SanDisk iXpand Base - automatická záloha fotografií z vášho iPhonu

Nedôverujete cloudovým úložiskám? Táto šikovná podložka dokáže nabiť a zálohovať fotky, videá či kontakty. Napríklad každý večer pred spaním.

Zálohovať fotografie zo svojho mobilu odporúčame úplne každému. Aj najnovší smartfón môže prestať fungovať zo dňa na deň, a to ani nehovoríme o prípadoch, keď ho stratíte, "utopíte" alebo vám ho niekto ukradne. Kedže pamäťové karty z našich zariadení už pomaly miznú, zväčša prichádzate o všetky dáta naraz. Kontá na sociálnych sieťach či správy v chatovacích aplikáciách zostávajú na internete uchované automaticky, no o stovky fotografií a videí sa musíte postarať sami.

Riešením môžu byť virtuálne úložiská. Dropbox ani iCloud však neponúkajú bezplatný neobmedzený priestor. Alternatíva v podobe Google Fotky síce áno, no za cenu mierne zhoršenej kvality a nižšieho rozlíšenia fotografií. A všetky tieto služby ešte rýchlejšie vybíjajú batériu vo vašom smartfóne.

Ak vám nevyhovujú poplatky, dlhé nahrávanie stoviek megabajtov cez pomalý upload Wi-Fi siete (obzvlášť na dovolenkách) alebo sa len necítite komfortne pri ukladaní svojich osobných záberov na cudzie servery, začnete hľadať ďalšie možnosti.

Keďže záväzok pravidelne kopírovať fotografie do počítača je nepohodlný a pravdepodobne by vám vydržal len niekoľko týždňov, Sandisk predstavil elegantnú podložku, ktorá to každý večer urobí za za vás. A popri tom aj nabije ktorýkoľvek z novších iPhonov.

iXpand Base nájdete v obchodoch v 32 alebo 64 GB verzii za 40 až 75 eur. Trik s kapacitou však spočíva len v pribalenej SD karte (pozor, nie microSD), takže ak sa vám ich doma povaľuje väčšia, môžete ušetriť a zálohovať na vlastné médium. Ak použíjete microSD v adaptéri, budete si môcť fotky a videá z iPhonu pozrieť aj na inom smartfóne či tablete podporujúcom pamäťové karty.

Podložku s protišmykovou plochou a rozmermi približne 10 x 10 cm položíte na stôl, vybavíte SD kartou aj Lightning káblom z balenia vášho iPhonu a po pripojení do siete bude celé riešenie čakať na pripojenie k iPhonu s nainštalovanou aplikáciou.

Konštrukcia ponúka elegantné namotanie a ukrytie Lightning kábla, ktorý slúži aj na komunikáciu s telefónom, aj jeho súčasné nabíjanie.

Jedinú výhradu máme k netradičnému zdroju s 3 A výstupom. Ak by sme iXpand Base dokázali poháňať z počítača, bežnej nabíjačky alebo akéhokoľvek záložného zdroja aj na cestách, bolo by to riešenie prakticky bez chýb. Takto je microUSB konektor na ňom trochu zbytočný. Po pripojení k dvom rôznym nabíjačkám podložka nefungovala. Ale možno budete mať šťastie.

Podmienkou pre zálohovanie je inštalácia aplikácie SanDisk iXpand™ Base, v ktorej zvolíte, čo všetko chcete na SD kartu zálohovať. Na výber máte fotografie, videá a kontakty. Možno oceníte zálohovanie iba fotografií alebo len videí.

Po pripojení k základnej stanici sa aplikácia spustí automaticky a okamžite začne kopírovať dáta z priečinku Fotoaparát (Camera Roll) v iOS. Obsahovať teda budú aj screenshoty alebo obrázky odfotené v Messengeri a Instagrame.

V pripojenom iPhone alebo iPade potom budete môcť listovať prehľadne zoradenými zábermi, ktoré sa už budú fyzicky nachádzať na vašej pamäťovej karte. Podmienkou ale bude neustále pripojenie stanice do elektrickej siete. A ešte jedna poznámka. Ako čítačku pamäťových kariet iXpand Base využiť nemožno. Jednu alebo viac fotografií z iXpand Base ale samozrejme môžete cez centrum zdieľania v iOS uložiť naspäť do telefónu, odoslať ju e-mailom alebo cez Messenger.

V prípade nutnosti obnoviť zálohovaný obsah z karty do nového alebo zresetovaného iPhonu je v aplikácii pripravená funkcia Restore.

Zálohovanie fotiek a videí

Nahrávanie fotografií je naozaj bleskové, niekoľko stoviek záberov sa prenesie za pár desiatok sekúnd. Pre každodennú automatickú zálohu alebo rýchly presun dovolenkových snímok pri nutnosti uvoľniť vnútorné úložisko je táto krabička od Sandisku priam ideálna.

