Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
ikona

5x áno a 5x nie pre Apple iPhone 5

· · Diskusia
Netradičná recenzia najnovšieho iPhonu hľadá hlavné dôvody pre kúpu nástupcu iPhonu 4S s predĺženým 4'' displejom a vylepšeným fotoaparátom.

Základné parametre:

OS: iOS
procesor: dvojjadrový 1,2 GHz Apple A6

frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz,
rozmery: 124 x 58 x 8 mm,
hmotnosť: 112 gramov overené
displej: IPS TFT, Retina, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 640 x 1 136 b., 326 ppi, rozmery 50 x 88 mm, 4'' (102 mm), Gorilla Glass,
fotoaparát: 8 Mpix (3 264 x 2 448), LED blesk, autofókus, záznam Full HD videí (1 920 x 1 080 b.), spúšť fotoaparátu (tlačidlo hlasitosti),
predná kamera: 1,2 Mpix, nahrávanie HD videa
pamäť: 1 GB RAM + 16 / 32 / 64 GB ROM
globálny prenos dát: prenos GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 21 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps), LTE (na vybraných trhoch)
lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n),
hudba: hudba MP3 prehrávač, 3,5 mm jack, TV-Out,
ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, GLONASS, akcelerometer, Siri,
batéria: Li-Ion 1 440 mAh
SAR: ??? W/kg (norma 2 W/kg),

Cena a dostupnosť: v predaji, od 680 € za 16 GB verziu

Neobsahuje/nepodporuje: xenónový blesk, podpora pamäťových kariet, HDMI, FM rádio, microUSB.

Softvérová verzia testovaného telefónu: iOS 6.0

Obsah balenia: iPhone, nabíjačka, USB kábel, stereo slúchadlá EarPods, dokumenty,

Ako si už čitatelia magazínu Riview 16/2012 mohli prečítať, najnovší iPhone môžeme skôr označiť za evolučný než revolučný. Pár vecí sa zmenilo, okrem nového iOS 6 dostupného aj pre staršie modely sú najvýraznejšími natiahnutý displej a nový konektor. Prečo si teda najnovšiu novinku z dielne Applu kúpiť?

Prečítajte si: Apple vydal iOS 6 (20.9. 2012)

Recenzia: Apple iPhone 4S (22. 11. 2011)

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5

Všetky fotky nájdete v našej Galérii!

1. Pretože už dávno používate iPhone niektorej z predchádzajúcich generácií a nedáte na tento produkt dopustiť. Žiadny iný smartfón nie je tak rýchly, tak intuitívny a súčasne plnohodnotne nabitý funkciami. Jednoduché nestarnúce tvary, kvalitná konštrukcia a dobrá povesť z neho navyše robia nielen atraktívnu kúpu, ale aj po roku používania celkom slušný predajný artikel.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5

2. Pretože vám nezáleží len na telefóne, ale aj príslušenstve k nemu. Hľadáte mobil, ku ktorému máte nielen na výber z množstva rôznych puzdier či nové slúchadlá EarPods, ale aj rôzne dokovacie stanice či netradičné doplnky. Na tie si síce s príchodom nového konektora musíte chvíľu počkať, ale keď váš prvotný ošiaľ z kúpy nadupanej novinky opadne, budú už istotne v ponukách obchodov všetky menej či viac praktické veci k iPhonu 5, ktorými si môžete spraviť radosť a mobil opäť zatraktívniť. Mimochodom, redukcie z nového Lightning konektora na predchádzajúci typ, resp. microUSB, sú už v predaji. Nový konektor môžete do prístroja zasunúť v oboch polohách a nabíjanie či prepojenie s počítačom (najmä kvôli iTunes) bude vždy fungovať. To môžu iPhonu závidieť všetci konkurenti.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5 Apple iPhone 5

3. Pretože Apple na vás nezabudne ani po dvoch rokoch. Aj po uvedení ďalšej generácie budete mať v iPhone 5 stále najnovší softvér. Ale nie je to len o samotnom iOS. Najnovší iPhone je plný online koncertov vo vysokej kvalite vďaka službe iTunes Live, resp. iTunes Festival. Položte mobil na pravú bočnú stenu a užívajte si posledný koncert Muse alebo Lana Del Rey rovno vo vašom gauči. A zadarmo! O piatkový program s kamošmi tak máte hneď postarané. K tomu všetkému pridajte iBooks, iTunes, App Store, kde nájdete jednoznačne najkvalitnejšie aplikácie na svete. Lebo, ak to nejaká firma myslí s aplikáciou vážne, vytvorí aj verziu pre Apple produkty.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5

Všetky fotky nájdete v našej Galérii!

