Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Poradňa: Ako z Androidu presunúť viac než 4 GB súbor na microSD kartu?

· · Diskusia
Presúvanie súborov na microSD kartu či prenosný disk priamo z Androidu môže byť zložitejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Najmä ak sú veľké a chcete ich čítať aj na počítači.

Ak aj vás trápi nejaký problém s telefónom, mobilným operátorom alebo hľadáte nejaký špecifický mobil, napíšte nám e-mail na redakcia@fony.sk s predmetom správy "Poradňa". Z redakčnej pošty každý týždeň vyberieme najzaujímavejšiu otázku a tej sa budeme venovať formou takéhoto článku.

Michal nám píše: "Ahojte všetci. Mám taký problém a myslím, že nie som sám. Pri stiahnutí filmov do mobilu a ich následnom presune cez USB-OTG niektoré filmy (tuším tie väčšie než 2 GB) neviem kopírovať. Proces sa vždy zastaví. Niekde som čítal, že za to môže zlé formátovanie pamäťovky. Viac než 2 GB na FAT32 nedám a potrebujem NTFS, lenže súbor sa nepresunie ani tak.

Skúšal som to na mnohých mobiloch - Samsung, Xiaomi aj Huawei P20, teda staršie aj novšie a nejde to nijak. Nepomáha ani zmena formátu. Ďakujem, ak mi poradíte, možno to bude zaujímať viac ľudí."

Súborový formát FAT32 má naozaj pomerne nízke limity na maximálnu veľkosť jedného súboru. Nie sú to 2 GB ako uvádza Michal, ale približne 4 GB. Problém každopádne zostáva rovnaký, väčšie, napríklad 5 GB filmy či videá na disky ani pamäťové karty naformátované do FAT32 nezapíšete.

Michal si správne naštudoval, že by mu teoreticky mohol pomôcť formát pamäťovej karty do systému NTFS, kde sú limity pre veľkosť jedného súboru až v rádoch terabajtov.

SanDisk

Formát NTFS by naozaj zafungoval, ak by súbory kopíroval na počítači s Windowsom. V prípade Androidu ale situácia nie je až taká ružová, "čistý Android" totiž NTFS natívne nepodporuje. S niektorými grafickými nadstavbami alebo špecifickými aplikáciami možno budete mať šťastie, výrobcovia sa totiž snažia ponúkať funkciu USB-OTG a na pripájanie USB diskov či kľúčeniek v NTFS mysleli. Plošne však platí, že Android (vďaka základu v Linuxe) sa s NTFS nekamaráti.

Nášmu čitateľovi preto odporúčame pamäťovú kartu naformátovať do systému exFAT. Kvôli neuveriteľnému množstvu rôznych android zariadení nie je teoreticky ani táto rada univerzálna, no podpora exFAT bola oficiálne pridaná v Androide 4.4 KitKat a pokiaľ váš mobil podporuje pamäťové karty väčšie než 32 GB, mal by ju obsahovať. Mimochodom, na exFAT má licenciu Microsoft, ak sa teda výrobca rozhodne poplatky tomuto gigantovi neplatiť, s podporou nerátajte. S novšími a drahšími zariadeniami by ste ale problémy mať nemali.

Pamäťovku môžete naformátovať tiež do linuxových formátov ext3 alebo ext4, ktoré by na androidoch mali pracovať bezchybne, no s nimi si zas neporadí Windows. Pravdepodobne ich neprečíta.

Všetky podobné články nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188