Rozmazanie pozadia v praxi - Galaxy Note 8 stále na čele bokeh pelotónu

  • Profile picture for user mental.disease@centrum.cz

    mental.disease 14.03.2018 - 08:48

    Ja tomu fakt nechápem. Nemám v mobile žiaden SW bokeh. Skúšal som (aj predtým) teraz niečo podobné. Zaostril na objekt v popredí. Zostal ostrý aj s "výstupkami". Pozadie bolo prirodzene rozmazané. Prechody medzi ostrým a rozmazaným = plynulé.
    Bez žiadnych nechutných (bit) máp, ktoré často pri tomto zverstve vznikajú.

    Takže ešte raz o čo tu ide?

  • Profile picture for user grabec.tibor@gmail.com

    TBK14.03.2018 - 09:50 Trvalý odkaz

    Suhlasim s Mentalom. Preco by som preboha jablko fotil v portretnom rezime, ked to aj aj s prirodzenym rozmazanim urobim v automatike? Mimochodom, ocakavat od mobilu, ktory ma PORTRETNY rezim /Portret - dielo zachycujúce podobu NIEKOHO kresbou, maľbou, fotograficky/, ze v nom bezchybne zachyti stopku jablka je scestne.. Ale ziadne strachy, Ovocny rezim sa uz urcite programuje.. :D

    Profile picture for user mental.disease@centrum.cz

    mental.disease14.03.2018 - 11:19 Trvalý odkaz

    Tak jablko bola iba ukážka čo to robí.
    Problém býva aj u portrétu, keď to rozmaže odstávajúce vlasy.

    juryno14.03.2018 - 14:18 Trvalý odkaz

    fotim dost vela z mobilom ale bokeh ma nikdy nezaujal. je to len marketing prevazne podla mna,aby sa predavali mobily lebo je to prave fotak co predava vlajkove lode. inak by nam stacila cinska sunka za 150 eur. pre mna bokeh absolutne 0 bodov, ale niekomu sa to moze pacit, ved ok. pride mi to dakedy ako fotky z nekvalitneho fotaku :D

    martian15.03.2018 - 00:43 Trvalý odkaz

    Fotky s bokeh efektom maju simulovat nas realny pohlad ocami. I ked si to vacsinou neuvedomujeme (nas mozog to vyfiltruje). Ale fotky s bokehom byvaju ovela pacivejsie.
    Ak sa nemylim, tak hlavne fyzicky mala optika (svetelnost) a s realne malou ohniskovou dlzkou idu proti poriadnemu bokeh efektu. Hlbka ostrosti je totiz velmi velka. Ale aj tak sa tu realny bokeh da dosiahnut - snimat z malej vzdialenosti objekt, pricom cast zaberu zabera relativne vzdialene pozadie. Skuste napr. v lese "makro" snimku kmena stromu, pricom polovicu zaberu bude tvorit les. Na malom displeji to bude pozorovatelne.
    Dnesne mobilove "objektivy" maju sice "peknu" svetelnost, ale fyziku neoklamu. :) Moj L-kovy Canon 70-200mm s F4 po celej dlzke ma urcite lepsi bokeh, nez lubovolny terajsi mobil objektiv. :D

    ondrakomous18.03.2018 - 12:07 Trvalý odkaz

    realny pohled očima není s rozmazanym pozadim. sveteleny skla se pouzivaji ve fotografii na foceni portretu, aby pozadi bylo rozostrene a nepůsobilo rusive, pouzitim svetelnych pevnych skel a spravnym zaclovenim lze takového efektu dosáhnout velice snadno. u mobilu jde o to simulovat podobny efekt(kresbu a hloubku ostrosti), nejdal je samozrejme google pixel2, který pouziva specialni hardware a software. pixel narozdil od ostatních pouziva specialni optiku snimaji se jednotlive pixely, hardwarovy chip se strojovym ucenim, kdy nasledne jednotlive pixely rozmaze, cely ten proces je docela slozity na vysvetleni pro laika. u zbytku vyrobcu nejde o zadnou revoluci, pouzivaji se dualni fotaky, kdy dojde ke slozeni dvou snimku, kdy jeden se softwarove rozmaze, samozrejme, ze je to takova "fake kresba"