4. Pretože aj napriek výraznému poklesu hmotnosti zase ponúka kombináciu najlepšieho hardvéru. Predĺžený jemný displej s výbornou čitateľnosťou na slnku sa prispôsobil sledovaniu filmov (Avengers priamo v iTunes v iPhone stoja necelých 5 eur) a čítaniu webových stránok na ležato. Nový procesor A6 umožňuje záznam, orezanie aj prehrávanie Full HD videí ako aj ďalšie nadštandardné funkcie. Hanbiť sa nemá začo ani zadná, ani predná kamera. A hoci nedokážete fotoaparátu znížiť rozlíšenie snímok či Full HD videa, pri odosielaní e-mailom alebo uploade na YouTube sa zábery automaticky zmenšia na rozumnú veľkosť. Operačný systém iOS ponúka aj ďalšie podobné vylepšenia, napríklad trojité stlačenie hlavného tlačidla, ktoré môže vyvolať inverzné zobrazenie farieb. To oceníte napríklad pri večernom prezeraní webov.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5

5. Pretože vás už nebaví neustále doľaďovať a nastavovať váš Android. Symbian umrel a Windows Phone sa stále hľadá. Nepotrebujete hýkať nad detailnou rolovacou lištou Androidu, stačí vám tá jednoduchá "ajfonovská" s počasím a informáciami o prijatých SMS, zeškaných hovoroch i udalostiach v kalendári pre dnešný deň. Nechýba vám ani otravná informačná dióda, ani widgety spotrebúvajúce cennú energiu. Google používate len na vyhľadávanie a YouTube, o Gtalk, Picasu či online Dokumenty ste sa nikdy ani len nezaujímali. Telefón vám má skrátka slúžiť, nie tráviť hodiny pri jeho prispôsobovaní. To radšej investujete čas do sledovania koncertov, pozerania filmov, čítania kníh alebo hľadania nových atraktívnych aplikácií v App Store. Veď tie vyriešia každý "ajfonovský" problém. Takmer.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5

Ani po prečítaní týchto piatich dôvodov vás v poradí šiesty "ajfón" nezaujal? Tak pridáme do ohňa ešte trochu benzínu. Tu je päť dôvodov, prečo môžete iPhone 5 kľudne ďalej ignorovať:

1. Pretože nemáte záujem zase meniť SIM kartu na ešte menšiu, tentoraz zvanú nanoSIM. Zato na pamäťové karty či perspektívne NFC sa Apple opäť raz úplne vykašľal. Použitie nanoSIM možno považovať za najväčší nezmysel tejto novinky, aj keď mu na chrbát dýcha absolútne nedoriešené využitie predĺženého displeja. Fotoaparát neponúka možnosť snímať s pomerom 16:9, ani YouTube videá či koncerty iTunes Live nedokážete roztiahnuť na celú šírku v polohe na ležato, nehovoriac o tom, že väčšina aplikácií v App Store stále na takýto rozmer nie je pripravená. Svoj iPhone 4S tak môže ešte nejaký čas kľudne ostať vo vašom vrecku.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5

2. Pretože nemáte chuť vyhodiť všetko to nakúpené príslušenstvo so starým konektorom. Stačí, že ste za mobil v akcii operátora "vysolili" pekných pár stoviek, nieto ešte kupovať predražené adaptéry a redukcie. Mimochodom, počuli ste o špeciálnom čipe v každom Lightning konektore, ktorý obmedzí používanie neznačkového (rozumej lacnejšieho) príslušenstva na minimum?

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5

Všetky fotky nájdete v našej Galérii!

3. Pretože občas si chcete z mobilu vypočuť aj FM rádio. Aj dvojica reproduktorov by potešila. Najmä, ak pri držaní vo dvoch rukách (napríklad pri hraní hier) dokážete ten jediný "repráčik" veľmi ľahko úplne prekryť.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5

4. Pretože chcete v mobile kompletne zmapované Slovensko a nie polovicu krajiny s čiernobielymi mapami úbohej kvality. Apple bojuje s Googlom na úkor zákazníckej spokojnosti, a to by sa diať nemalo. Skôr by sa mohol od Googlu učiť a povoliť zákazníkom zmenu klávesnice prostredníctvom aplikácie. Bez plnohodnotného štvrtého riadku so slovenskými znakmi sa na ňom skrátka komfortná úprava dokumentov robiť nedá.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5

5. Pretože vám pri prechode z inej značky bude chýbať tlačidlo Späť a množstvo rôznych nastavení, ktoré robia smartfón smartfónom. Navyše, kvôli predĺženému displeju na skutočný krok späť v ľavom hornom rohu obrazovky ledva prstami dosiahnete. Konkurencia zvyšuje využitie odblokovacieho displeja i domácich obrazoviek, iPhone ostáva len pri rýchlom spustení fotoaparátu a prehrávača hudby, pričom štýl menu celé roky nezmenil. A to je už fakt nuda.

Apple iPhone 5 Apple iPhone 5

Takto by sme mohli pokračovať aj ďalej. Silu i nedostatky má aj nový iOS 6, ktorý je dostupný aj pre staršie modely. Ako kontroverznú môžeme chápať zmenu materiálu zadnej steny. Najmä v čiernej, mimoriadne elegantnej verzii je prístroj náchylný na viditeľné poškodenie. Skrátka, všetko má svoje pre aj proti. Rozhodnúť sa už musíte vy sami.


ukážka HD videa - priamy upload z iPhone 5 na YouTube

Pôvodné znenie nielen recenzie iPhonu 5, ale aj rôznych iných atraktívnych produktov, nájdete v našom partnerskom magazíne Riview 16/2012.

Za požičanie prístroja ďakujeme spoločnosti Telekom.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2018 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188