Súbory nebudú nijako šifrované, v počítači nájdete fotografie prehľadne zoradené v priečinkoch podla rokov a mesiacov vytvorenia. Samotné obrázky už prehľadné číslovanie podľa poradia nemajú. V Prieskumníku ich síce ľahko vytriedite, no pôvodný názov alebo premenovanie podľa času vytvorenia (ako to robí Dropbox po uploade) by bol lepší. Ale aj priečinky podľa jednotlivých mesiacov vytvorenia záberov potešia.

Windows bez správneho softvéru môže mať problém s čítaním súborov v novom úspornejšom formáte HEIC. V takom prípade v nastaveniach Kamery v iOS radšej zvoľte "Najkompatibilnejší" formát pre nové fotky.

Nezaznamenali sme žiadne zahrievanie, pády aplikácie ani iné problémy. Pri nočnom používaní poteší, že na tele nenájdete žiadne rušivé diódy. Vďaka vyššiemu napätiu potrebnému pre základňu, ku ktorej bude telefón pripojený káblom, sa iPhone nabije rýchlejšie než štandardnou nabíjačkou. Lightning kábel nie je súčasťou balenia.

Výhody:

+ automatické a "bezúdržbové" zálohovanie (aplikácia sa spustí automaticky)

+ ľahké navýšenie kapacity použitím väčšej SD karty

+ bleskový presun fotografií a videí

+ rýchle nabíjanie iPhonu

+ príjemné rozmery aj cenovka

Nevýhody:

- vyžaduje špeciálny nabíjací zdroj

- riešenie len na fotografie, videá a zálohu kontaktov

- Lightning kábel nie je v balení

- fotky radšej ukladajte do JPEG

- v balení SD karta (nie microSD v adaptéri)

Orientačná cena: od 38,90 € za verziu s 32 GB kartou (Alza.sk)

Komentár kolegu Richarda:

Veľmi jednoduché a praktické riešenie. Ja zvyknem súkromné fotografie z iPhonu ukladať ručne na Dropbox. Tam sa dokonca preformátujú na JPEG s praktickejším názvom typu "Photo 11-05-2018, 08 10 48.jpg". Ako iste viete, v iPhone sa nikde nedozviete, kedy ste fotku vytvorili. Uploadom na Dropbox dostanete presnú odpoveď.

Lenže, online upload (aj na rýchlej wifine) trvá vždy akosi dlho a občas poriadne zdržuje. iXpand Base od Sandisku preto vítam ako ideálne doplnkové riešenie. Minimálne raz za týždeň si tak v priebehu niekoľkých sekúnd uložím na pamäťovú kartu všetko, čo som v poslednej dobe vytvoril. A nikdy tak neprídem o vzácne momenty, ktoré sa síce snažím roky triediť na Instagram a Dropbox, ale občas na to nemám čas, a navyše, už dlho hľadám doplnkové riešenie. Toto sa mi veľmi pozdáva.

Diskusia k článku:

Profile picture for user mental.disease@centrum.cz

mental.disease 16.05.2018 - 11:48

Vcelku zaujímavé riešenie. Existuje niečo také pre Android? V minulosti mi najviac vyhovovalo riešenie pre Symbian kde v aplikácia (tuším Ovi) automaticky (BT, WiFi, kábel) zálohovala zvolený obsah do PC. V tomto je android riadne mimo

Pavol16.05.2018 - 13:30 Trvalý odkaz

Silno odporúčam investovať do domáceho NAS. Všetko sa tam uprace, žiadne poplatky atď. Dáta sú zálohované na dva disky, kde sa kontrolujú navzájom, kapacita sa dá kedykoľvek prispôsobiť atď. Prístup odkiaľkoľvek, v závislosti od pripojenia samozrejme. Zdieľanie súborov samozrejme trochu obmedzené, ale pokiaľ ide o ostatné, nedám na NAS dopustiť. Hlavne v ntb nemám ziadne súbory okrem tých, s ktorými práve pracujem, hodne to uľahčuje robotu. Kapacita 2TB, stálo to necelé 4 stovky. Za dva roky mi zhoreli dva ntb, prišiel som o hromadu dát, už sa mi to nestane. Zalohujeme tam celá rodina, pozeráme z toho filmy, fotky z dovoleniek... kapacita sa navýši, ak bude treba. Samozrejme cenovo to nekonkuruje sd kartám...

dušan16.05.2018 - 17:38 Trvalý odkaz

myslím že riešenie "halos GoDrive" je omnoho lepšie. ja jednej strane je lightning konektor a na druhej USB s integrovanou čítačkou kariet(micro SD).stačí stiahnuť ich aplikáciu. pripojiť kábel k iphonu a len kopírovať na microSD kartu. funguje to aj opačne ked pripojíte usb k pc alebo inde, funguje ako čítačka kariet a môžte to skopírovať do pc.

Celá diskusia 6 príspevkov