Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Poradňa: Prečo sú iPhony a čínske smartfóny Xiaomi v Európe drahšie?

· · Diskusia
Do výslednej ceny u nás sa premieta DPH, clo aj zvýšené náklady výrobcu. Tie môžu byť rôzne, od nákladov na preklad dokumentov až po dlhšiu záruku.

Ak aj vás trápi nejaký problém s telefónom, mobilným operátorom alebo hľadáte nejaký špecifický mobil, napíšte nám e-mail na redakcia@fony.sk s predmetom správy "Poradňa". Z redakčnej pošty každý týždeň vyberieme najzaujímavejšiu otázku a tej sa budeme venovať formou takéhoto článku.

Tohtotýždňová keynote Apple nám ukázala trojicu nových iPhonov spolu so štvrtou generáciou hodiniek Watch. V prezentácii sme videli ceny všetkých produktov uvedené v dolároch. Kto si ich skúsil prerátať na eurá hneď po vystúpení Tima Cooka, mohol zostať pri pohlade do slovenských e-shopov sklamaný. Prepočet totiž nesedí.

Len na ukážku:
- Základná 64 GB verzia iPhonu XR stojí 749 dolárov, čo je po prepočte aktuálnym kurzom 644,05 eur. Nemecká verzia Apple.de, ktorú často používame na odhad cien na Slovensku, ho však bude predávať za 849 eur.
- Základný 64 GB iPhone XS stojí 999 dolárov (po prepočte 852,09 eur), no v Nemecku až 1149 eur.
- No a 64 GB iPhone XS Max štartuje na 1099 dolároch (945 eur), ale u nás ho pravdepodobne kúpite až za 1249 eur.

Ceny iPhonov

Alza.sk, m:zone a iné e-shopy uvádzajú dokonca ešte o pár eur vyššie cenovky než nemecký Apple.de.

(aktuálny kurz k 15. 9. 2018: 1 EUR = 1,162953 USD)

Prečo je teda reálna cena v Európe výrazne vyššia než prepočet z dolárov? Dôvodov je hneď niekoľko. V prvom rade, ceny v prezentácii alebo pri pokuse o konfiguráciu na americkom webe Apple.com, obvykle nie sú konečné. Sú uvádzané bez dane, keďže každý americký štát môže mať inú výšku dane z predaja (sales tax). Tá sa pohybuje od 0 % do 10 %, ako uvádza táto tabuľka.

V štyroch amerických štátoch by ste teda mali zaplatiť to, čo vidíte na webe, v Lousiane ale až o 10 % viac, teda napríklad za iPhone XR až 823,90 dolárov (708,45 eur).

Ani dovoz do Európy nie je zadarmo. Napríklad v základných infách smartónov Xiaomi s čínskymi cenami vás pravidelne upozorňujeme, že výsledná cena u nás bude nevyhnutne navýšená o DPH, clo a ďalšie poplatky.

Xiaomi POCO F1

Tie musí platiť každý výrobca alebo distribútor, ktorý k nám svoje produkty dovezie cez colnicu (teda z krajiny mimo Európskej únie, respektíve Schengenského priestoru). Následne si ich samozrejme zaráta do výslednej ceny.

Platbe DPH a cla sa nevyhnete ani v prípade, že si tovar s vyššou hodnotou necháte poslať z USA (alebo Číny či inej mimoeurópskej krajiny) priamo. Colný úrad vám na ňu pravedpodobne vyrúbi colné konanie a doručenie sa o pár dní či týždňov oddiali.

Pri tovaroch s hodnotou nad 22 eur priplatíte našu 20 % DPH, pri balíkoch s hodnotou nad 150 eur platíte ešte aj clo vo výške 3 až 11 %.

Colnému konaniu by ste sa teoreticky nemali vyhnúť ani v prípade, že si tovar v zahraničí kúpite osobne a prenášate ho vo svojej batožine. Do experimentov s rozbalovaním, zahadzovaním krabíc a vydávaním tovaru za už používaný, sa samozrejme púšťať neodporúčame.

Samsung Galaxy S9

Cenovky v európskych a slovenských e-shopoch sú vyššie aj z ďalších dôvodov. Výrobca má skrátka v EÚ náklady navyše, ktoré musí premietnuť do výslednej ceny. Sem patria napríklad poplatky za nevyhnutné certifikácie, vysoké recyklačné poplatky, preklad manuálov do lokálneho jazyka alebo počítanie s omnoho vyššími nákladmi na budúce reklamácie.

Apple, Samsung či Xiaomi totiž na domácich trhoch ponúkajú záruku len 12 mesiacov. V Európe a na Slovensku to však musí byť až 24 mesiacov. Vyššia cena v EÚ teda zďaleka nie je len záležitosť Applu, ale týka sa prakticky každého výrobcu v rôznych segmentoch priemyslu.

Všetky podobné články nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188