeho cena štartuje na 1149 eurách, čo môže, ale aj nemusí znieť ako veľký rozdiel. Záleží na vašom bankovom konte, túžbe po funkciách navyše a tom, či túto sumu vnímate ako investíciu rozpočítanú na dva alebo tri roky, počas ktorých bude mobil určite postačovať výkonom, kvalitou fotografií aj čerstvo aktualizovaným operačným systémom iOS.

Apple iPhone XS

V iPhone XS aj iPhone XR je rovnaký procesor Apple A12 Bionic a rozdiel v 4 GB, respektíve 3 GB RAM, podľa nás v praxi nespoznáte. Aj základný 12-megapixelový fotoaparát je rovnaký, takže rozhodovanie bude ešte tesnejšie.

Od oboch môžeme očakávať rovnaké snímky cez deň aj v noci a príkladne stabilizované videá v maximálne 4K rozlíšení pri 60 fps, ktoré od seba nerozlíšite. Hoci sa skok nemusí zdať ako veľký, práve fotoaparát a umelá inteligencia vo funkcii SmartHDR sú podľa nás dôvodom, prečo jeden z dvojice tohtoročných modelov preferovať nad iPhonom X alebo dokonca iPhonom 8/8 Plus.

Apple iPhone XR

Teleobjektív v XS-ku by sme zrejme dokázali oželieť. Treba ale pripomenúť, že kým iPhone XS dokáže v režime portrét rozostrovať pozadie za akýmkoľvek objektom, iPhone XR vie v popredí rozoznať iba tváre. Takže na kvety s rozostreným pozadím zabudnite. Aspoň kým si nestiahnete pokročilé platené fotografické aplikácie z App Storu.

Porovnanie oboch fotoaparátov nájdete v článkoch Takto fotí Apple iPhone XS a Takto fotí Apple iPhone XR.

Apple iPhone XS

Do hry vstúpia ešte dve premenné: veľkosť a kvalita displeja. Už sme spomenuli, že iPhone XS nahrádza iPhone X, dostal teda 5,8-palcový natiahnutý displej s rozlíšením 1125 x 2436 bodov a v jednej ruke sa bude vďaka ovládaniu gestami používať naozaj mimoriadne pohodlne.

iPhone XR je väčší, jeho obrazovka je 6,1-palcová. Kritici jej oprávnene vytýkajú nízke rozlíšenie 828 x 1792 bodov, teda menej než štandardné Full HD, respektíve Full HD+. A rozdiel medzi oboma modelmi je naozaj vidieť, hlavne keď ich držíte vedľa seba, alebo ste predtým používali niektorý z Full HD-čkových iPhonov Plus. Na druhej strane, jemnosť displeja na palec (hodnota ppi) je navlas totožná s malým iPhonom 6, 7, aj 8.

Apple iPhone XS

Aké je teda naše odporúčanie? Ak ste v minulosti vlastnili niektorý z malých iPhonov, prechodu na iPhone XR sa nemusíte obávať. Keďže bude jeho jemnosť displeja úplne rovnaká, nad nižším rozlíšením zrejme plakať nebudete. To isté platí, ak chcete ušetriť a získať čo najlacnejší nový iPhone. Model XR za 849 eur s novým fotoaparátom a opäť výkonnejším procesorom nám dáva väčší zmysel, než iPhone X alebo iné staršie modely.

Ak ste vlastníkom niektorého z pluskových modelov (iPhone 6S Plus, 7 Plus alebo 8 Plus), zamerajte sa skôr na iPhone XS. To isté platí, ak vám jeho vyššia cena neprekáža. Získate trochu pohodlnejšie ovládateľný a kompaktnejší mobil s ešte jemnejším displejom a pokročilejším bokeh efektom.

Oba modely sme už v redakcii testovali. Prečítajte si texty Apple iPhone XS - veľa kriku pre nič a Apple iPhone XR - farebný experiment. Pri vašom rozhodovaní vám určite pomôžu.

Všetky podobné články nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188