Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Dilema: Samsung Galaxy S9 vs. iPhone 8

· · Diskusia
Večný súboj medzi Samsungom a Apple prinášame v ďalšom vydaní. Menší iPhone môže mať problém s výdržou, zahnutý displej Galaxy S9 zas v praxi neohúri každého a prináša viac negatív než výhod.

Ak si ani vy neviete dať rady pri výbere nového mobilu a máte dvoch favoritov, nezdráhajte sa nám napísať. Kontaktovať nás môžete e-mailom na redakcia@fony.sk, do predmetu správy napíšte "Dilema". Z redakčnej pošty každý týždeň vyberieme najzaujímavejšiu otázku, ktorej sa budeme venovať formou takéhoto článku.

Osloviť nás a našich čitateľov môžete tiež prostredníctvom diskusného fóra.

Tereza nás oslovila takto: "Už dlhšiu dobu sa neviem rozhodnúť či Samsung alebo iPhone. Momentálne mám Huawei a predtým som mala viac Samsungov. Recenzie od známych zas viac chvália iPhony, vraj nesekajú. Medzi mojimi favoritmi sú iPhone 8 a Samsung Galaxy S9. Chcem čo najkvalitnejšie fotky a dlhú výdrž batérie. A ideálne tiež z dlhodobého hľadiska, keďže nemám v pláne kupovať si nový telefón už o dva roky. Ďakujem!"

Dilemu medzi dvojicou, ktorá patrí k tomu najvýkonnejšiemu, najdrahšiemu a najpredávanejšiemu na trhu, riešia mnohí.

iPhone 8 je, na rozdiel od iPhonu X, určený konzervatívnejším zákazníkom. Má rovný 4,7-palcový displej so štandardným pomerom strán 16:9. Obrazovka naďalej patrí k špičke, no jej veľkosť už pre niekoho bude malá a rozlíšenie 750 x 1334 bodov nízke.

Apple iPhone 8

To isté platí o batérii. Operačný systém iOS síce s výdržou pracuje excelentne, no 1821 mAh je v roku 2018 žalostne málo. Malé iPhony vždy boli maximálne jednodenné smartfóny. Ak chcete viac, siahnite po niektorom z pluskových modelov. Tie pri bežnom používaní od večera do rána určite neunavíte.

Samsung Galaxy S9 bude vytŕčať oveľa viac a viac uvidíte aj na jeho 5,8-palcovom displeji (18,5:9) s jemnučkým QHD+ rozlíšením.

Po viacerých skúsenostiach počas testovania ale stále opakujeme, že stávka výhradne na zaoblené okraje je chybou. Obrazovka dokáže nepríjemne odrážať svetlo, zužuje využiteľný a pohodlne čitateľný priestor pri surfovaní na webe a v prípade nešťastných pádov na zem nepríjemne predražuje servis.

Samsung Galaxy S9

Akumulátor s 3000 mAh kapacitou vydrží oveľa viac, najmä ak pristúpite na kompromis a obrazovke povolíte len nižšie Full HD+ rozlíšenie.

Android s nadstavbou od Samsungu podľa nás stále ťahá za kratší koniec a preferencia iOS v redakcii, kde v ruke pravidelne máme to najvýkonnejšie z oboch táborov, to len dokazuje. Rozhodujúce body však už neprináša rýchlosť či "sekanie", ale podpora aktualizácií aj frekvencia ich doručovania aj na staršie iPhony. Tie preto vo vreckách svojich majiteľov obvykle vydržia dlhšie než androidy. Tereza však už má so Samsungami svoje skúsenosti a známe prostredie preto môže byť veľkým lákadlom.

Galaxy S9 ponúkne o niečo lepší 12-megapixelový fotoaparát, ktorý prináša revolučnú technológiu prepínania medzi clonou s číslom f/1.5 a f/2.4. Prvá bude teoreticky vhodnejšia pri nočných záberoch, druhá zas pri snímaní krajiniek, hoci o konečnom verdikte, pokiaľ nepoužijete manuálny režim, rozhoduje automatika.

Samsung Galaxy S9

Výsledné zábery si môžete pozrieť v našom článku Takto fotí Samsung Galaxy S9.

Fotoaparát dokonca ponúka aj rozostrovanie pozadia v režime Selektívne zaostrenie. Lepší snímač budete na trhu hľadať len ťažko a to isté platí pre predný 8 Mpix fotoaparát so schopnosťou nahrávania QHD videí.

iPhone 8 trochu stráca v noci a už neplatí ani to, že je ako jediný schopný nahrávať 4K videá pri 60 fps. Samsung sa na neho dotiahol. Jeho výsledky a ukážkové fotografie s Richardovým komentárom nájdete tu.

Aj on však stále strčí do vrecka väčšinu konkurentov a čo stráca v kvalite záberov, doženie perfektná aplikácia fotoaparátu.

Zdajú sa vám iPhony drahé? Základný 64 GB iPhone 8 vás bude stáť 799 eur, kým Samsung Galaxy S9 s rovnakou kapacitou oficiálne zoženiete až za 849 eur. Hoci pojme microSD pamäťovku a dve SIM, môže to byť nepríjemné prekvapenie. Oba smartfóny budú vodeodolné.

Konečný verdikt teda nebude jednoduchý. Priaznivci iPhonov môžu s kľudným svedomím zobrať osmičku, hoci kvôli výdrži by sme odporúčali skôr 8 Plus za 909 eur. Androiďáci asi siahnu po Samsungu Galaxy S9. Bude drahší, no ponúkne lepšiu výdrž, pokročilejší fotoaparát a väčší displej. Jeho zakrivenie nám však nesedí. Voľbou môžu byť aj staršie verzie Galaxy S8 a Galaxy S7. Ich majitelia ale už o dva roky s novým Androidom P a ďalšími počítať nebudú.

Čo by ste Tereze poradili vy?

Všetky podobné články nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188