Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
ikona

Nokia 6 - neskoro, ale predsa

· · Diskusia
Recenzia 5,5'' androidu s kvalitnou kovovou konštrukciou, stereo reproduktormi a slušným 16 Mpix fotoaparátom.

Najväčší rozruch pri znovuzrodení mobilných telefónov značky Nokia mala prekvapivo na svedomí práve najlacnejšia novinka. Reč je samozrejme o Nokii 3310 s prívlastkom 2017, ktorá dizajnovo vychádza z kultovej tritridesiny. Výrobca sa zameral skôr na akúsi nostalgiu a namiesto smartfónu okrídleného týmto názvom predstavil opäť klasický jednoduchý telefón s mimoriadne dostupnou cenovkou.

Prísť na trh iba s klasickým telefónom však nestačí, a tak popri 3310 sme sa dočkali aj trojice smartfónov, ktoré bežia na operačnom systéme Android. My sme sa pozreli na zatiaľ najvybavenejšiu dostupnú novinku s označením Nokia 6. Top model Nokia 8 príde až na jeseň.

ikonaZákladné info: Nokia 6 (TA-1021)

Prvý smartfón značky Nokia pod taktovkou HMD dostal kovové telo, 5,5'' Full HD displej, OS Android 7.0 Nougat, osemjadrový procesor, 16 Mpix fotoaparát, 3 GB RAM, stereo reproduktory a 3000 mAh batériu. (živé fotografie)

Nokia 6

Na smartfónoch a tabletoch môžete všetky obrázky v článku priblížiť pomocou dvoch prstov. Na počítači môžete obrázok klikom presunúť do popredia a šípkami na klávesnici preskočiť na ďalší.

Nokia 6 je aktuálne najvybavenejším kúskom tejto značky pod krídlami spoločnosti HMD Global, ktorý si môžete kúpiť, no v klasickom rebríčku smartfónov sa radí iba do nižšej strednej triedy. Tento krok považujem za rozumný, keďže ide práve o tú kategóriu, ktorá je v súčasnosti medzi používateľmi veľmi populárna a žiadaná. Napriek nie najvýkonnejšej výbave zaujme Nokia 6 veľmi rýchlo, a to vďaka veľmi podarenej konštrukcii.

Nokia 6

Zadná a bočné steny sú z kovu a už na prvý pohľad pôsobí telefón hodnotným dojmom. Bez prezretia parametrov by ste ma pokojne presvedčili o tom, že sa jedná o jeden z high-endov. Zadnú kovovú stenu pochválim za matné prevedenie a hladkú úpravu príjemnú na dotyk, ktorá nezachytáva zbytočne veľa odtlačkov. Matné prevedenie nájdeme aj po stranách. Vďaka zabrúseným hranám sa nemusíte báť, že by vás telefón pri držaní v ruke rezal do dlane.

Nokia 6

V hornej a spodnej časti zadnej steny si pozornejšie oko môže všimnúť predely antén, podobne ako je to u iPhonov. Konštrukcia je zložená na jednotku, telo pôsobí mimoriadne pevným dojmom, a ani pri silnejšom ohýbaní v ruke sa nepodvolí. Napriek väčším rozmerom sa mi s telefónom pracovalo dobre a držanie v ruke bolo isté. Pochvalu si zaslúži aj predná stena so zaoblenými rohmi, vďaka ktorým vám prst z displeja len tak skĺzne. O jej ochranu sa stará sklíčko Gorilla Glass. Svoju prácu odvádza dobre, a aj po dvoch týždňoch používania je predná stena bež škrabanca.

Nokia 6

Celkovým dizajnom konštrukcie Nokia príliš nešokovala, no napríklad v čiernom prevedení vyzerá veľmi elegantne, a tak je dizajnovú konzervatívnosť odpúšťam. Milým prekvapením mohla byť odolnosť voči vode, no pri danej cenovke je jej neprítomnosť pochopiteľná.

Pri ovládaní som mal trochu ťažšie srdce iba na tlačidlá v pravej bočnej stene. Hlasitosť a tlačidlo napájania mohli byť pokojne trochu nižšie, no viac než umiestnenie mi prekážalo ich splývanie so zvyškom bočnej steny. Ja by som určite privítal výraznejšie vystúpenie z konštrukcie, ktoré by pomohlo aj nie najistejšiemu stláčaniu. Ľavá bočná stena ukrýva iba šuplík so slotom pre nanoSIM kartu a druhým hybridným slotom pre druhú nanoSIM kartu alebo pamäťovú kartu.

