Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
ikona

JBL Xtreme 2 - vyššia odolnosť, mohutnejší zvuk

· · Diskusia
Recenzia Bluetooth reproduktora, ktorý sai nebojí ani ponorenia do vody, a konečne ho spojíte aj s ďalšími JBL reproduktormi cez Connect+.

JBL Xtreme v prvej generácii prišiel na trh nečakane. Nič podobné tu tuším vtedy nik neponúkal. Odolný reproduktor, ktorý otváral ústa všetkým mojim známym. Potom sa na trhu objavilo viacero podobných kúskov s rovnakým logom a Xtreme už nebol až tak unikátny. Konečne tu teda máme update, ktorý dobehol hlavne konkurenciu z vlastnej dielne.

JBL Extreme 2

Na smartfónoch a tabletoch môžete všetky obrázky v článku priblížiť pomocou dvoch prstov. Na počítači môžete obrázok klikom presunúť do popredia a šípkami na klávesnici preskočiť na ďalší.

Odteraz už Xtreme 2 môžete bez obáv ponoriť pod vodu a konečne aj spojiť s ďalšími JBL reproduktormi vašich kamarátov. Okolo mňa spokojne používa hlavne model Flip 4 niekoľko ľudí, s ktorými sa stretávame na rôznych akciách. Podmienkou pre spojenie viacerých repráčikov je podpora funkcie Connect+ (to plus je podstatné). Tá sa už na novších produktoch tejto značky celkom dobre udomácnila.

Základné parametre

Rozmery 29 x 14 x 13 cm, hmotnosť 2,4 kg, výkon 2 x 20 W, frekvenčný rozsah 55 - 20 000 Hz, woofer 2 x 70 mm, tweeter 2 x 20 mm, Bluetooth 4.2, JBL Connect+ na spojenie s viac než 100 ďalšími reproduktomi JBL, odolnosť IPx7, schopnosť cez USB nabíjať iné zariadenia (5V/2A), akumulátor 10 000 mAh, výdrž 10 - 15 hodín reprodukcie na 1/3 hlasitosti, nabíjanie špeciálnou nabíjačkou, popruh s otváračom na pivné uzávery.

JBL Extreme 2

Druhá generácia Xtreme-u je trochu väčšia a ťažšia, výškové reproduktory sa zmenšili z 35 mm na 20 mm, woofre narástli na 70 mm. Cítiť to aj pri počúvaní hudby. Xtreme nikdy nebol určený na každodenné počúvanie hudby niekde v kancelárii, aj keď aj to zvláda celkom dobre. V takom prípade ho budete nabíjať možno raz za týždeň. Kvôli veľkým rozmerom sa však na bežný pracovný stôl nehodí.

Nový dizajn sa však dobre udomácni v detskej izbe, na intráku, a možno aj v obývačke. Všade tam vám však bude určite úplne stačiť nejaký menší reproduktor typu Flip 4. Xtreme je určený na väčšie akcie - do telocviční, jazykoviek, na detské akcie, firemné večierky. Poteší majiteľa bufetu pri jazere či penziónu s vínnou pivnicou, v ktorej sa môžu opití návštevníci dosýtosti vyblázniť. Tých poteší aj otvárač na fľaše integrovaný do popruhu.

JBL Extreme 2

Nabíjanie uskutočníte len dodávanou nabíjačkou, ale 10 000 mAh batéria potom poslúži na nabíjanie iných zariadení cez jeden USB konektor. Xtreme 2 tak spoľahlivo nahradí záložný zdroj.

Na minimálnej hlasitosti vhodnej ako večerný doprovod k popíjaniu vínka či popri práci na počítači sa môžete spoľahnúť na 20 hodín reprodukcie. Tretinová hlasitosť je vhodná už ako doprovod k hernému večeru s kamošmi alebo hlučnejšie rodinné stretnutie. K plnej hlasitosti sa dostanete asi s dvomi promile v krvi, kedy už strácate cit nielen pre hluk, ale aj spolunažívanie so susedmi.

Xtreme 2 mi teda v istých situáciách dáva význam, a keby som mal jazykovú školu, bufet s langošmi alebo penzión, bez váhania ho kupujem. Lenže vy možno váhate, či je tých 289 eur opodstatnených, či by vám nestačilo niečo menšie. Veď na chatách sa môžete spojiť s iným majiteľom a spojiť napríklad dve Flip 4-ky. Tak si poďme porovnať ich zvuk.

JBL Extreme 2

Zapínam Spotify v maximálnej kvalite a k iPhonu 8 Plus pripájam Xtreme 2 a Flip 4, dva veľmi vydarené reproduktory od JBL. Uvedomujem si, že za cenu Xtreme 2 si môžete kúpiť dva kúsky Flip 4 a ešte vám ostane na obed s frajerkou. Chemical Brothers už pri tretinovej hlasitosti skladby Go zaplnia celú obývačku, keď prepnem na Flip 4 na rovnakej hlasitosti, všímam si ostrejší zvuk. Xtreme 2 na stolíku uprostred miestnosti duní na môj vkus až príliš. V rohu by to bolo neznesiteľné.

