Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Pokuty za používanie mobilu za volantom budú vyššie

· · Diskusia
Manipulácia s mobilom za volantom by mala byť pre všetkých vodičov tabu. Skúsenosti z ciest a štatistiky nehodovosti však hovoria o niečom úplne inom.

Stretnúť vodiča, ktorý má telefón priložený k uchu, alebo v jednej ruke drží volant a druhou ťuká do mobilu, nie je nič výnimočné.

Po cestách jazdí stále viac áut, ktoré majú zabudované handsfree, nie všetci ho však aj využívajú. Niektorí na bezpečné vybavovanie hovorov využívajú hlasové ovládanie a bezdrôtové slúchadlá, iní sa riadia presvedčením, že majú všetko pod kontrolou a nič sa im nestane.

Problémom ale nie je len telefonovanie, pozornosť odpúta aj SMS-kovanie, zadávanie cieľovej destinácie do navigácie či kontrola notifikácií. Ani jesť alebo fajčiť by sme v aute nemali. Aj za to sú sankcie.

Policajne auto
zdroj: minv.sr

Toto všetko by sme si mali nechať na čas, keď bude auto stáť. Pokiaľ ide o súrnu záležitosť, bezpečnejšie bude vozidlo odstaviť a vec vybaviť v kľude. Mnohých ale neodradia ani pokuty.

Pripravovaná novela cestného zákona sa zameriava aj na týchto nezodpovedných vodičov. Výška pokuty by sa mala zdvojnásobiť. Polícia plánuje aj nákup špeciálnych fotoďalekohľadov, ktoré dokážu na kilometrovú vzdialenosť odhaliť, že držíte v ruke mobil. Po novom by sa mala pokuta v blokovom konaní zvýšiť na 100 eur, v správnom konaní až na dvojnásobok, teda 200 eur.

Novela má zakázať manipuláciu nielen s mobilom, ale ktorýmkoľvek zariadením, ktoré môže odvracať vodičovu pozornosť od vedenia motorového vozidla. Návrh novely cestného zákona by mal byť vláde predložený v lete tohto roka.

Zdroj: minv.sk

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188