Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Dilema: Samsung Galaxy Note 9 vs. Huawei Mate 20 Pro

· · Diskusia
Dávid si vyberá medzi dvoma high-end modelmi s výbornými fotoaparátmi. Jeden ponúkne dotykové pero, druhý širokouhlý objektív. Zaoblené displeje však podľa nás pre maximálnu produktivitu nie sú to pravé.

Ak si ani vy neviete dať rady pri výbere nového mobilu a máte dvoch favoritov, nezdráhajte sa nám napísať. Kontaktovať nás môžete e-mailom na redakcia@fony.sk, do predmetu správy napíšte "Dilema". Z redakčnej pošty každý týždeň vyberieme najzaujímavejšiu otázku, ktorej sa budeme venovať formou takéhoto článku.

Rovnakú cestu použil aj Dávid: "Zdravím redakciu, už takmer štyri roky fungujem s Lenovo Vibe Z2 Pro, no hnevá ma prakticky nulová podpora výrobcu. Najprv som premýšľal nad Huaweiom P20 Pro, no prišiel Samsung Galaxy Note 9 a bolo vymaľované. Napriek tomu som sa ešte rozhodol počkať na predstavenie Mate 20 Pro a vznikol ďalší kameň úrazu. Čo by ste mi v súboji týchto dvoch gigantov poradili vy? Mobil chcem využívať najmä na kancelársku prácu, správu e-mailov a dokumenty. Pero S Pen sa mi veľmi páči. Potrebujem prehliadanie internetu a samozrejme aj nejaký YouTube a filmy počas cestovania, plus fotenie a natáčanie videa. Vďaka za pomoc!"

Dávid si vyberá medzi smartfónmi, ktoré sú si veľmi podobné. Narážame najmä na ich zakrivené obrazovky. Samsung tento prvok predstavil už dávnejšie ako prvý a Huawei sa s modelom Mate 20 Pro pridáva.

Svojich dvoch favoritov si zrejme dobre zvážil, no my upozorňujeme, že naoko efektné zahnutie skla po stranách má pomerne veľa nevýhod - a práve pri využití, aké nám vo svojej správe popísal. Počítajte s tým, že pár milimetrov od okrajov kvôli lomu svetla ponúkne len tmavšie farby a ťažšie čitateľný text. Možno teda bude nutné text odzoomovať trochu viac. Okraje úplne celé nevyužijete ani pri písaní na softvérovej klávesnici, ani pri využívaní dotykového pera S Pen.

V redakcii Fony.sk panuje zhoda v tvrdení, že pracovný smartfón nemá ustupovať dizajnu a jeho displej má byť rovný. Možno teda Full HD+ model P20 Pro s dostatočne rýchlym procesorom, 6 GB RAM, 128 GB úložiskom a veľmi dobrým až 40 Mpix fotoaparátom za necelých 800 eur nebude zlá voľba.

Huawei P20 Pro

Ak ale Dávid trvá na súboji 6,4-palcového Samsungu Galaxy Note 9 a 6,39-palcového Huaweiu Mate 20 Pro, trochu užší Huawei bude ovládať jednoduchšie, širší a vyšší Note 9 s jemnejším zaoblením okrajov zas obstojí ako vernejší pracant a asistent na správu e-mailov.

Výkonu majú oba na rozdávanie. Mate 20 Pro aj Galaxy Note 9 poháňajú vlastné procesory Kirin 980 a Exynos 9810 spriahnuté so 128 GB úložiskom a 6 GB RAM. Za príplatok môžete od Samsungu získať aj verziu s 8 GB RAM a 512 GB priestorom.

Huawei Mate 20 Pro

Samsung podporuje pamäťové karty štandardu microSD, Huawei sa snaží pretlačiť vlastný štandard Nano MC. Takéto karty budú o niečo drahšie a médiá z fotoaparátov alebo akčných kamier do Mate 20 Pro nevložíte. Viac sme o tom písali v článku Poradňa: Čo treba vedieť o nových pamäťových kartách NM Card od Huaweiu.

Pre Galaxy Note 9 je charakteristické spomínané pero S Pen. Poslúži na presnejšie vyrezávanie screenshotov, kreslenie a rýchle písanie poznámok. V novej generácii Note mu pribudla aj funkcia diaľkovej spúšte fotoaparátu. Smartfón od Samsungu si zachováva tradičný 3,5 mm audio jack.

Samsung Galaxy Note 9

Na strane Huaweiu pridávame body za silnejšiu 4200 mAh batériu (+200 mAh oproti Galaxy Note 9). Mate 20 Pro sa bude nabíjať rýchlejšie a obsahuje aj dve špeciality. Prvou je bezdrôtové reverzné nabíjanie iných telefónov podporujúcich štandard Qi, ktoré jednoducho položíte na cievky na chrbte pod šošovkami objektívov, druhou čítačka odtlačkov integrovaná priamo v displeji.

Tie sú v prípade Mate 20 pro až tri. Hlavný fotoaparát disponuje až 40-megapixelovým rozlíšením a ponúkne tak naozaj veľa detailov. Bude tiež ideálny na vytváranie výrezov vzdialenejších objektov.

Druhý snímač má 20-megapixelové rozlíšenie a je širokouhlý. Takéto riešenie sa nám dlhodobo páči v smartfónoch od LG. S jeho pomocou vytvoríte zaujímavejšie fotografie prírody, budov, interiérov alebo skupiniek na rodinných oslavách. Do jedného záberu sa toho totiž zmestí viac..

Treti objektív (8 Mpix) sľubuje približne trojnásobné priblíženie a hoci nie je opticky stabilizovaný, elektronická stabilizácia je v nových Huaweioch naozaj efektívna. Horúcu novinku už v redakcii testujeme a v priebehu pár dní sa budete môcť tešiť na kompletnú recenziu aj tradičný článok Takto fotí.

Huawei Mate 20 Pro

Podrobné skúsenosti so Samsungom už nájdete v texte Samsung Galaxy Note 9 - ešte čarovnejšia palička, prípadne Skúsenosti so Samsungom Galaxy Note 9, kde kolega Richard zobral tento mobil na cestu naprieč Slovenskom.

Duálny fotoaparát zložený s 12-megapixelového snímača za clonou s unikátnou meniteľnou svetelnosťou medzi hodnotami f/1.5 a f/2.4 spolu s 12-megapixelovým teleobjektívom popisujeme v článku Takto fotí Samsung Galaxy Note 9.

Samsung Galaxy Note 9

Konkurenta môže prekonať hlavne nahrávaním 4K videí pri 60 fps a QHD rozlíšením klipov z prednej kamery. Špičkovú kvalitu statických záberov môžete očakávať od oboch.

Oficiálny web Samsungu predáva základnú verziu Galaxy Note 9 za 999 eur, Výkupné akcie a bonusy sa bohužiaľ Note deviatky netýkajú. Výkonnejšia verzia (8 GB RAM / 512 GB) je za 1249 eur. Mate 20 Pro sa ešte oficiálne nepredáva, aj on však bude za 999 eur.

Vybrať si medzi oboma konkurentmi nebude jednoduché. Ak chcete dotykové pero, displej s menej agresívnym zahnutím alebo potrebujete nahrávať kvalitnejšie videá, dajte prednosť Samsungu. Ak potrebujete vyššiu výdrž batérie a využijete širokouhlý fotoaparát, vyberte si Huawei.

Všetky podobné články nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188