Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

V Poľsku zatkli za špionáž šéfa pobočky Huawei a zamestnanca Orangeu

· · Diskusia
Dvaja ľudia boli podľa poľských médií zadržaní za podozrenie zo špionáže. Poľský občan, zamestnanec Orangeu a šéf regionálnej pobočky Huawei.

V posledných mesiacoch médiá venovali zvýšenú pozornosť obavám politikov a bezpečnostných služieb pred zneužívaním zariadení vyrobených čínskou firmou Huawei a ZTE.

Niektorí bezpečnostní analytici už niekoľko rokov varujú, že Huawei môže byť pre USA aj ďalšie krajiny hrozbou. O Huawei, ale aj ZTE a ďalších čínskych výrobcoch, sa ako o rizikových hovorí aj u nás.

Varovanie prišlo od našej SIS a obavy má aj český NÚKIB. Doteraz sa však žiadne dôkazy o reálnom zneužití neobjavili. Téme sme sa venovali v článku Vlády a bezpečnostné služby varujú pred používaním zariadení Huawei a ZTE.

Huawei spionaz
Zdroj: tvp.info

Po tom, čo začiatkom decembra minulého roka zatkli kanadské úrady finančnú riaditeľku Huawei, pretože ju podozrievali z porušovania obchodných sankcií voči Iránu, má čínsky firma ďalší problém. Tentoraz u našich severných susedov.

O tom, že v utorok zatkli príslušníci tajnej služby ABW dvoch ľudí podozrivých zo špionáže, informovala v piatok verejnoprávna televízia TVP Info. Ide o jedného z riaditeľov čínskej pobočky Huawei v Poľsku Weijinga W. a zamestnanaca Orangeu Petra D.

Poľský občan je bývalým vysoko postaveným dôstojníkom ABW, kde mal do roku 2011 paradoxne na starosti IT bezpečnosť kontrarozviedky. Aktuálne je zamestnaný u poľského mobilného operátora Orange. Na prípade pracovali policajti dlhú dobu.

Príslušníci tajnej služby prehľadali priestory obidvoch firiem, pričom mali zaistiť potrebné dokumenty. Ani jeden z nich sa však k špionáži nepriznal. Súd zatiaľ vydal rozhodnutie o trojmesačnej väzbe. Zadržaným osobám hrozí v prípade dokázania viny 10 rokov vezenia.

Vo veci už zareagovalo čínske ministerstvo zahraničných vecí, ktoré žiada o nestranné vyšetrovanie a dodržiavanie zákonov. O údajnú špionáž sa zaujíma aj Európska komisia, ktorá bude v kontakte s poľskými orgánmi.

Zdroj: tvp.info

Diskusia
1 príspevok
Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188