Takto fotí Sony Xperia XZ1 Compact

Nasledujúce snímky vytvorené fotoaparátom smartfónu Sony Xperia XZ1 Compact s vyčisteným objektívom a snahou o čo najstabilnejšiu pozíciu fotografa sme vybrali z našich najlepších záberov. V každej situácii sa snažíme vytvárať aspoň dve snímky, rozumne využívať HDR, výnimočne aj upravovať expozíciu. Po vytvorení už do snímok nijako nezasahujeme.

Zadný fotoaparát: 19 Mpix (4:3), 17 Mpix (16:9), 1/2.3'' Exmor RS, video 4K / Full HD video (60 fps) / HD až 960 fps, AF (PDAF + laserové zaostrovanie), tlačidlo spúšte, clona f/2.0

Predný fotoaparát: 8 Mpix (4:3), 6 Mpix (16:9), 1/4'' Exmor RS, 120°, Full HD video, clona f/2.4

Ďalšie parametre nájdete v článku Základné info: Sony Xperia XZ1 Compact.

Krátky komentár:

Rýchle spustenie uskutočníte pomocou dvojitého stlačenia vypínača alebo podržaním špeciálneho tlačidla spúšte, ktoré je pre Xperie stále ešte typické. Večerné zábery trochu trápi prehnaná kompresia (pri porovnaní viacerých večerných záberov s iPhone 7 vyhral jednoznačne v detailoch konkurent), ale farby z Xperie sú pekné, svieže (možno občas presaturované), HDR efektívne... S tak malým mobilom je radosť fotiť, trápi ma jedine prostredie. Konečne na 4K video prepnete v nastaveniach videa, ale prečo nie je stále možné doladiť expozíciu po označení objektu, na ktorý chcete zaostriť, je mi záhadou. Už to dokážu všetci konkurenti. A viete prečo? Lebo je to najlepšie riešenie. Tu musím najprv skočiť do nastavení, potom vybrať Farba a jas, potom doladiť farebné naladenie (toto oceníte napríklad v lese, kde majú bežné fotoaparáty problém s vyvážením bielej farby) aj expozíciu. Lenže, medzitým sa môže niečo zmeniť, a tak sa hráte s nastavením, ktoré už nemusí byť aktuálne.

Ale aby som len nefrflal, je to po iPhone 7 najlepší malý fotomobil na trhu. Predná kamera síce narozdiel od XZ1 nezaostruje, ale je parádne široká. Široký je aj zadný objektív. Dva foťáky ako v LG G6 by ma možno potešili viac, ale aj toto je oproti bežným konkurentom paráda.

S fotoaparátom XZ1 Compact som teda veľmi spokojný. Jedinú výhradu mám k pár zastaraným vlastnostiam prostredia aplikácie. Ale aj tam už vidím zmenu k lepšiemu. A ultra spomalené HD video (960 fps vo vami označenom momente) je milá zábavka aj na bežný deň, nielen do aquaparku. A navyše, na tomto HD displeji vyzerá fakt dobre.

GALÉRIA FOTOGRAFIÍ

Všetky fotografie v článku sú v plnej kvalite, preto môže pri pomalom internetovom pripojení chvíľu trvať ich načítanie. Otvorenie obrázkov kliknutím / dotykom prináša len pohodlie listovania medzi jednotlivými zábermi (klikom myši alebo dotykom obrazovky otvoríte ten istý súbor). Ak máte v ruke smartfón či tablet, detaily si pozriete aj klasickým priblížením snímky dvomi prstami. Pravým tlačidlom myši alebo podržaním prsta na obrázku môžete slobodne snímky uložiť do vášho zariadenia, skúmať detaily a analyzovať EXIF.

GALÉRIA VIDEÍ

Diskusia k článku:

16.09.2017 - 12:05

No nič moc...cez deň je tam tú kompresiu ešte vidieť po priblížení(červené kvety,tváre ľudí,vlasy,kocková podlaha...),v noci je tu len jedna fotka,ale čo som videl nočné fotky na gsmarene, nieje tam skoro žiaden posun...To odšumovanie nevedia zvládnuť,a asi nikdy ani nezvládnu urobiť poriadne...

LOL17.09.2017 - 14:37 Trvalý odkaz

To je hnus, oni sa snad nepoucia ani tentokrat. Rovnaky hnoj uz od prvej Xperia Arc, S, ci Z. Take fotoaparaty maju byt v low-endoch za 200€.

ondrakomous17.09.2017 - 15:04 Trvalý odkaz

nepripada mi to jako uplna hruza, za me asi dobry, bohuzel sony roky neresi software, respektive nastaveni fotoaparatu v aplikaci fotak, s tim musim naprosto souhlasit, je to prakticky neovladatelne, strasne slozite, manualni rezim, automatika, vsude jsou neprehledne podmenu.

Borland17.09.2017 - 17:29 Trvalý odkaz

Ja som asi slepy, ale mne tie fotky pridu velmi dobre. Vadi mi len jedna vec, a to maximalne 1 sekundova uzavierka v PRO rezime. Nechapem Sony.

ondrakomous17.09.2017 - 17:55 Trvalý odkaz

me vadi, ze pouzivaji tak strasne siroky ohniska, přitom v každý generaci mají kraje neostre, kdyby pouzili dejme tomu 35, 100% by se dostali na lepsi výsledky.

Celá diskusia 8 príspevkov