Nokia 6

V hornej stene nájdeme audio konektor. Hlasný reproduktor hľadajte dolu. Pri prehrávaní hudby mu sekunduje druhý reproduktor ukrytý v mriežke slúchadla. Tu však musím zdôrazniť, že väčšinu práce, asi 70 – 80 % hlasitosti, odvádza reproduktor v spodnej stene, a ten druhý hrá skôr menšie druhé husle. S podobným riešením sme sa už stretli pri smartfónoch značky Sony. Celkovo je však výsledok dobrý a s kvalitou zvuku som bol spokojný.

V nastaveniach nájdete aj technológiu Dolby Atmos, ktorá ponúka režimy Hudba a Kino. Okrem hlasného reproduktora nájdeme v spodnej stene ešte klasický microUSB konektor podporujúci aj pripojenie externých zariadení, napríklad myši alebo USB kľúča, cez redukciu USB OTG.

Nokia 6

Na prednej stene mi počas celej doby používania veľmi chýbala notifikačná dióda. A to aj z toho dôvodu, že pri prijatí notifikácie sa displej nerozsvietil. Čiže ak som mal počas dňa aktivovaný tichý režim, o prijatých správach a ďalších udalostiach som sa dozvedel až po rozsvietení obrazovky.

Nokia 6

Spodná časť pod displejom sa výrobcovi podarila. Nájdeme tu dve dotykové tlačidlá pre krok späť a vyvolanie ponuky naposledy spustených aplikácií, a dotykové tlačidlo s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov. Dotykové tlačidlá pochválim za podsvietenie, ktoré môže svietiť 2, 4, 6, 8 sekúnd, alebo počas celej doby svietenia obrazovky. Čítačka odtlačkov prstov si ma získala rozumným umiestnením. Na rozpoznanie stačí prst priložiť na naozaj krátku dobu, no rozsvietenie displeja už trošku trvá, a tak sa pocit z rýchleho odblokovanie stráca.

Nokia 6

V tejto cenovej relácií jej to však veľmi nezazlievam. V nastaveniach si môžete pridať maximálne päť odtlačkov a okrem odblokovania telefónu slúži čítačka aj ako tlačidlo domov. Ďalšie pokročilejšie využitie, či prípadne gestá tu nenájdeme.

Nokia 6

Displej hodnotím ako dobrý štandard v danej cenovej kategórii. Nokia 6 ponúkne na veľkej 5,5-palcovej IPS obrazovke jemné Full HD rozlíšenie. Farby sú verné a spokojný som bol aj s pozorovacími uhlami. Rovnako tak čitateľnosťou na slnku sa nedala zahanbiť.

Nokia 6

V nastaveniach nájdete aj režim pre slnečný exteriér, ktorý by mal zlepšiť čitateľnosť. Priznám sa, že výrazne zmeny som ale nepostrehol. Tento režim je zároveň jedinou zaujímavou funkciou v nastaveniach displeja. Okrem neho tu už nájdeme iba aktiváciu automatickej regulácie jasu a pár ďalších základných funkcií. Napríklad taký režim rukavice alebo prispôsobenie teploty farieb by ste tu hľadali márne.

Nokia 6

O tom, že Nokia 6 nie je žiadnym hardvérovým rekordérom svedčí aj prítomnosť čipsetu Snapdragon 430 od Qualcommu. Nájdeme ho napríklad v smartfónoch Lenovo K6 alebo Moto G5. Nie je extra výkonný, o čom nás presvedčilo aj 46 902 bodov v benchmarku AnTuTu, no hravo zvládne aj náročnejšie hry. Ja som vyskúšal Real Racing 3. Operačná pamäť ponúka slušné tri gigabajty, a tak by sa mohlo zdať, že pôjde o rozumne vybavený smartfón nižšej strednej triedy.

Nokia 6

Kameňom úrazu je ale softvér. Nokia 6 si zaslúži pochvalu iba za Android v novej verzii 7.1.1. Inak budem skôr kritický. Napriek takmer úplne čistému operačnému systému sú reakcie telefónu pomalšie, než je to u konkurencie s podobnou cenovkou. Počas celej doby používania som si musel zvykať na to, že tu všetko trochu trvá. Či už opätovné načítavanie nedávno spustených aplikácií, alebo reakcií v prostredí.

Nokia 6

Ak som náhodou zatúžil mať na obrazovke dve aplikácie naraz, na ich spustenie som si naozaj počkal. Reakcie sú skrátka pomalšie, než by som čakal a zároveň ich považujem za najväčšie mínus tohto telefónu. Snáď to niektorá z blízkych aktualizácií napraví.

