Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Poradňa: Ako využívať najznámejšie mapy a navigácie offline?

· · Diskusia
Waze potrebuje internet na získavanie informácií o stave aktuálnej dopravy. Trasu vám síce vypočíta aj na domácej Wi-Fi, no do auta bez dát odporúčame skôr HERE Maps, turistom zas Mapy.cz či Google Maps.

Ak aj vás trápi nejaký problém s telefónom, mobilným operátorom alebo hľadáte nejaký špecifický mobil, napíšte nám e-mail na redakcia@fony.sk s predmetom správy "Poradňa". Z redakčnej pošty každý týždeň vyberieme najzaujímavejšiu otázku a tej sa budeme venovať formou takéhoto článku.

Dnes poradíme čitateľke Katke, ktorá nám poslala túto otázku: "Dobrý deň, viete mi poradiť, ako si v aplikácii Waze stiahnem mapy offline?"

Obľúbená navigácia Waze pre čo najrýchlejší presun v dopravných zápchach žiadne stiahnutie máp pre používanie bez prístupu k internetu neumožňuje. Ani by to nedávalo zmysel. Waze totiž vašu trasu neustále vyhodnocuje na základe reálnej polohy ostatných používateľov a ich manuálne zadaných hlásení o dopravných nehodách, policajných hliadkach či náhlych prekážkach na ceste. Tie nemôže získať inak, než práve sťahovaním zo serverov pripojených k internetu.

Ide však o veľmi malé objemy dát, ktoré zákazníkov s väčším objemom predplatených dát určite znepokojovať nemusia.

Waze

Ak predsa len nechcete sťahovať vôbec nič, odporúčame vám nastaviť si trasu vo Waze ešte doma, cez pripojenia na Wi-Fi. Aplikácia si stiahne čo potrebuje, na základe aktuálnej dopravy vyráta najvhodnejšiu cestu z bodu A do bodu B a následne vás bezpečne odnaviguje aj pri vypnutých mobilných dátach. Nebude však pochopiteľne reagovať na udalosti vzniknuté počas cesty a neupozorní vás ani na žiadnu z nových nehôd. Zmiasť ju môžu aj neplánované odbočenia a obchádzky. Novú trasu vám totiž už bez internetu neponúkne.

Waze máme v redakcii radi a používame ho prakticky každý deň. Pre klasické navigovanie v režime offline sú však oveľa vhodnejšie iné aplikácie, napríklad mapy HERE alebo české Mapy.cz

HERE sa do auta hodí zrejme najviac. Rozbaľte menu ikonou vľavo hore, stlačte ponuku "Download maps" a vyberte si krajinu, ktorú potrebujete. Po stiahnutí podkladov môžete aktivovať prepínač "Use app offline". HERE mapy vás potom do cieľa zadaného cez vyhľadávania dovezú aj bez jediného megabajtu dát.

HERE Maps

V českých Mapy.cz je postup podobný: otvorte menu (pre zmenu vľavo dole), kliknite na "Offline maps" a vyberte si lokalitu, ktorú potrebujete. Výhodou môže byť možnosť sťahovania len konktrétnych malých oblastí, respektíve krajov, takže úložisko vášho mobilu bude zaťažené len minimálne.

Táto aplikácia sa podľa nás hodí skôr pre oddych v prírode, kedže okrem leteckých / satelitných záberov obsahuje aj mapy s vyznačenými turistickými chodníčkami. Tie sa v offline režime môžu hodiť, kedže hlboko v lese bez pokrytia signálom vám bude na nič aj dátový balíček s niekoľkými gigabajtami.

Mapy.cz

Stiahnutie lokality do offline režimu umožňujú aj Mapy Google. Opäť cez menu, položku "Offline mapy" a tento raz tlačidlo "Vlastná mapa". Google sľubuje, že v nej pôjdu vyhľadávať aj adresy a významnejšie podniky.

Na androidoch sa tlačidlo "Stiahnuť" objavuje aj v ďalších možnostiach po zadaní lokality do vyhľadávacieho riadku. Napíšte tam napríklad "Barcelona" a kliknite na "Ďalšie informácie".

Mapy.cz

So sťahovaním väčších lokalít (napr. celých krajín) môže byť problém, Google Mapy v režime bez internetu tak odporúčame najmä na túlanie sa uličkami zahraničných miest.

Všetky podobné články nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188