Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
ikona

Nokia 5310 XpressMusic

· · Diskusia
Prvý kontakt s mid-endom
Tenký hudobný mobil s 2 Mpix fotoaparátom, 3,5 mm jackom a FM rádiom s RDS.

Základné parametre:

konštrukcia: klasická,
OS: vlastný, Series 40 5th Edition, Feature Pack 1

frekvencie: 900 / 1800 / 1900 MHz
rozmery: 104 x 45 x 10 mm
hmotnosť: 70 gramov (zistená: 73 g)
displej: aktívny, 16 777 216 farieb, 240 x 320 bodov, 31 x 41 mm, uhlopriečka 51 mm, aktívny pohotovostný režim,
fotoaparát: 2 Mpix (1600 x 1200 b.), záznam videí (176 x 144 b.),
pamäť: 30 MB + 2 GB microSD,
správy: SMS, MMS, CB, e-mail, PTT, instant messaging,
globálny prenos dát: GPRS, EDGE,
lokálny prenos dát: Bluetooth 2.0 + EDR, microUSB, mass storage,
hudba: MP3/AAC/eAAC/eAAC+/WMA prehrávač, pravdepodobne adaptér pre 3,5 mm jack, FM rádio s RDS,
ostatné: Java, WAP, Flash Lite 2.1
batéria: BL-4C, 3.7V, 860 mAh
výdrž: do 4 h hovoru / 300 h pohotovosti
SAR: ??? W/kg (norma 2 W/kg)

Neobsahuje/nepodporuje:
blesk, makro, autofocus, aktívny kryt objektívu, EMS, RSS, IrDA, UMTS, HSDPA, Wi-Fi, GPS, videohovor, prehliadač dokumentov, minimalizácia Java aplikácií, multitasking,

Testovaná verzia:
finálna

Obsah balenia:
mobil, nabíjačka, USB kábel CA-101, 2 GB microSD, stereo handsfree HS-45 s diaľkovým ovládaním hovoru (nie hudby), potrebné dokumenty.

fotka fotka fotka
Všetky fotky nájdete v našej Galérii!

Mobil tenký len 10 mm s hmotnosťou 71 gramov. Z funkcií, okrem tých hudobných, vyzdvihuje výrobca 2 Mpix fotoaparát, QVGA displej s uhlopriečkou 51 mm a podporu microSD do 4 GB.

Začiatkom roka som bol pár mesiacov majiteľom Nokie 5300, a tak sa mi nemôže Nokia 5310 nepozdávať. Jej rozmery sú úžasné a oceňujem aj podstatne kvalitnejšie materiály než na spomínanom hudobnom slajderi. Slot pre pamäťovú kartu sa nachádza pod zadným krytom. Displej je absolútne postačujúci, aj klávesnica patrí ku najlepším. Čo sa týka dizajnu, spracovania či ovládania, nemám Nokii 5310 Xpress Music veľmi čo vyčítať.

Najväčším pokrokom je použitie 3,5 mm hudobného výstupu. Nokia sa teda nielen rozmermi, ale aj ďalšími parametrami približuje ku kvalitným MP3 prehrávačom. Napríklad taký majiteľ Nokie 6300, ktorý na počúvanie hudby ešte stále používa MP3 prehrávač, by mohol svoje dve hračky odložiť a presedlať na drobnú, štýlovú a skutočne hudobnú Nokiu 5310 Xpress Music. Dodávané slúchadlá sú celkom slušnej kvality, skladajú sa z dvoch častí. Prvá končí mikrofónom, tlačidlom na príjem / ukončenie hovoru a 3,5 mm konektorom. Do neho zastrčíte samotné slúchadlá.

Možno sa bude zdať niekomu niekoľko tém v úplne rovnakom štýle zbytočnosťou, no ja každopádne oceňujem ich úplné zladenie s dizajnom prístroja.

Nokia 5310 XpressMusic Nokia 5310 XpressMusic Nokia 5310 XpressMusic Nokia 5310 XpressMusic

Nokia 5310 Xpress Music ponúka veľmi dobre prepracované hudobné funkcie. Trojica hudobných tlačidiel je neustále k dispozícii, prehrávaču hudby nechýba žiadna dôležitá vlastnosť. Prehrávač hudby ponúka kvalitný výstup, hlasná reprodukcia je na tiež celkom dobrej úrovni. Prehrávač zobrazuje aj obrázok albumu. Ekvalizér je naozaj účinný. FM rádio s RDS ma ešte viac potešilo. Nechýba mu ani automatické vyhľadávanie staníc v dosahu. FM rádio môžete použiť aj ako budík s naposledy použitou frekvenciou a hlasitosťou. A dokonca sa nevypne po minúte, ani po piatich, ale vypočujete si pohodlne aj ranné správy! Po stlačení "stop" sa Nokia ešte aj opýta: "Nechať rádio zapnuté?" Nutné je len pripojenie slúchadiel. Minimálna doba odkladu budenia je 2 minúty.

