Pozeráte do mobilu príliš často? Hodila by sa vám táto pomôcka

Funkcia Lookout samozrejme neexistuje, no krátke video upozorňuje na čoraz častejšiu závislosť od smartfónov a sociálnych sietí.

Američan Alex Cornell, ktorý pracoval ako produktový dizajnér pre Facebook, no vie to aj s kamerou a videom, sa na svojom Twitteri pochválil krátkym klipom.

V ňom si strieľa z používateľov, ktorí do svojho mobilu pozerajú až príliš často. Do virtuálneho iPhonu XS pridal prostredníctvom 3D počítačovej animácie fiktívnu funkciu Lookout. V slovenskom preklade toto slovo znamená "vyhliadka", alebo tiež čosi ako "bdelý strážca" či "pozorovateľ".

V zásade v ňom zadnú kameru smartfónu, ktorá pri neustálom ťukaní do displeja alebo skrolovaní sociálnych sietí smeruje do zeme, otočil naspäť tak, aby znova snímala svet pred nami.

Growing up, we're told to look both way before crossing the street. These days, we only look one way: down (at our phones).

I made a video about that: pic.twitter.com/Lu9EZrEvh9

— Alex Cornell (@alexcornell) 29. apríla 2019

Obraz z kamery sa dokonca prenáša do hornej časti displeja, takže by sme sa vďaka nej mohli znova rozprávať so svojimi priateľmi, chodiť na prechádzky do prírody či dokonca hrať tenis a šoférovať aj bez toho, aby sme museli zrak opäť zdvihnúť z obrazoviek našich mobilov.

Samozrejme, divák po zhliadnutí videa rýchlo pochopí, že Alex nás takto chce upozorniť na čoraz viac spomínanú závislosť od smartfónov a internetu.

Na túto tému reflektujú už aj výrobcovia. Do iOS aj Androidu totiž pred časom pribuli funkcie, ktoré majú monitorovať čas, ktorý strávime v jednotlivých aplikáciách. Vďaka nim môžeme pre seba alebo naše deti určiť limity, po ktorých vyčerpaní sa už Instagram alebo YouTube v daný deň skrátka nespustí.

Prílišné používanie smartfónov ale môže mať aj zdravotné riziká. Fyzioterapeuti poznajú predsunutý krk (text-neck) z dôvodu nesprávneho držania tela a príliš sedavého života, ktorý sklonená hlava a časté používanie smartfónov ešte zhoršuje.

Diskusia k článku:

Začať diskusiu