Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Poradňa: Bude vám fungovať neoriginálna nabíjačka k iPhonu?

· · Diskusia
Príliš lacná neoriginálna nabíjačka nemusí byť bezpečná, iné nemusia fungovať správne. Zoženiete však aj príslušenstvo s oficiálnou MFi certifikáciou.

Ak aj vás trápi nejaký problém s telefónom, mobilným operátorom alebo hľadáte nejaký špecifický mobil, napíšte nám e-mail na redakcia@fony.sk s predmetom správy "Poradňa". Z redakčnej pošty každý týždeň vyberieme najzaujímavejšiu otázku a tej sa budeme venovať formou takéhoto článku.

Náš čitateľ Alex by rád ušetril pri kúpe neoriginálneho príslušenstva: "Zdravím, chcel by som sa opýtať, či bude prekážať, ak si k iPhone 7 kúpim neoriginálnu nabíjačku. Konkrétne nejakú Connect IT za 5,90 eur. Môže sa niečo iPhonu stať?"

Predpokladáme, že väčšina príslušenstva predávaného v slušných e-shopoch a obchodoch je bezpečná. Alexov iPhone by teda nemali zachvátiť plamene, no nie všetky nabíjačky so smartfónmi od Apple musia fungovať.

Apple iPhone X

Výrobca totiž do svojich káblov s obojstranným Lightning konektorom integruje špeciálny čip, nazvaný ako MFi (Made For iPhone). Ten komunikuje priamo s operačným systémom iOS a slúži na overenie toho, či je príslušenstvo schválené. V prípade, že MFi čip v kábli chýba, telefón môže nabíjanie odmietnuť a zobraziť hlášku o nepodporovanom príslušenstve.

Apple MFi čipy integruje do svojich (často poriadne drahých) originálnych káblov, ktoré okrem pôvodného balenia nájdete tiež v oficiálnych Apple Storoch, u tzv. Premium Resellerov (m:zone, iStores, iStyle a pod.) alebo niektorých iných obchodníkov.

Samozrejme, Lightning kábel pre iPhone vás nemusí stáť oficiálnych 25 eur (apple.de). Apple MFi certifikáciu ponúka aj výrobcom neoriginálneho príslušenstva. Ak svoje produkty pošlú americkej spoločnosti na dôkladné testovanie a splnia potrebné podmienky, certifikáciu dostanú.

Jeden z takýchto výrobcov uvádza, že vykonávané sú mechanické aj elektrické skúšky, spolu s testom celkovej kvality vyhotovenia.

Apple Lightning USB kábel

Či pre svoj iPhone kupujete MFi certifikovaný kábel, by vám malo napovedať jedno z dvojice log na jeho balení, prípadne zoznam zverejnený na webe mfi.apple.com. V zozname možno vyhľadávať podľa názvu spoločnosti, modelu výrobku alebo čiarového kódu. My sme v ňom našli väčšinu v slovenských e-shopoch predávaných Lightning káblov, spomínaný Connect It však nie. V tomto prípade by sme teda dali prednosť o niečo drahším káblom, ktoré v zozname Applu nájdete.

MFi certifikácia sa týka Lightning káblov a niektorého iného príslušenstva, nie však nabíjacích adaptérov (súčiastky pripájanej priamo do elektrickej siete). MFi certifkovaný kábel by teda mal fungovať aj s lacnou "čínskou" nabíjačkou a hlášku o nepodporovanom príslušenstve by ste vidieť nemali.

Originálna vs. neoriginálna nabíjačka
obr: righto.com

Ani na tomto príslušenstve však neodporúčame šetriť každé euro. Kondenzátory v lacných nabíjačkách často nepríjemne pískajú, čo môže prekážať najmä počas nabíjania cez noc. Samozrejme, s kompomentami neznámeho pôvodu riskujete aj oveľa závažnejšie problémy. O šokujúcich rozdieloch sme informovali už v roku 2014.

Ak už šetriť skutočne musíte, investujte do MFi certifikovaného Lightning kábla a namiesto originálneho adaptéra použite akúkoľvek inú nabíjačku s USB konektorom, no od renomovaného výrobcu. Napríklad takú, ktorá vám doma zostala po vašom predchádzajúcom mobilnom telefóne.

Všetky podobné články nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188