Sony Ericsson G502

PRVÝ KONTAKT s mid-endom 3G mobil s 2 Mpix fotoaparátom, prehrávačom hudby, FM rádiom a podporou HSDPA.

Základné parametre:

konštrukcia: klasická,

OS: vlastný,

procesor: ???,

frekvencie: 900 / 1800 / 1900 MHz + UMTS + HSDPA

rozmery: 109 x 46 x 14 mm,

hmotnosť: 84 gramov (zistená: ???),

displej: aktívny, 262 144 farieb, 240 x 320 b., 30 x 40 mm, uhlopriečka 50 mm,

fotoaparát: 2 Mpix (1 600 x 1 200 b.), záznam videí (MPEG4, 320 x 240 b.),

pamäť: 32 MB + Memory Stick Micro,

správy: SMS, EMS, MMS, e-mail, RSS,

globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA,

lokálny prenos dát: Bluetooth 2.0, kábel (Fast-Port), mass storage (online),

hudba: MP3/AAC prehrávač, FM rádio (s RDS), A2DP, TrackID,

ostatné: Java, minimalizácia (Java) aplikácií, multitasking, WAP 2.0, HTML, videohovor,

batéria: BST-33, Li-Pol, 950 mAh,

výdrž: do 9 h hovoru / 330 h pohotovosti,

SAR: ??? W/kg (norma 2 W/kg)

Neobsahuje/nepodporuje:

aktívny pohotovostný režim, blesk, autofocus, aktívny kryt objektívu, HSUPA, IrDA, Wi-Fi, prehliadač dokumentov, GPS, 3,5 mm jack (adaptér v balení),

Softvérová verzia testovaného telefónu:

finálna

Obsah balenia:

mobil, nabíjačka CST-70, stereo slúchadlá (HPM-62), potrebné dokumenty.

fotkafotkafotkaVšetky fotky nájdete v našej Galérii!

Sony Ericsson G502 bol oficiálne predstavený len pred pár týždňami a už je aj v predaji. Kľudne ho môžeme nazvať aj prekrytovanou K660-kou, ale i tak si zaslúži pár mojich poznámok.

prístroja je moderný, charakteristický vlnovkovitou klávesnicou. Fast port je umiestnený v spodnej stene, vedľa neho je logicky umiestnený otvor pre pútko. Pravá bočná stena obsahuje spúšť fotoaparátu a v hornej časti dvojité tlačidlo pre ovládanie hlasitosti či priblíženia fotoaparátu. Pamäťová karta je ukrytá

v ľavej bočnej stene. Zadná stena je typická objektívom fotoaparátu v striebornom páse. Blesk tu chýba, nad objektívom sa ukrýva len senzor kvality osvetlenia.

už, podobne ako ďalšie nové Sony Ericssony, neobsahuje tlačidlo späť. Dvojica výberových tlačidiel, presnejšie väčšinou to pravé, jeho funkciu preberá. Nestratili sa však užitočné tlačidlá C a Menu činností. Písanie správ na vlnitej klávesnici zvládnete bez problémov. Menu činností je dôkazom multitaskingu - možnosti mať spustených viac funkcií aj Java aplikácií súčasne. Červeným tlačidlom kedykoľvek zrušíte spustenú funkciu a vrátite sa na domácu obrazovku.

QVGA

je v kategórii telefónov do 5 000 Sk stále raritou. Ponúkajú ho najmä niektoré staršie Nokie (5300, 6131, 6300...), ktoré sú ešte stále v predaji a osobne tvrdím, že G502 má zaútočiť najmä na Nokiu 6300. Viditeľnosť displeja na slnku je veľmi dobrá, Sony Ericsson a Nokia v tomto smere vládnu a dokiaľ dôležitosť tohto parametra nepochopí americký či obaja kórejskí výrobcovia, nemôžem ich produkty odporúčať na spoľahlivé každodenné používanie. Sony Ericsson si nad Nokiou drží náskok peknými grafickými témami, ktorých niekoľko nájdete už v novom mobile. Black classy sa G502-ke hodí najviac, veľmi pekná je aj Web. Pripravené témy ikony hlavnej ponuky nemenia, na to budete musieť použiť iné.

G502 je priemerný dvojmegapixel s pevným objektívom. Pracovné prostredie je nové, šípkou dole prepnete na záznam videa, hore spustíte prezeranie snímok. Pohotové nastavenie jasu šípkami do strán je však prítomne aj v tomto novom ovládacom prostredí. Nechýba podpora , bez ktorých som v Nokiách niekedy zúfalý. Nevyužiť takú možnosť pri fotografovaní mobilom považujem za ignoráciu ergonómie. G502 nedokáže použiť digitálne priblíženie pri 2 Mpix rozlíšení. Nie, že by ma to nejak mrzelo, len vás o tom informujem. Digitálny zoom použitím obyčajného výrezu a surovej interpolácie považujem len za marketingový ťah.

