Porovnanie fotoaparátov: iPhone 7 vs. Galaxy S7

Vyrovná sa čerstvá novinka od Applu zabehnutému konkurentovi od Samsungu? Nebude to také jednoduché.

Porovnania fotoaparátov nie sú na Fony.sk žiadnou novinkou. V sekcii Porovnania ich nájdete mnoho. Navyše, už asi pol roka sa každým testovaným telefónom snažíme vytvoriť článok "Takto fotí" s podobnými fotografiami a videami. Nech viete porovnávať aj bez nás. Tieto série fotografií nájdete zas v kategórii Foto.

Nedávno sme porovnávali Samsung Galaxy S7 s Apple iPhone 6S. V tomto článku som napísal, že Samsung Galaxy S7, resp. S7 edge fotí lepšie než iPhone 6S, ktorý už v tomto smere potrebuje nástupcu. Ten sa už dostal na pulty slovenských predajní. Preto sme neodolali a vzali na viac či menej tradičné miesta práve týchto dvoch silných konkurentov.

V základnom infe Samsungu Galaxy S7 nájdete nasledujúce parametre zadného fotoaparátu: 12 Mpix (4:3), f/1.7, LED blesk, AF, optická stabilizácia, video Full HD 60 fps / 4K 30 fps, expozičný čas 1/24000 - 10 s. Predná kamera ponúka 5 Mpix (4:3), QHD video a clonu f/1,7.

V základnom infe iPhonu 7 nájdete nasledujúce parametre zadného fotoaparátu:12 Mpix (4:3), LED blesk, video Full HD (60 fps) / 4K (30 fps), AF, clona f/1.8, OIS, expozičný čas 1/14000 - 1/4 s. Predná kamera ponúka 7 Mpix (4:3), Full HD video a clonu f/2.2.

Takže, podľa parametrov sú zadné fotoaparáty vyrovnané. Akurát Samsung ponúka aj manuálny režim a oveľa väčší rozsah expozičných časov na nočnú fotografiu na statíve.

Oba prístroje ponúkajú 12 Mpix snímače. Z rovnakého miesta sa do záberu zo Samsungu zmestí viac objektov aj v prípade zadného fotoaparátu, v prednom je tento rozdiel ešte výraznejší. Ale kvôli menšej ohniskovej vzdialenosti aj clone sú zábery z prednej kamery Galaxy S7 opticky deformované, zaostrené na nekonečno a s malou hĺbku ostrosti (kvôli ktorej sú autoportréty neostré). Ak vám to vyhovuje (hladká pleť, ostrý zámok za vami), je všetko v poriadku. Ja dávam prednosť zaostreniu predného fotoaparátu na tváre, rozmazané pozadie je podľa mňa žiadúce, navyše vďaka väčšej clone je hĺbka ostrosti iPhonu väčšia. Len neviem, či už sa nevyjadrujem príliš odborne.

Samsung vyniká možnosťou orezu na 16:9 (9 Mpix), iPhone ponúka túto možnosť len pri prezeraní snímok (v úpravách) alebo počas záznamu videa. A doteraz to nedokážem pochopiť.

Pohodlie držania

iPhone 7 je o pár milimetrov menší než Galaxy S7. Keď ho mám v bežnom gélovom puzdre, drží sa pohodlnejšie než S7-ka bez obalu a ešte stále nedosahuje jej rozmery. Ale zas nejde o obrovský rozdiel a ani Samsung sa nedrží zle. Navyše, pri prednej stene 142 x 70 mm (99 cm2) ponúka 5,1'' displej (71 cm2, t.j. asi 71 %) a iPhone pri 138 x 67 mm (92 cm2) ponúka 4,7'' displej (60 cm2, t.j. asi 65 %). Ak vám ide o čo najmenšie rozmery, iPhone vyhráva (objemovo tvorí asi 80 % Samsungu, čo nedobehnete ani doplnením bežného obalu). Ak o pomer rozmerov a plochy displeja, Samsung je výrazne lepší.

Vytŕčanie objektívu

Z iPhonu 7 vytŕča objektív oveľa výraznejšie. Ak chcem objetív dorovnať, Samsung stačí vložiť do najtenších puzdier na trhu, iPhone radšej do mohutnejšieho gélového.

Rýchly štart

Na Samsungu stačí dvakrát stlačiť hlavné tlačidlo. Kedykoľvek! Aj v zhasnutom stave, aj pri hraní Solitaire, fakt kedykoľvek. O sekundu sa už pozeráte na praktický hľadáčik. iPhone prináša s iOS 10 novinku - iPhone 7 stačí zodvihnúť zo stola či vytiahnuť z vrecka. Hneď nato sa rozsvieti odomykacia obrazovka, ktorú stačí posunúť do strany a fotiť. Alebo vysunúť spodnú lištu, ktorú pre rýchle spustenie fotoaparátu využijete aj pri inej práci s telefónom. Lenže, to sa nikdy nevyrovná nápadu od Samsungu.