Aj pri počúvaní Toxicity od System Of a Down na polovičnej hlasitosti, kedy už oba porovnávané reproduktory konečne ožívajú a prinášajú asi najlepší zvukový zážitok, cítiť najväčšiu výhodu Xtreme 2 v masívnejších úderoch bubnov i kopáku s výraznou basou a mohutnejším hlasom speváka. Mrzia ma však nevýrazné výšky, zmenšenie tweeterov a vyššia vodeodolnosť si očividne pýtajú svoju daň. Elektrickým gitarám, base aj bicím masívnejší zvuk xtreme-dvojky prospieva, no akoby vyššia odolnosť voči vode ubrala z čistoty celkového prejavu.

JBL Extreme 2

Flip 4 pri svojich drobných rozmeroch viac šokuje, Xtreme v druhej generácii už neprináša až taký wow efekt. Spevák Ďuďo z Hexu v skladbe Keď sme sami je na Flip 4-ke viac v popredí, po prepnutí na Xtreme 2 ho prehlučí basa, čo na mňa pôsobí rušivo. Poďme radšej na Wonderwall od Oasis. Opäť polovičná hlasitosť Xtreme 2. Všetko fajn, v päťdesiatej sekunde nastupujú bicie a basa, opäť v tichej obývačke až otravne intenzívne, a tak znižujem hlasitosť.

Potom mi napadlo, že by všetky tieto neduhy mohol vyriešiť ekvalizér. Tak som v Spotify aktivoval nastavenie Bass reducer a trochu hore potiahol výšky (2,4 kHz a 15 kHz). Neverím vlastným ušiam, konečne je všetko tak, ako má byť. Skladba Zrána od Kataríny Málikovej odrazu zaplnila obývačku a mne nevadí ani vyššia hlasitosť. Práve naopak. Problém je, že toto nastavenie ekvalizéra ostane zapnuté aj pre moje slúchadlá, kde problém s prehnanými basmi nemám. Hranie sa s ekvalizérom je teda obmedzujúce, no s Xtreme 2 - podľa môjho názoru - priam nevyhnutné.

JBL Extreme 2

Na bežné počúvanie doma či v kancli beriem Flip 4. Ak by som si zariaďoval bývanie a hľadám riešenie aj do detskej, aj do obývačky, aj na záhradu, neváhal by som si kúpiť Xtreme 2. Pri počúvaní nového albumu obľúbenej kapely by som sa pohral s ekvalizérom, inak je to aj tak jedno a cez tie 7-centimetrové woofre sa vás aj ranné rádiové vysielanie dotkne o čosi intenzívnejšie. Maximálna hlasitosť je oveľa vyššia než z malých repráčikov, ktoré síce prešli dlhú cestu. Tam, kde už stráca Flip 4 dych, JBL Xtreme 2 spieva z plných pľúc.

JBL Extreme 2

Možno vás zaujme možnosť kúpiť si dva reproduktory a používať ich naraz vďaka funkcii JBL Connect+. Stačí jeden reproduktor JBL pripojiť k mobilu, pustiť hudbu, stlačiť tlačidlo Connect+, a potom ho stlačiť aj na ďalšom JBL reproduktore, ktorý túto funkciu podporuje. Tak som napríklad počúval hudbu z Xtreme 2, ku ktorému som dodatočne pripojil Flip 4. Dva reproduktory Flip 4 sme zase takto spájali s kamarátom na veľkonočnej chate. Ide o znásobenie zvuku v druhom, treťom a hoci aj päťdesiatom pripojenom reproduktore.

JBL Extreme 2

Ak chcete dva JBL reproduktory podporujúce Connect+ spojiť do stereo zostavy, nainštalujte si aplikáciu JBL Connect a namiesto Party režimu (spojenie viac než 100 reproduktorov naraz) v nej zvoľte Stereo mode a vyberte ľavý a pravý kanál. Podmienkou je použitie rovnakého modelu Bluetooth reproduktorov.

Výhody
+ modernejší dizajn
+ vyššia odolnosť voči vode
+ podpora JBL Connect+

Nevýhody
- prehnané hĺbky a slabšie výšky treba regulovať ekvalizérom
- dizajn nepasuje do bežných interiérov
- relatívne hlučné zapínanie (typické pre JBL)

Orientačná cena: 289 eur (JBL.sk)

Reklama:

Záver

JBL Xtreme 2 spĺňa presne to, čo od neho očakávate. Ak vám nestačí malý Bluetooth reproduktor typu Flip 4 a hľadáte niečo väčšie, toto bude zrejme ono. Výrazné hĺbky oceníte najmä vonku, kde sa basy strácajú oveľa ľahšie než v interiéri, kde Xtreme 2 možno až zbytočne duní a musíte ho regulovať ekvalizérom. Najväčšími novinkami oproti prvej generácii sú vyššia odolnosť voči vode a možnosť spojiť Xtreme 2 do série s ďalšími reproduktormi podporujúce JBL Connect+.

Videorecenzia

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188