Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
ikona

Motorola Moto E5 Plus - vytrvalec so slušným základom

· · Diskusia
Recenzia 6'' dual SIM androidu s natiahnutým HD+ displejom a 5000 mAh batériou. Rátajte s pomalšími reakciami a priemerným fotoaparátom.

Tohtoročnú dvojicu radu Moto E5 spája veľká batéria. Moto E5 ponúkne 4000 mAh a o kúsok väčšia Moto E5 Plus až 5000 mAh batériu. My sme sa pozreli na plusovú verziu, ktorá za dostupnú cenovku ponúkne rozumný základ.

ikonaZákladné info: (Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

Cenovo dostupný dual SIM android s 6'' natiahnutým HD+ displejom, Snapdragonom 425, až 3 GB RAM, čítačkou odtlačkov, 12 Mpix fotoaparátom a 5000 mAh batériou.

(Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

Na smartfónoch a tabletoch môžete všetky obrázky v článku priblížiť pomocou dvoch prstov. Na počítači môžete obrázok klikom presunúť do popredia a šípkami na klávesnici preskočiť na ďalší.

Dizajnové črty sú takmer rovnaké pre všetky produktové rady Moto, a tak ani v prípade E-čkového sa žiadne prekvapenie nekoná. Poznávacím znamením sú oblé kontúry a okrúhle ohraničenie fotoaparátu na zadnej stene. Plastová konštrukcia nepôsobí lacno, vyčítať jej môžem iba lesklý povrch, ktorý je magnetom na odtlačky.

(Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

Preto som počas celej doby používania mal na telefóne nasadený plastový obal z balenia. Telo je zložené kvalitne, jednotlivé časti do seba presne zapadajú, a ani pri silnejšom ohýbaní v ruke sa konštrukcia nepodvolí. Maličké mínus dávam za chýbajúcu odolnosť voči vode. Pri tejto cenovke je to však pochopiteľné.

(Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

S telefónom sa manipuluje pohodlne a isto. Zvyknúť si treba iba na hmotnosť atakujúcu 200 gramov. Je to daň za batériu s vysokou kapacitou.

Rozloženie prvkov v bočných stenách je rovnaké ako pri iných smartfónoch Moto. Tlačidlo napájania nájdeme spolu s tlačidlom hlasitosti v pravej stene. Na môj vkus sú osadené až príliš vysoko a menšia ruka sa pri naťahovaní za nimi riadne potrápi. V protiľahlej pravej stene sa nachádza šuplík s trojicou slotov – dva pre nanoSIM karty a jeden pre pamäťovú kartu. Ide o jeden z mála telefónov, ktorý ponúka samostatný slot pre druhú SIM kartu a súčasne slot pre pamäťovú kartu. Za toto dávam plusový bod.

(Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

Nezabudlo sa ani na audio konektor, ktorý sa nachádza v hornej stene. Hlasný reproduktor je už tradične ukrytý vpredu, v mriežke slúchadla. Kvalita zvuku je podpriemerná a pri vyššej hlasitosti dochádza k výraznému zlievaniu tónov. V spodnej stene nájdeme microUSB konektor. V súčasnosti ho už vo väčšine telefónov vytláča novší USB konektor typu C, no opäť platí, že pri lacnejších modeloch sa zrejme ešte nejaký ten piatok budeme stretávať práve s microUSB konektorom.

(Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

Čítačka odtlačkov prstov sa v porovnaní s predchodcom premiestnila spod displeja na zadnú stenu. Dôvodom je displej s moderným pomerom strán 18:9, ktorý zaberá podstatne väčšiu plochu, než tomu bolo pri E4 Plus. Čítačka je spoľahlivá, a ani raz sa mi nestalo, aby som prst musel priložiť druhýkrát. Reakcie sú o čosi pomalšie, ale všimne si to iba používateľ, ktorý má skúsenosť s čítačkami v oveľa drahších smartfónoch.

(Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

V nastaveniach si môžete pridať maximálne 5 odtlačkov a okrem odblokovania môžete odtlačok použiť aj na povolenie nákupov a prístup k aplikáciám. Možnosť odblokovania telefónu tvárou radu Moto E5 chýba, ponúka ju o čosi drahší rad Moto G6.

(Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

Predná stena dostala displej s moderným pomerom strán 18:9. Kombinácia šesťpalcovej uhlopriečky a HD rozlíšenia už môže vyvolávať otázky ohľadom jemnosti zobrazenia, no musím povedať, že výsledok je dobrý. Určite však odporúčam zavítať do nastavení a vybrať menšiu veľkosť zobrazenia položiek na displeji a menšie písmo, ktoré potlačia kostrbatosť. Farby IPS displeja sú pekné a problém som nemal ani s čitateľnosťou na priamom slnku.

(Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

V nastaveniach si viete prispôsobiť teplotu farieb a vybrať farebný profil, buď živé farby, alebo štandardný režim. Nezabudlo sa ani na nočnú obrazovku, ktorá potláča zobrazenie modrého svetla, a šetrí tak vaše oči. Môžete ju zapínať manuálne, podľa časového rozvrhu, alebo podľa západu a východu slnka.

(Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

Túto funkciu nájdete v aplikácii Moto, kde nechýba ani známa Moto obrazovka zobrazujúca zmeškané udalosti na zhasnutej obrazovke. Ide o veľmi návykové riešenie. Priamo z tejto obrazovky viete upozornenie vymazať, prípadne naň reagovať. Moto obrazovka sa rozsvieti po prijatí upozornenia, alebo ak telefón zodvihnete, alebo ním pohnete. Rozsvietenie mávnutím ponad telefón ponúkajú až drahšie modely Moto.

(Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

V aplikácií Moto nájdeme aj známe gestá. Ponuka je však chudobnejšia než u drahších súrodencov a chýbajú tu najmä dve najnávykovejšie, a to spustenie svietidla dvojitým zatrasením telefónu a spustenie fotoaparátu otočením telefónu v zápästí.

(Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

O chod telefónu sa stará Snapdragon 425 od Qualcommu. Nejde ani o najvýkonnejší, a ani o najmladší čipset, no na nenáročné hry postačí. Populárnu hru PUBG utiahol na najnižších detailoch, ale obraz občas trhol.

(Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

Napriek slušnej 3 GB operačnej pamäti nemožno očakávať zázraky ani pri samotnom behu systému. Reakcie sú pomalšie než u triedy Moto G, a ak zvyknete používať viacero aplikácií naraz, pri prepínaní sa medzi nimi to pocítite. Obsah sa opätovne načítava a reakcie sú pomalšie naprieč celým systémom.

(Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

Operačný systém Android vo verzii 8.0 je bez výrazných úprav od výrobcu. Za väčšinou aplikácií stojí samotný Google, čo niekomu môže, a niekomu nemusí vyhovovať. V Obchode Play však určite nájdete množstvo zaujímavých aplikácií, ktoré splnia vaše požiadavky.

(Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

Zo zoznamu aplikácií v telefóne vyzdvihnem prítomnosť FM rádia s podporou zobrazenia názvu stanice (RDS), názvu skladby (RT). Medzi funkciami nájdeme aj možnosť nahrávania vysielania, časovač vypnutia a prehrávanie vysielania cez Bluetooth. FM rádio dokážete spustiť aj bez pripojených slúchadiel, no funguje to iba v exteriéri.

(Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

Zadný 12 Mpix fotoaparát nešokuje, no na prezeranie fotografií v telefóne, alebo zdieľanie na sociálne siete postačí. Už počas dňa sa mi zdali farby trochu skreslené, a platí to aj pre HDR režim. V noci treba rátať s výrazným nástupom šumu. Prostredie je jednoduché a prehľadné.

(Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

Oceňujem skratku HDR režimu a ľavej lište a prepínanie medzi predným a zadným fotoaparátom vpravo dolu. Fotoaparát viem rýchlo spustiť dvojitým stlačením tlačidla napájania. Ponuka režimov nie je zbytočne prepchatá a okrem manuálneho režimu tu nájdete iba panorámu.

(Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

Rovnakú kvalitu očakávajte pri nahrávaní videa. Moto E5 Plus si rozumie maximálne s Full HD rozlíšením pri 30 snímkach za sekundu. Kvalita je priemerná a obrazu chýba ostrosť. Druhý pohľad na kvalitu fotoaparátov nájdete v článku Takto fotí Motorola Moto E5 Plus.

(Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

Pri prednom 5 Mpix fotoaparáte najviac oceňujem prítomnosť LED diódy, ktorú využijete pri snímaní autoportrétov v horších svetelných podmienkach. Kvalita je na danú triedu slušná, pozor si však treba dávať na protisvetlo. A hneď po spustení odporúčam aj vypnúť všetky skrášľovacie funkcie, ktoré často viac uškodia, než pomôžu.

(Lenovo) Motorola Moto E5 Plus

Esom v rukáve je batéria s kapacitou 5000 mAh. Moje bežné používanie zvládla akceptovať dva dni, čo je výborný výsledok. Menej náročný používateľ sa s výdržou dostane ešte ďalej. Pred odchodom na víkendovú chatu tak môžete nabíjačku pokojne nechať doma. Daňou za veľkú batériu je doba nabíjania. Plné nabitie si vyžiada vyše troch hodín.

Výhody:
+ pekný vzhľad
+ poctivo zložená konštrukcia
+ čítačka odtlačkov
+ výdrž na jedno nabitie
+ dva samostatné sloty pre nanoSIM a slot pre pamäťovú kartu

Nevýhody:
- treba rátať s pomalšími reakciami
- priemerný fotoaparát
- chýba NFC

Orientačná cena: 188 eur

Reklama:

Záver

Moto E5 Plus považujem za základ medzi androidmi. Pred kúpou treba mať jasno, že vám takýto telefón stačí, alebo naopak, radšej si našetrite ešte pár desiatok eur a siahnete po lepších kúskoch s lepším hardvérom a displejom s Full HD rozlíšením. Moto E5 Plus nešokuje, ale ani nesklame. Mne osobne najviac chýbalo NFC, ktorého význam vzrástol s príchodom služby Google Pay.

Skúšobné fotografie z mobilu:

Motorola Moto E5 Plus

Motorola Moto E5 Plus

Všetky skúšobné snímky a videá nájdete v článku Takto fotí Motorola Moto E5 Plus.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188