Prostredie fotoaparátu

Nastavenia fotoaparátu iPhonu musíte stále hľadať v nastaveniach mobilu. Ak chcem prepnúť zo 4K videa na FHD 60fps, musím ísť do nastavení. Otravuje ma to. Návrat do fotoaparátu je už potom rýchly. Posunom prsta z ľavej hrany displeja doprava pri súčasnom zatlačení na obrazovku (využitie 3D Touch) prepína medzi poslednými spustenými funkciami. V tomto prípade sa teda vráti do fotoaparátu. Ale je to tak či tak veľmi nepohodlné. Prostredie fotoaparátu Samsungu s praktickou ľavou bočnou lištou (HDR, blesk aj časovanú samospúšť ponúka aj iPhone, no zmenu rozlíšenia či rýchly vstup do nastavení už nie).

Záznam videa si na iPhone vyžaduje najprv prepnutie, na Samsungu stačí dotyk červeného virtuálneho tlačidla. Občas je výhodnejšie jedno, občas druhé. Oba prístroje ponúkajú prepnutie na prednú kameru v pravej časti vedľa hľadáčika. Tak to má byť.

Dotykom prsta zaostrujete a následným posunom meníte expozíciu záberu. Podržaním prsta expozíciu aj zaostrenie uzamknete. iPhone to ponúka aj na prednej kamere, Samsung len na zadnej.

Samsung vyniká prepracovaným manuálnym režimom, na iPhone si na tento účel musíte nainštalovať nejakú aplikáciu. Oba ponúkajú časozberné snímanie, na Samsungu si ho môžete aj doladiť, iPhone vám ponúkne len jedno jediné nastavenie.

Panorámu môžete na Samsungu vytvárať s telefónom na ležato aj na výšku, s ktorým budete pohybovať doľava, doprava, hore aj dole. iPhone spája striktne panorámu vytvorenú smerom do strany (doľava po stlačení šípky, resp. pohybe opačným smerom) výhradne s telefónom otočeným na výšku. Ak chcete pomocou panorámy odfotiť napríklad blízku vežu, stačí telefón otočiť na ležato a posúvať sa pri vytváraní panorámy smerom dohora. Dokáže to len zopár telefónov na trhu, ale tieto dva sú medzi nimi. A je to veľmi praktické najmä pri cestovaní.

Objektív, ostrosť, makro

Samsung dokážete priblížiť k malým objektom o čosi viac. Na displeji sa zdá, že je tento rozdiel obrovský, ale pri prezeraní snímok na väčšej obrazovke zistíte, že tie akože ostré makro zábery sú skutočne ostré až pri trošku väčšej vzdialenosti od náramkových hodiniek či zaujímavého chrobáka. iPhone tak v tomto smere stráca, ale nie až tak veľmi. Kvalita objektívov oboch fotoaparátov je inak veľmi podobná a veľmi slušná. Často hovorím, že viac spraví čistota objektívu (aj predného, ktorý sa na oko javí ako čistý) a správne svetlo než medziročný posun inžinierov pri tvorbe fotoaparátu.

Oba smartfóny prekvapivo presne a rýchlo zaostrujú aj preostrujú počas videa. iPhone o čosi plynulejšie, ale tento rozdiel je zanedbateľný.

Predná kamera

Predný fotoaparát Samsungu je širokouhlý. S rovnako natiahnutou rukou bude okolo vašej hlavy podstatne viac okolitého priestoru než s iPhonom. Navyše, ako som už písal, pozadie je na Samsungu ostré, predná kamera iPhonu je zaostrená na objekty do jedného metra pred ňou.

Čitateľnosť na slnku

Super AMOLED displej Samsungu na priamom slnku ešte o čosi zvýši kontrast a jas, takže je lepšie čitateľný než iPhone 7. Na jeho displeji síce vidím dosť, ale vždy, keď sa mi do rúk dostane nejaký top Samsung z posledných rokov, som pri fotografovaní na slnku milo prekvapený z čitateľnosti ich displejov.

Kvalita snímok

Samsung Galaxy S7 vytvára všeobecne živšie, ostrejšie snímky s lepším výpočtom expozície, vyváženia bielej aj podstatne lepším HDR efektom. Snímky z iPhonu 7 sú tmavšie, čierna je síce pekná, no celú snímku mám vždy chuť mierne prisvetľovať. A HDR na iPhone snímku akoby zastrie sivým plášťom. Akoby ste len znížili jej kontrast o 20 %. Zvláštne. Fotoaparát iPhonu 7 ma celkovo dosť sklamal.

Stabilizácia

Optická stabilizácia oboch objektívov je slušná a využiteľná skôr pri videu.

