Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Dnes je Svetový deň bez mobilu. Pridáte sa?

· · Diskusia
Každý Svetový deň má niesť určité posolstvo a vplývať na myslenie a správanie ľudí. Už osemnásť rokov sa so 6. februárom spája mobilný telefón. Dokážete vypnúť svoj mobil na celý deň?

Prvýkrát sa tento deň oslavoval v roku 2001. Otcom myšlienky je francúzsky spisovateľ Phil Marso. Cieľom malo byť zamyslenie sa nad zmenami v našich životoch, ktoré nám každodenné používanie mobilného telefónu prinieslo. Pritom zásah do života pred osemnástimi rokmi bol v porovnaní s dnešnou dobou oveľa menší.

Pamätáte si na úplné začiatky mobilnej komunikácie u nás? Prvý mobilný hovor prebehol v analógovej sieti NMT 450 v roku 1991 a dlhé roky sa platilo aj za prijaté hovory. GSM sieť začala fungovať až v roku 1997. Aktuálne je na Slovensku približne 6,2 milióna aktívnych SIM kariet používaných na mobilné služby.

Mobil

Mobilný telefón, kedysi využívaný najmä na hovory a SMS správy, sa stal naším celodenným spoločníkom. Nahradil noviny, knihy, MP3 prehrávač, navigačné zariadenia aj tradičný fotoaparát. V mobile si pozrieme aké má byť počasie, Waze nás informuje o dopravnej situácii na cestách a počas cesty do práce či školy si prečítame najnovšie správy. Niektorých pri zistení, že si doma zabudli svoj mobil, chytá panika.

Mnohým z nás slúži mobilný telefón nielen na zábavu, ale je najmä pracovným nástrojom, krorý pomáha zarábať na živobitie. Riešime maily, objednávky, vybavujeme pracovné stretnutia, kontrolujeme ratolesti a vhodné aplikácie nám uľahčujú spoluprácu s kolegami.

Nič sa nemá prehánať, preto treba vedieť aj odpočívať. Občas si vypnúť zvonenie a nereagovať na mobil hneď, akonáhle nám príde notifikácia. Aj my v redakcii sa snažíme skĺbiť prácu s oddychom. A keď nám to povinnosti dovolia, radi svoj mobil necháme odložený. Pokojne aj celý víkend.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188