Je optický zoom na smartfónoch reálnym prínosom?

  • 16 príspevkov
  • Richard Hombauer 20.06.2018 - 19:54

    Juryno mi píše a budem veľmi rád, keď mu skúsite poradiť. :) "Riesim dilemu ci sa oplati menit Samsung S8+ za nejaky najnovsi mobil, ktory ma 2 az 3x opticky zoom. Kedze zoom je velmi dolezita sucast fotenia pre mna. Je ozaj ten zoom opticky, ci to je len marketingovy tah? Lebo vraj u zoom objektivu je mensi snimac ci co. Ako je to vlastne s kvalitou fotiek u zoomu? Skusal som par fotiek 2x optickeho zoomu na Note 8 a nejaky zasadny rozdiel som nepostrehol oproti digitalnemu zoomu. Poradite? Staci na zhruba na 2 az 3 nasobne priblizenie digitalny zoom alebo treba opticky uz? Vdaka."

  • Simon23520.06.2018 - 21:56 Trvalý odkaz

    Nech si kúpi fotoaparát Nikon P900 a má pokoj :D

    kentaur10020.06.2018 - 21:57 Trvalý odkaz

    Opticky zoom nema nic spolocne so snimacom, je to zalezitost objektivu t.j. optiky, ako uz z nazvu vyplyva. Vacsi "zoom" = vacsia ohniskova vzdialenost = mensi zorny uhol ... tj. na rovnakej ploche snimaca premietnes mensiu cast obrazu, teda vlastne vacsi detail. Digitalny "zoom" je v podstate len dodatocne zvacsanie mensieho vyrezu plochy snimaca dopocitanim neexistujucich casti. Pri digitalnom zoome teda vyuzivas len cast z plochy snimaca, pri optickom cely. Rozdiel je tak dost zasadny ... dodatocne algoritmicke zvacsovanie ma vzdy svoje hranice a vzdy vedie aj k zvyrazneniu nedokonalosti celej sustavy. Ci to ma zmysel pri mobiloch ... asi ano, ked chces fotit vzdialenejsie objekty, ci vacsie detaily. Hlavne pri horsich svetelnych podmienkach bude rozdiel vzdy viditelny...akurat ho moze nasledny "postprocesing" zabudovany v telephone (ako napr. vyhladenie sumu) v podstate minimalizovat a tak dostanes rovnako zle fotky;)

    Profile picture for user mental.disease@centrum.cz

    mental.disease20.06.2018 - 22:22 Trvalý odkaz

    Aj bych poradil, ale netuším, ktorý novší mobil má optický zoom. Kde teda šošovka mení ohniskovú vzdialenosť voči snímaču.
    Zabudni v mobile s hrúbkou 8mm.
    V minulosti bolo pár pokusov. Samsung SGH-G800 (19mm) Nokia N93 (28.2mm). A vlastne aj android. Galaxy K Zoom 20,2mm...

    Milan k.21.06.2018 - 01:02 Trvalý odkaz

    Ak chceš moderný mobil s optickým zoomom kúp si moto Z a k tomu mobilu predáva motorola príslušenstvo ako je baterka projektor sa mi zdá ž aj mini tlačiareň fotiek asi ale medzi nimi je aj modul FOTOAPARATU s optickým zoomom ;) to len pripneš k mobilu a máš je ten mobil prispôsobený na to

    Simon23521.06.2018 - 01:40 Trvalý odkaz

    Chlapec nech si nekupuje nový mobil ale nech si kúpi fotoaparát Nikon P900 ktorý ma 83x Zoom.

    Profile picture for user marek.ceman@gmail.com

    Wayne21.06.2018 - 12:59 Trvalý odkaz

    neoplati. bodka. dalej som ani necital.

    Milan k.21.06.2018 - 16:17 Trvalý odkaz

    Šimon ale tak načo si bude kupovať zrkadlovku keď mu stačí len 3-4x zoom výjde ho to tri krát drahšie je to menej praktické jediná výhoda je kvalita fotiek podľa mňa ak chce optický zoom nech si kúpi moto a nejaky model z rady Z a dokúpi k nemu modul foťaka ten má 10x zoom a to by mu malo stačiť a aj cenovo tak pomerne dobré riešenie

    Milan k.21.06.2018 - 16:49 Trvalý odkaz

    Ďakujem už budem vedieť ;)

    Simon23521.06.2018 - 16:50 Trvalý odkaz

    To je jedno :D ma ten Zoom čo chce chlapec :D

    Knoxville22.06.2018 - 02:55 Trvalý odkaz

    Si igelitku nos so sebou...