Perfektné je prezeranie snímok

. Smutný štýl ku automatickým medzi nimi pridá klavírnu skladbu, energický tanečnú, aj so špeciálnymi efektmi.

Záznam MPEG4 videa s rozlíšením 320 x 240 bodov a zvukovou stopou vo formáte AAC bol pre mňa príjemným prekvapením.

UKÁŽKA VIDEA (MPEG4, 0,6 MB)

s RDS ponúka bleskové vyhľadávanie nasledujúcich staníc. Pre zistenie názvu skladby v rádiu použite TrackID.

je nová, zahŕňa prezeranie fotografií, videí aj počúvanie hudby. Hudobný prehrávač je špičkový, jeho ekvalizér ponúka aj vlastné nastavenie.

G502 je pripravený aj na GPS príslušenstvo HGE-100, keďže obsahuje

- Google Maps, informácie o stave GPS či denník.

zahŕňajú SMS, MMS aj e-maily. V priečinku Správy tiež nájdete aj RSS čítačku s pravidelnou aktualizáciou nazvanú Webové kanály. Nastavte si do nej www.fony.sk/rss.xml a zistíte silu RSS. V odosielaní správ sú Sony Ericssony návykové pohodlnou ponukou posledných príjemcov.

Internetový prehliadač

patrí ku špičke. Zvládne pohodlne nielen wapové, ale aj internetové stránky. G502 je unikátny širokou škálou podporovaných dátových technológií, od GPRS až pod HSDPA.

Z organizačných funkcií tradične poteší viacero podrobne nastaviteľných budíkov, možnosť umiestniť jednu poznámku aj na tapetu domácej obrazovky, či dobrý kalendár so sympatickým pripomínaním (jednorazové zazvonenie a ponechanie vizuálneho upozornenia na obrazovke). Okrem kalkulačky, odpočítavania času či stopiek určite mnohí z vás ocenia aj Pamäť kódov.

G502 obsahuje od výroby aj užitočnú aplikáciu

na predpovedanie počasia.

Pripomenúť musím aj zabudované diaľkové ovládanie počítača (media playera, myši a pod.) cez Bluetooth.

Výhody:

- cena

- mediálne funkcie,

- NetFront a predpoveď počasia.

Nevýhody:

- nižšia kvalita snímok,

- chýba USB kábel a pamäťová karta v balení,

- menšie nedostatky Sony Ericssonov (chýba aktívny pohotovostný režim, krátke poznámky a pod.)

Orientačná cena: 4 990 Sk (sonyericsson-shop.sk)

Záver

Sony Ericsson G502 ma očaril najmä svojou cenou a vo vzťahu k nej aj funkčnou výbavou...QVGA displejom, podporou GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, prepracovanými hudobnými funkciami či záznamom QVGA videí s dobrým zvukom. Fotoaparát je priemerný, ale na bežné použitie úplne stačí. Ak to mám zhrnúť, tak ovládanie, displej aj funkcie zodpovedajú o pár tisíc korún drahším konkurentom.

Z vlastnej stajne mu konkuruje K550i s lepším fotoaparátom, ale slabším displejom, a štýlový slajder S500i. Z Nokií nachádzam konkurenta len v modeli 6300 a 3120 classic za podobnú cenu.

Diskusia k článku:

Martin Hombauer 10.06.2008 - 10:49

unived micindev: tipujem ze G bude znamenat GPS on board...lol

anonymous23.04.2008 - 20:27 Trvalý odkaz

ORION: Video bude nahravat v rozliseni 320x240 bodov nie ako vy uvadzate 176x144 lebo nova platforma A200 to zaistuje. A fm radio je s RDS.

anonymous23.04.2008 - 21:18 Trvalý odkaz

ORION: Inac je to velmi pekny telefon vydaril sa im aj start. cena je dobra 5480 Sk.

Jeho vybava je totozna s K660i az na to ze nema zrejme oproti nemu kamerku pre videohovory.

anonymous24.04.2008 - 10:28 Trvalý odkaz

Manobb: Kým nemá mobil s fotoaparátom aj blesk /minimálne prisvet?ovaciu diódu/ a najmä autofocus, tak ten fo?ák ani nemusí ma?, lebo je to k ni?omu !!!

anonymous24.04.2008 - 13:50 Trvalý odkaz

Borizz: Vidis a ja som rozmyslal nad rozdielom oproti K660, takze jasne nema to prednu kameru na videohovor a tak trosku sa obavam, ze 3G siet bude sluzit jedine na data, videohovor asi ani nepojde (toto je len moj prvy dojem) - podobne to ma totizto riesene aj vecko Z770 ;)

Celá diskusia 73 príspevkov