Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
ikona

Apple iPhone 6 - zbohom jablkovým mobilom do jednej ruky

· · Diskusia
Recenzia zaobleného smartfónu z Cupertina so 4,7-palcovým Retina displejom, opäť o čosi lepším 8 Mpix fotoaparátom a ďalšími opatrnými vylepšeniami.

Vďaka Telekomu používam pol roka Apple iPhone 5S. Keďže sa Fony.sk venujú všetkých operačným systémom a ja som bol dovtedy čistokrvný androiďák, považoval som to za najlepší spôsob, ako sa s iOS dôkladne zoznámiť. Nakoniec sa stalo to, že androidové smartfóny s mojou hlavnou SIM kartou ostávali často odložené na stole, a všade - či do obchodu alebo večer na pivo - som so sebou nosil iPhone 5S s testovacou SIM kartou a puzdrom Ozaki na ukrytie platobnej karty. Systému iOS 7.x som prišiel na chuť a spomenul si na časy, keď som z Nokie E71 presedlal na iPhone 3GS. Od vtedy sa iOS vyvýjal na môj vkus veľmi pomaly a Android ho v mnohých oblastiach prekonal. Až siedma generácia operačného systému z Cupertina mohla byť pre fanúšika Androidu rozumnou cestou k návratu za iOS.

ikonaZákladné info: Apple iPhone 6

Nový model prináša tenké telo, kovovú konštrukciu, väčší 4,7'' HD displej, výkonnejší procesor, vylepšený 8 Mpix fotoaprát, iOS 8, až 128 GB kapacitu, barometer a konečne i NFC.

ikonaRecenzia: Apple iPhone 5S - Napoleon z Cupertina

Recenzia súčasnej vlajkovej lode, ktorá zaujme najmä snímačom odtlačkov prstov, 64-bitovým procesorom a vynoveným 8 Mpix fotoaparátom.

“Apple

Po kliknutí sa obrázok zobrazí vo vyššom rozlíšení. Šípkami na klávesnici potom môžete ľahko preskočiť na ďalší.

“Apple

Podporu pamäťových kariet som vyriešil kúpou iPhone 5S v 64-gigabajtovej verzii, absenciu poriadneho prístupu do systému či plnohodnotné pripojenie k počítaču cez mass storage som zase nahradil Dropboxom. Všetky presuny fotografií či hudby medzi PC a mobilom tak riešim online. Hudbu som si začal kupovať priamo z mobilu cez iTunes alebo googlovskú službu Hudba Play. S iTunes sa mi pracuje lepšie, Google predáva albumy zvyčajne za výrazne nižšiu cenu a hlavne funguje aj na iOS, aj na Androide. Nakoniec vyhralo pohodlie - v iTunes mám kúpených asi 10 albumov, v Google Music Play jeden. Pokles cien hudby v iTunes by ma však potešil. Na druhej strane, takto si dvakrát rozmyslím, či si kúpim nejakú somarinu, alebo zainvestujem do nesmrteľných albumov ako napríklad An End Has a Start od Editors či Random Access Memories od Daft Punk.

“Apple

“Apple

Všetci vieme, že Android ponúka viac možností, ale s tým súvisí aj ťažkopádnosť systému. iOS ponúka svižné reakcie snáď za každých okolností, listovanie galériou stoviek fotografií nemá konkurenciu, dolná lišta dodala iOS druhý dych a keby som si mal aj dnes vybrať medzi trebárs Xperiou Z3 Compact (ktorú považujem za takmer dokonalý android) a iPhonom 5S, vyhral by produkt Applu. Rozmermi, hmotnosťou, nápaditým príslušenstvom, hardvérovým tlačidlom pod displejom, prepínačom tichého režimu v bočnej stene, notifikáciami, ktorým začne konkurovať až OS Android 5.x, stabilnejšou cenou v bazároch a pocitom, že minimálne dva roky budem mať v mobile vždy najnovší operačný systém.

“Apple

“Apple

Príchod dvojice iPhone 6 a iPhone 6 Plus ma nechal chladným. Podstata zameraná na malé rozmery a nestarnúci hranatý dizajn sa z produktovej línie akosi vytratila. A tak som si hneď po predstavení "šestky" kúpil cenovo atraktívnejší model päť-es v najvyššej možnej (t.j. 64-gigabajtovej) verzii. A čakal na príležitosť šestku vyskúšať neskôr, s triezvejším pohľadom.

