Telekom v prvých troch kvartáloch 2018: rast výnosov aj zákazníkov (hospodárske výsledky)

Telekom zverejnil hospodárske výsledky za prvých deväť mesiacov tohto roka. Darilo sa mobilným aj pevným službám a zákazníci dostali k dispozícii vyššie rýchlosti LTE pripojenia.

Za tri kvartáli 2018 dosiahol Telekom celkové konsolidované výnosy 555,4 milióna eur. Uvádzané výsledky zohľadnili po prvý raz IFRS15 štandard, ten sa čiastočne podpísal pod nižší výsledok výnosov. Celkové výnosy sa oproti rovnakému obdobiu minulého roka mierne zvýšili.

Prevádzkový zisk EBITDA za prvý polrok dosiahol 239,6 milióna eur. Aj tento ukazovateľ je ovplyvnený IFRS15 štandardom, no medziročným 1,7 % poklesom.

Telekom pokračoval v expanzii 4G siete a k 30. septembru 2018 dosiahol 93,45 % pokrytie populácie Slovenska. V tomto roku priniesol niekoľko noviniek. Prvá (256-QAM modulácia) umožnila zákazníkom rýchlejšie sťahovanie dát až o 33 % a dosiahnutie nového míľniku v rýchlosti sťahovania v LTE sieti až do 500 Mbps. Druhá novinka (64-QAM modulácia pre upload) umožňuje posielať dáta rýchlosťami až do 75 Mbps. Čoraz viac zákazníkov využíva rýchlejší upload pre zdieľanie videí či fotografií, a tak vyššie rýchlosti určite ocenia.

Ďalšou doménou 4G Telekomu je služba VoLTE (Voice over LTE). V priebehu roka rozšíril portfólio smartfónov s podporou VoLTE a aktuálne obsahuje viac než 40 modelov siedmich značiek.

Oblasť pevnej siete

Počet zákazníkov digitálnej TV stúpol za deväť mesiacov o 15-tisíc na celkovo 607-tisíc, počet širokopásmových prístupov stúpol za rovnaké obdobie takisto o 15-tisíc na 683-tisíc. V oblasti pevných sietí prekročil Telekom dôležitý míľnik – už viac než milión domácností má k dispozícii rýchle pripojenie aspoň 30 Mbps cez technológiu VDSL alebo optiku. Počet zákazníkov pevnej linky klesol medziročne o pol percenta.

Oblasť mobilnej siete

K 30. 9. 2018 využívalo služby mobilnej siete Telekomu 2 339-tisíc zákazníkov. Tento rok je mimoriadne silný v čistom prírastku zákazníkov. Za deväť mesiacov pribudlo takmer 100-tisíc nových SIM kariet.

V segmente paušálnych zákazníkov stúpla báza o 53-tisíc, silný rok má aj segment predplatených kariet, kde pribudlo už 43-tisíc SIM kariet. Podiel paušálistov je stále vysoký – už prekročil 64 %. Priemerný výnos na zákazníka (ARPU) je o desať centov nižší než pred rokom, a to 12,3 eur. Pozn. redakcie: ARPU v Orangei bolo 12,0 eur. O2 zatiaľ svoje výsledky hospodárenia nezverejnilo.

Zdroj: tlačová správa

Diskusia k článku:

funboy 08.11.2018 - 19:51

Silný rok má aj segment predplatených kariet, kde pribudlo už 43-tisíc SIM kariet. Ráta sa k predplateným kartám aj JURO?

steve09.11.2018 - 08:27 Trvalý odkaz

fonyboy, narast je vysledkom akcii - nova SIM za 1€ s kreditom 5 a viac €, aj ja si ich kupujem do dualsim mobilu. Co sa mi nezda, ze pri dnesnom rozmachu nakl.aut.dopravy sa nezvysuju skytool simky.

Celá diskusia 5 príspevkov