Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Android je lídrom medzi OS

· · Diskusia
Analytická agentúra Gartner vydala správu o počte predaných telefónov za uplynulý druhý štvrťrok 2012 a o podieloch jednotlivých operačných systémov na trhu. Nikoho asi neprekvapí, že stále dominuje Android.

Z výsledkov vyplýva, že celkový predaj mobilných telefónov za Q2 2012 oproti rovnakému obdobiu minulého roka klesol o 2,3 %. Na celom svete sa predalo koncovým používateľom 419 miliónov telefónov. Z toho smartfónov bolo 36,7 %. Ich predaj sa medziročne zvýšil o 42,7 % na 154 miliónov kusov. Výrobcovia Apple a Samsung majú v tomto počte podiel 83 %.

V kategórii operačných systémov vedie Android. V druhom štvrťroku sa predalo takmer 99 miliónov androidov, čo predstavuje 64 % podiel na svetovom trhu. Pred rokom bol podiel OS Android "iba" 43,4 %. Na druhom mieste skončil Apple iOS s 18,8 % podielom a takmer 29 miliónmi predaných iPhonov. Oproti druhému kvartálu minulého roka si polepšil len mierne o 0,6 %.

Tretí skončil Symbian, aj keď počet predaných smartfónov za Androidom aj iOS hlboko zaostáva. S počtom vyše 9 miliónov predaných kusov mu patrí podiel 5,2 %. Symbian zároveň v porovnaní s ostatnými systémami zaznamenal najväčší medziročný prepad.

Gartner predaj smartfónov
graf: gartner.com

Za Symbianom nasledujú RIM (5,2 % podiel), Bada (2,7 %) a Microsoft (2,7 %). Ostatným platformám patrí 0,6 % trhový podiel. Biznis zariadenia BlackBerry, podobne ako Symbian, zaznamenali medziročný prepad, naopak Bada a Microsoft si polepšili.

Keď sa pozrieme na predaj telefónov podľa výrobcov, jednoznačným lídrom na trhu je Samsung, ktorý predal v Q2 2012 viac než 90 miliónov telefónov. Oproti rovnakému obdobiu 2011 si významnejšie polepšil. Naopak Nokia predajom vyše 83 miliónov kusov si pohoršila, aj keď jej umiestnenie v rebríčku to neovplyvnilo a stále je druhá. Tretí skončil s takmer 29 miliónmi predaných iPhonov Apple. Na štvrté miesto poskočilo s takmer 18 miliónmi predaných telefónov ZTE a prvú päťku uzatvorilo s viac než 14 miliónmi telefónov LG.

Gartner predaj telefónov
graf: gartner.com

Výsledky výskumu agentúry Gartner sú podobné analýze spoločnosti IDC, ktorú sme vám priniesli nedávno v tomto článku.

Za čitateľský tip ďakujeme.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188