Samozrejmosťou S40 5. generácie je už séria funkcií:
- aktívny pohotovostný režim alebo štvorica ikon na domácej obrazovke,
- štyri štýly ponuky funkcií s prispôsobením hlavnej úrovne,
- regulácia veľkosti písma samostatne pre kontakty, správy a web,
- časované profily,
- pomocné menu "Ísť na" priraditeľné ku výberovému tlačidlu,
- rýchly a pohodlný prenos kontaktov a kompletná synchronizácia medzi dvomi modelmi radu S40,
- jednotný editor SMS a MMS,
- telefónny zoznam v štýle "meno a číslo" zobrazuje pod sebou 4 mená aj s číslami (a nie jedno, ako ešte v nedávnych modeloch),
- všetky typy hovorov v registri po stlačení zeleného tlačidla v pohotovosti (a nie len volaných, ako ešte v nedávnych modeloch),
- poznámky dlhé až 3 000 znakov, písané slovníkom T9 s diakritikou a odosielané ako TXT súbor,
- prepracovaný kalendár prepojený s aktívnym pohotovostným režimom a so zobrazením poznámok pre označený deň pri mesačnom náhľade,
- tradičná, vedecká aj úverová kalkulačka,
- aplikácia WidSets - online widgety prepojené s online službami (predpoveď počasia, sudoku, správy...)
- aplikácia Načítajte! - priamy online prístup ku bezplatnému aj platenému obsahu (melódie, hry...).

Na Nokii 5310, ako aj na mnohých ďalších zástupcoch S40, mi nevyhovuje niekoľko vlastností:
- pre laika veľmi komplikovaná ručná konfigurácia dátových pripojení,
- chýbajúce nastavenie jasu displeja a doby podsvietenia,
- odmietnutý hovor považuje za prijatý a nijako naň neupozorňuje,
- chýba minimalizácia Java aplikácií,
- Java e-mail, aj keď už novšieho typu s pravidelnou kontrolou pošty a podporou príloh,
- pri zablokovanej klávesnici nereaguje prístroj ani na reguláciu hlasitosti (prehrávanej hudby).

Nokia 5310 Xpress Music obsahuje niekoľko pripravených aplikácií: Hľadanie textu a obrázkov na internete cez Yahoo!, Opera Mini pre prezeranie internetu, Prevody, Sensor, Svetové hodiny, Tvorca tapiet a Yahoo! Go. Tvorca tapiet je podľa mňa jedna z najzbytočnejších aplikácií v mobile. Ťažko sa to opisuje, ale nečakajte od nej tvorbu tapiet zo série obrázkov, alebo aspoň jedného (na to slúži menu Tapeta v nastaveniach displeja). Zo vstavaných hier poteší City Bloxx, Music Guess alebo Snake III.

Fotoaparát patrí k nižšiemu priemeru, záznam QCIF videí je vhodný akurát do MMS-ky. Zabudnite na automatické zaostrovanie aj blesk.

Bluetooth profily: A2DP, AVRCP, DUN, FTP, GAP, GAVDP, GOEP, HFP, HSP, OPP, PAN, SAP, SDAP, SPP.

Použitý microUSB konektor telefón nenabíja, na to slúži vstup pre tenkú nabíjačku.Orientačná cena: 11 490 Sk (Agora plus)

Záver

Nokia 5310 Xpress Music sa mi veľmi zapáčila. Maličký, ľahučký a tenučký hudobný mobil s pekným displejom, pohodlným ovládaním, dostatočnou výbavou pre priemerne náročného užívateľa a hlavne 3,5 mm jack pre pripojenie akýchkoľvek slúchadiel. Z hudobných funkcií vyzdvihnem aj kvalitný prehrávač hudby, aj FM prijímač s funkciou RDS a automatickým prepínaním frekvencií počúvanej stanice. Miernym sklamaním je fotoaparát a na nadštandardné pracovné funkcie (teda mimo kalendára a kontaktov) radšej zabudnite. E-mailový prehliadač je podpriemerný, prehliadač dokumentov chýba úplne a konektivita ponúka len základné funkcie - GPRS, EDGE, USB kábel ku PC.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188