“Apple

“Apple

Tak sa aj stalo. Vďaka O2 som mohol stráviť dva týždne s iPhone 6 v jednom vrecku a mojím iPhone 5S vo vrecku druhom. V jednom moja hlavná SIM karta, v druhom trochu súkromnejšie číslo, ktoré má na mňa len zopár ľudí. V oboch prístrojoch pracovali naplno dátové služby, a tak môžem zodpovedne vyhlásiť, že raz, celkom rovnomerne, som chytil do ruky 5S a inokedy zas 6-ku.

Dizajn najnovších iPhonov je opäť po rokoch zaoblený. Materiály kvalitné, farby decentné. Zlatú by som nechcel ani zadarmo, iný by sa za ňou potrhal. Biele deliace čiary v zadnej stene na mňa pôsobia lacno, ľahko sa špinia, preto chápem aj fanúšikov tmavých verzií.

“Apple

“Apple

Nárast rozmerov oproti "päťke" je evidentný. Prekvapilo ma však, koľko ľudí v mojom okolí naň reagovalo kladným spôsobom. Takže zámer sa vydaril. Kto chce malý mobil, investuje (alebo investoval) do 5S, kto konkurenta konkurenčných vlajkových lodí, rád si kúpi 6-ku. Tá je veľká asi ako minuloročná verzia HTC One. Hmotnostný nárast 13 gramov oproti modelu 5S nie je v skutočnosti nijak dramatický.

Najhoršie je to s tvarmi prístroja. Vždy som sa obával, že sa mi vyšmykne z rúk. Ak bolo na mieste nejaké riziko hrozivého pádu, vždy som radšej použil iPhone 5S. Vždy. Toto je pre mňa najdôležitejší postreh z dvojtýždňového testovania.

“Apple

“Apple

Vytŕčajúci objektív zo zadnej steny sa ľahko utiera do nohavíc a po nasadení nejakého puzdra bude zrejme zarovnaný so zadnou stenou. To je oproti modelu 5S (v akomkoľvek puzdre) značnou výhodou. Otvor okolo objektívu je totiž dokonalým lapačom prachu. V porovnaní oboch mobilov mimo puzdra je, samozrejme, vytŕčajúci objektív v "šestke" krokom späť.

Ponuka puzdier a celkovo akéhokoľvek príslušenstva pre novinku bude tiež dôvodom, prečo radšej ešte istý čas ostať pri starinke.

“Apple

Nárast rozmerov mi nedovolí neuvažovať nad porovnaním s už spomínaným HTC One. Vlaňajší špičkový stroj s podobnými rozmermi ponúka na rovnakej uhlopriečke krásny Full HD displej, stereo reproduktory, 32 GB internú pamäť, priaznivú cenovku, univerzálny konektor microUSB a možnosti Androidu, o ktorých sa iOS ani len nesníva (mass storage, torrenty, správa systému, pripojenie USB kľúča, a podobne).

“Apple
porovnanie s HTC One mini 2
“Apple

Pred pol rokom som pri sebe neustále nosil práve HTC One a iPhone 5S. A práve rozmery a šikovnosť iPhonu boli dôvodom, prečo som HTC stále viac odkladal. Vybavovanie e-mailov, Facebook, Hangouts, v aute práca s online navigáciou Waze, v noci rýchle spustenie svietidla, na pracovnom stole zase kalkulačky, to všetko sa mi na iPhone používalo akosi lepšie. A hlavne, bez problémov v jednej ruke. A sme opäť pri tom: Táto vlastnosť novej šestke chýba najviac.

Novinkou je procesor Apple A8 - 64-bitový, vytvorený 20 nm technológiou a s o 25 % vyšším výkonom než ponúka iPhone 5S. Rozlíšenie displeja narástlo o 36 % na 1 Mpix (750 x 1334 oproti 640 x 1136 bodov). V praxi ponúka iPhone 6 trochu vyhladenejšie písmo na weboch, detailnejšie prvky v hornej lište, ale aj množstvo nedoladených aplikácií, ktoré vyžadujú aktualizáciu, aby na šestke vyzerali aspoň tak pekne, ako na päťke.