Záznam videa

Toto bude ťažké. Začnem videom prednou kamerou. Tá ponúka uzamknutie epxozície, aj jej doľadenie, aj zaostrenie na tvár... Skrátka, hoci sú parametre prednej kamery iPhonu horšie, v praxi je na autoportréty a svojky vhodnejšia.

Oba smartfóny ponúkajú záznam Full HD videa so 60 snímkami za sekundu. Odporúčam používať. Pri 4K rozlíšení je tiež súboj vyrovnaný, spomalené video je tiež podobné. Kameňom úrazu sú večerné zábery. iPhone v tomto smere stále zaostáva za Samsungmi.

Úložisko

Samsung ponúka podporu pamäťových kariet, za väčšiu pamäť iPhonu si musíte priplatiť.

Prezeranie snímok

NA QHD displeji Samsungu je samozrejme dojem z prezerania fotografií lepší. O tom niet pochýb. Možnosti úprav snímok či rýchle orezanie začiatku a konca videa ponúkajú oba prístroje. iPhone vyniká v profesionálnejšom strihu vďaka aplikácii iMovie, Videoeditor od Samsungu za ňou stále výrazne zaostáva.

Záver

iPhone 7 ma presvedčil prednou kamerou. Nie je síce širokouhlá, ale pri autoportrétoch najmä pri dobrom svetle je veľmi slušná. Aj pri zázname Full HD videa. Ak prednú kameru spustíte skôr omylom, berte jednoznačne Samsung Galaxy S7. Krajší displej pri fotografovaní aj prezeraní obrázkov, lepšie HDR, pohodlnejší hľadáčik, podpora pamäťových kariet...tých dôvodov pre Galaxy S7 je prekvapivo veľa. A kvalitu záberov už môžete porovnať sami. Mne sa snáď ani v jednom prípade nepáči viac záber z iPhonu než zo Samsungu. A to som majiteľom práve tej jablkovej sedmičky...

DETAILY (100 % výrezy)

Tip pre počítače: Obrázky odporúčame zväčšiť (klikom na obrázok). Kliknutím kolieskom myši sa obrázok otvorí v novej karte internetového prehliadača, pravým tlačidlom myši môžete zase snímky uložiť do počítača.

Tip pre smartfóny a tablety: Na jemných dotykových displejoch môžete snímky priamo v článku priblížiť a detaily porovnať bez klikania na obrázky.

FOTOGALÉRIA celé zábery (zmenšené na max. 1600 x 1200 b.)

Otvorenie obrázkov kliknutím prináša len pohodlie listovania medzi jednotlivými zábermi (klikom otvoríte ten istý súbor). Ak máte v ruke smartfón či tablet, detaily si pozriete aj klasickým priblížením snímky dvomi prstami. Pravým tlačidlom myši alebo podržaním prsta na obrázku môžete slobodne snímky uložiť do vášho zariadenia.

Apple iPhone 7

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 7

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 7

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 7

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 7

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 7

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 7

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 7

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 7

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 6S

Apple iPhone 7

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 7

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 7

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 6S

Apple iPhone 7

Samsung Galaxy S7

Diskusia k článku:

Sategi_82 30.09.2016 - 20:12

Vlastnil som poslednych 7 generacii iPhonu a tento rok urcie skusim nieco nove. Ta s7micka vyzera super, nielen kvalitami fotiek. K clanku, tie fotky ma ani tak nesklamali ako to opat temne video :(.

Wayne30.09.2016 - 20:15 Trvalý odkaz

farby: iPhone
vsetko ostatne: S7

jedna vec co ma dost stve na samsungu je to umele doostrovanie, na krajinkach to vyzera divne a dokaze zazitok zo sceny pokazit, radsej uprednostnim snimku na iPhone a doostrim a upravim v nejakej aplikacii, Enlight, alebo Snapseed.

Ale to ostrenie a kvalitny stereo zvuk vo videu, na to sa ajfon nechyta ani nahodou...

Richard Hombauer30.09.2016 - 22:27 Trvalý odkaz

to doostrovanie samsungu som si vsimol. aj kriva panorama. iphone pri nej pouziva gyroskop ocividne. ale zase take artefakty okolo kontrastnych hran pri hdr na iphone su hrozne. tych rozdielov je fakt vela, ale celkovo foti S7 rychlejsie, zivsie, s lepsim HDR a keby som na mobile nestrihal videa a porovnal svoj tisiceurovy iphone s kolegovou s7-kou, hodil by som ho o stenu.

Profile picture for user mar.bartian@gmail.com

oxy30.09.2016 - 22:38 Trvalý odkaz

Tohtoročný ip sa moc nepodaril :( to bude tym ze som sa začal seriozne zvažovať prechod na ios

Knoxville01.10.2016 - 00:35 Trvalý odkaz

Iphone 7= sklamanie roka. Uz pomaly zacina vytriezvenie ze displej a fotak je hodne za ocakavanim...

Celá diskusia 15 príspevkov