Nokia 6

Takmer čistým Androidom mi Nokia 6 pripomína telefóny radu Moto od Lenova. Aj tu je potrebné kvôli aktivácii zobrazenia percentuálneho stavu batérie dlhšie podržať na koliesku nastavení v hornej lište a následne v nastaveniach navštíviť položku Tuner používateľského rozhrania systému. Základná je aj ponuka aplikácií, respektíve všetko dôležité pokrývajú najmä aplikácie od Googlu.

Nokia 6

Namiesto prepracovanejšej galérie tu nájdeme Fotky od Googlu, namiesto prehrávača hudby aplikáciu Hudba Play a podobne. Výrobca pridal iba aplikáciu Podpora, v ktorej nájdete používateľskú príručku, chat podpory, stav záruky a prístup na komunitné fóra. Príjemným prekvapením je prítomnosť FM rádia s podporou zobrazenia názvu stanice (RDS) a názvu skladby (RT).

Nokia 6

Mierne vystupujúci fotoaparát na zadnej stene sníma maximálne v šestnásť megapixlovom rozlíšení, kedy sú snímky v pomere strán 4:3. Ak preferujete radšej širokouhlé fotografie s pomerom strán 16:9, môžete ich snímať v maximálnom 12 Mpix rozlíšení. Počas slnečného dňa vie Nokia 6 zhotovovať pekné fotografie s verne zachytenými farbami a detailmi.

Nokia 6

Na danú cenu sú to naozaj pekné snímky. V noci sa už pochopiteľne trochu potrápi, ale na danú cenu opäť dobré. Za mínus skôr považujem nie najlepšie spracovanú aplikáciu fotoaparátu. Po čase by som zrejme siahol po inej z Obchodu Play. Plusové body si u mňa získala iba za možnosť aktivácie vodováhy na displeji pre zhotovovanie rovných fotografií. Inak ma skôr znervózňovala.

Nokia 6

Pripomínam, že aj tu treba rátať s pomalšími odozvami, rovnako ako v celom systéme. Prepínanie na predný fotoaparát je umiestnené vľavo, čo určite nie je ideálna poloha pri držaní telefónu v jednej ruke. A treba rátať aj s tým, že kvôli väčšine prispôsobení, napríklad aj zmene rozlíšenia fotografií bude potrebné zájsť hlbšie do nastavení aplikácie. Dieru do sveta nespraví ani ponuka režimov. Nájdeme tu iba režim krása a panorámu. Druhý pohľad na kvalitu fotoaparátov nájdete v článku Takto fotí Nokia 6.

Nokia 6

Predný fotoaparát sa môže pochváliť slušným osemmegapixlovým rozlíšením. Oveľa viac ma ale zaujala prítomnosť zaostrovania. Fotoaparát automaticky rozpozná tvár, a ak chcete zaostriť na iný bod, stačí ho len zvoliť na obrazovke. Kvalita snímok je tiež dobrá a priaznivci autoportrétov by mali byť spokojní.

Nokia 6

Výdrž batérie s kapacitou 3000 mAh radím k priemeru. Nokia 6 je ďalším jednodňovým telefónom, ktorý bez problémom zvládne aj náročnejší deň a po nabíjačke sa mu bude cnieť až večer.

Nokia 6

Výhody:
+ veľmi pevné prevedenie z kovu
+ Full HD displej
+ čítačka odtlačkov umiestnená vpredu
+ stereo reproduktory
+ slušné fotoaparáty

Nevýhody:
- pomalé reakcie
- chýba notifikačná dióda

Orientačná cena: 249 eur

Reklama:

Záver

Nokia 6 si ma získala najmä kovovou konštrukciou, ktorá pôsobí hodnotným dojmom a je príjemná na dotyk. Zvyšnými parametrami sa radí medzi smartfóny nižšej strednej triedy, čo nie je zlé, no od novinky s kultovým menom som čakal trochu viac. Napríklad prepracované prostredie namiesto takmer čistého Androidu. Ten je navyše v Nokii 6 v dosť zlej kondícii a pomalé reakcie systému mi naozaj kazili zážitok z používania tohto smartfónu. Z plusov ešte vyzdvihnem celkom slušné fotoaparáty, ten predný dokonca aj so zaostrovaním, a čítačku odtlačkov prstov umiestnenú vpredu. Nokiu 6 hodnotím ako slušný smartfón nižšej strednej triedy, no s pomalšími reakciami, ktoré môžu byť jeho najväčším tŕňom v päte.

Videorecenzia

Skúšobné fotografie z mobilu:

Nokia 6

Nokia 6

Všetky skúšobné snímky a videá nájdete v článku Takto fotí Nokia 6.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2018 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188