“Apple

Takže, o 25 % rýchlejší procesor, o 36 % vyššie rozlíšenie displeja, o 16 % silnejšia batéria a o 18 % väčšia uhlopriečka displeja. Už z týchto čísiel je jasné, že iPhone 6 neprinesie oproti staršiemu bračekovi ani rýchlejšie reakcie, ani lepšiu výdrž na jedno nabitie. Teda, aby som bol presný, v praxi nepostrehnete ani jedno, ani druhé. Nižšie rozlíšenie a menšia plocha obrazovky staršieho modelu kompenzujú jeho mierne slabší výkon i batériu. A naopak.

“Apple

Oba prístroje som tak nabíjal každý deň. S iPhonom 5S som si zvykol na používanie záložného zdroja. Verný som ostal univerzálnemu PQI 5200M (recenzia) s microUSB aj lightning konektorom. Malá batéria iPhonu sa vždy prekvapivo rýchlo nabila a zo záložného zdroja stiahla menej mAh než akýkoľvek androidový konkurent. Na to tiež treba dbať. iPhone 6 s podobnou výdržou stiahne z rovnakého záložného zdroja väčší podiel jeho kapacity a trvá to dlhšie. Pochopiteľne. V praxi je teda všetko po starom - možno trošičku dlhšia výdrž, ale za pol hodiny cesty autom sa mi 5S nabil relatívne viac než 6-ka. V praxi je teda jedno - či s rovnakou nabíjačkou nabijete 1810 mAh batériu o 30 % alebo 1570 mAh batériu o 35 %. Dokonca si dovolím tvrdiť, že po polhodinovom nabíjaní rovnakou nabíjačkou sa šestka vybije skôr než päťka s menej náročným displejom. Matematika nepustí...

“Apple

“Apple

Uznávam však, že displej nového modelu je krajší, menej ladený do žlta, s krajšími detailami aj písmom rovnakej veľkosti. Poteší aj ďalší, šiesty riadok ikon na domácej obrazovke. Škoda len tmavého fľaku v pravom dolnom rohu testovačky.

Vypínač sa z hornej steny presunul do bočnej. Je to logický ťah. Na iPhone 5S mi vypínač hore neprekáža, ale na akomkoľvek väčšom mobile ho vždy uvítam na boku.

“Apple

Displej opäť rozsvietite aj pomocou hlavného tlačidla pod displejom. To opäť ukrýva najlepšiu čítačku prstov na trhu. Bezpečné odblokovanie displeja pomocou odtlačku vášho palca je tak veľmi jednoduché. Vždy mu však sekunduje možnosť odblokovania štvormiestnym kódom. Samsungy s čítačkou pýtajú dlhšie heslo obsahujúce aj číslice, aj písmená. Mne príde riešenie v iPhonoch možno trochu menej bezpečné, ale praktickejšie. S iOS 8 nastalo softvérové vylepšenie snímača odtlačkov, ktorý lepšie reaguje aj na mastné či vlhké prsty. S tým bol doteraz problém.

“Apple

“Apple

Dvojité poklepanie po čítačke stiahne obraz nadol a vy tak prstom dočiahnete aj na prvky pôvodne umiestnené v hornej polovici obrazovky. Šikovný nápad, len keby fungoval vždy. Občas som musel po tlačidle poklepať viackrát.

V spodnej stene sa pri perfektnom Apple Lightning konektore nachádza vydarený reproduktor. Už modelu 5S máločo konkurovalo, no reproduktor v šestke je opäť o čosi vyladenejší. Rozdiel je malý, ale keď som porovnával rôzne skladby nakúpené cez iTunes, bol vždy počuteľný. Musím ale povedať, že som už očakával dvojicu meničov, ktoré by konkurenciu istotne položili na lopatky. Revolúcia sa, žiaľ, nekoná.

“Apple

Prechod zo staršieho iPhonu na nový je vďaka službe iCloud hračkou. Stačí mať poriadne internetové pripojenie a o pár hodín máte v ruke nový mobil s rovnakou tapetou, rozložením rovnakých aplikácií, s rovnakými nastaveniami klávesnice a ďalších funkcií. Žasol som, aký ľahký prechod to je. Musel som len vypnúť synchronizáciu fotografií s iCloudom, ktoré mi zaberali všetok drahocenný priestor a ja som tak nemal možnosť synchronizácie všetkých aplikácií. Prípadne som si mohol priplatiť euro za 20 GB na vzdialenom iCloudovom disku.

“Apple

Nastavenia iOS sú každou novou verziou bohatšie a treba ich vždy dôkladne preštudovať. iOS 8 nie je výnimkou, je to opäť viacero zmien. Zo sklamaní spomeniem presun zdieľania internetu cez Wi-Fi z hlavnej ponuky do druhej úrovne nastavení. Spustenie Wi-Fi hotspotu si tak žiada o jeden klik navyše.

Počas telefonovania som si nevšimol žiadnu zmenu, pri písaní správ poteší väčšia klávesnica. V polohe na ležato dokonca obsahuje nejaké tie prvky po stranách navyše.

“Apple

“Apple

Istotne ste si všimli, že som sa doteraz vyhýbal najväčšej zmene, a to fotoaparátu. Priznám sa, že ten by bol v mojom prípade hlavným dôvodom prechodu z 5S na iPhone 6. Predná HD kamera ostala rovnaká, možno trochu vyladenejšia. Zadná je však vyladená podstatne viac. Tak rýchle zaostrovanie som ešte v živote nevidel. Keď natáčam video, už síce nemám k dispozícii ručné zaostrovanie, ale tá automatika je taká blesková a inteligentná, že mi to ani neprekáža. A nakoniec, ešte stále je tu možnosť podržať prst na niektorom objekte a uzamknúť nielen zaostrenie, ale aj expozíciu. To veľmi často využívam pri fotografovaní neposedných detí. Fotoaparát ponúka aj príjemnejšie vyváženie bielej farby a bola s ním celkovo radosť pracovať. 8 Mpix je úplne dostatočných. Sklamaním je absencia pomeru strán 16:9, ktorý mi v nastaveniach veľmi chýba. Fotografie s takýmto pomerom vytvoríte jedine počas záznamu videa. Menšia clona, teda vyššia svetelnosť objektívu oproti modelu 5S je v praxi ťažko postrehnuteľná.

UKÁŽKA FULL HD VIDEA (súbor 72 MB, MPEG4; 1920 x 1080 b., 30 fps; celkovo: 127 MB / min.)

10-sekundové Full HD video spod vrchola Chopku:

Výhody:
+ väčší displej
+ vypínač v bočnej stene
+ fotoaparát s určite najrýchlejším zaostrovaním na svete
+ vytŕčajúci objektív zo zadnej steny
+ šesť riadkov ikon v ponuke aplikácií
+ pohodlnejšie písanie textov na väčšej obrazovke

Nevýhody:
- väčšie a hlavne zaoblené rozmery mobilu
- stále nízka výdrž na jedno nabitie
- odvážna cenovka
- 16 GB verziu neodporúčam, radšej 64 GB
- chýba plnohodnotné NFC
- čakal som stereo reproduktory

Na jeden záber: Apple iPhone 6

Záver

Ako majiteľ iPhonu 5S ma šestka neláka. Kvôli zbytočne veľkým rozmerom a tvarom, ktoré priam volajú po vyšmyknutí z rúk. Lepšia výdrž na jedno nabitie sa nekoná, jemnejší ani väčší displej nepotrebujem, a tak mi bude chýbať jedine vyladený fotoaparát s neuveriteľne rýchlym automatickým zaostrovaním.

Lenže iPhone 6 je tu pre inú cieľovku. Pre tých, ktorí už uvažovali nad prechodom ku konkurencii s väčšími obrazovkami, resp. pre androiďákov a windowsákov s väčšími smartfónmi, ktorým iPhone 5S pripadal príliš malý. Presvedčí ich nárast rozmerov obrazovky i celého prístroja? Nebude im chýbať podpora pamäťových kariet či plnohodnotné pripojenie smartfónu k počítaču? Navyše, pri ešte odvážnejšej cenovke než doteraz? Neviem. Ale poradím vám jedno: berte aspoň 64 GB verziu. Tých 16 GB je za každých okolností nedostatočných. Ukázal to aj posledný update z iOS 7 na iOS 8, ktorý na iPhone 5S vyžadoval až 5 GB voľného miesta.

Za požičanie iPhonu 6 ďakujeme O2.

Snímky z mobilu:

“Apple

“Apple
foto s HDR

“Apple

“Apple
foto s HDR

“Apple

“Apple

“Apple
foto z prednej kamery

“Apple
panorama

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2018 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188