Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
ikona

Motorola Moto G6 Plus - dobrý štandard od Lenova

· · Diskusia
Recenzia 5,9'' androidu s natiahnutým Full HD+ displejom, 4 GB RAM, 3200 mAh batériou a 12 Mpix duálnym fotoaparátom s rozpoznávaním objektov.

Nízka cena, silná batéria, čistý a rýchly android bez zbytočných nadstavieb a množstvo praktických riešení. Smartfóny zo série Moto G sa týchto prvkov vždy držali. Najnovšie Moto G6 Plus však už skúša zaujať aj extravagantným dizajnom.

ikonaZákladné info: (Lenovo) Motorola Moto G6 Plus

Cenovo dostupný android so sklenenou zadnou stenou, 5,9'' natiahnutým Full HD+ displejom, čipsetom Snapdragon 630, až 6 GB RAM, duálnym fotoaparátom a 3200 mAh batériou.

Motorola Moto G6 Plus

Zadnú stranu mohutného 5,9-palcového mobilu totiž pokrýva sklo s elegantne zaoblenými bočnými stenami. Pripomína mi Samsungy Galaxy S8 a S9, hoci tie samozrejme zahli okraje na druhej strane, na displeji.

Motorola Moto G6 Plus

Na smartfónoch a tabletoch môžete všetky obrázky v článku priblížiť pomocou dvoch prstov. Na počítači môžete obrázok klikom presunúť do popredia a šípkami na klávesnici preskočiť na ďalší.

Lesklý chrbát výborne vyzerá, no po pár hodinách už spozorujem aj prvé nedostatky. Až 76 milimetrov na šírku nie je málo a skrotiť šmykľavý povrch v jednej ruke môže byť veľký problém. V balení je síce priesvitný mäkký obal, ktorý pomôže k istejšiemu uchopeniu, no na rozmeroch ešte trochu pridá. Obaly priamo v krabiciach si každopádne zákazníci pýtajú a je len na vás, či sa ho rozhodnete používať alebo nie.

Motorola Moto G6 Plus

Okolie fotoaparátov výrazne vystupuje. Vďaka umiestneniu presne v strede to neprekáža ani pri práci s mobilom položeným na stole. Funguje však doslova ako magnet na prach. Na pripevnenie obľúbených Moto Mods zatiaľ musíte zabudnúť, tie sú určené len pre sériu Moto Z.

Motorola Moto G6 Plus

Na prednej strane upúta veľký IPS displej so stále dostatočným Full HD+ rozlíšením 1080 x 2160 bodov a čoraz obľúbenejším pomerom strán 18.9. Jemnejší panel by len zbytočne zaťažoval batériu. Je chránený odolným sklom Gorilla Glass 3 a ponúkne veľmi slušné pozorovacie uhly, kontrast aj verné farby.

Motorola Moto G6 Plus

Tie si môžete v Nastaveniach mierne prispôsobiť, na výber sú tri režimy pre teplotu farby (Teplá, Neutrálna a Chladné) aj nezávislé režimy pre štandardný a trochu viac saturovaný "Živé" farebný profil.

Motorola Moto G6 Plus

Určite si však zapnite automatickú reguláciu jasu displeja. Vo východzom stave je vypnutá, no potom na priamom slnku neuvidíte vôbec nič. Ak vám v hornom riadku budú chýbať percentá batérie, použite známy trik - podržte dlhšie prst na koliesku pre vstup do nastavení Androidu v hornej lište, a potom v položke Systém zamierte do Tunera používateľského rozhrania. Svoje nastavenia pre batériu nájdete v karte Stavový riadok.

Motorola Moto G6 Plus

Chválim, že displej pekne využíva podstatnú časť prednej steny, nebudete sa tak pozerať na príliš veľké nevyužité okraje. A pod neho sa dokonca zmestila aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá dokáže po opätovnom priložení prstu obrazovku nie len rozsvietiť, ale aj opäť zamknúť. Vypínač na boku tak nebudete musieť používať prakticky vôbec.

Motorola Moto G6 Plus

Keďže smartfóny Moto preferujú praktické riešenia, okrem nabíjacieho USB-C konektora tu nájdete štandardný 3,5 mm konektor pre pripojenie akýchkoľvek slúchadiel. Z ostatných mobilov sa už pomaly vytráca. Šikovná je aj šachta hore, keďže okrem microSD karty rozširujúcej úložisko ponúkne tiež dva samostatné sloty pre dve SIM karty (teda nie len tzv. hybridný slot).

Motorola Moto G6 Plus

Moto G6 Plus vás privíta Androidom 8.0.0 bez akejkoľvek grafickej nadstavby. Aby vám niektoré základné vylepšenia tak typické pre Motorolu nechýbali, výrobca ich zoskupil do samostatnej aplikácie Moto so svojou tradičnou ikonou.

Motorola Moto G6 Plus

Prvým je Nočná obrazovka, teda tzv. modrý filter redukujúci intenzitu modrého spektra displeja, aby šetril vaše oči večer a v úplnej tme. Jeho spúšťanie a účinnosť si môžete nastaviť napríklad od 22.00 do 8.00 hod ráno. Automatická aktivácia podľa západu Slnka možná nie je.

Aplikácia tiež dokáže ušetriť miesto vo vnútornom úložisku tým, že odstráni podobné fotografie v Galérii. Túto funkciu ale odporúčam používať len veľmi opatrne, aby ste nenávratne neprišli o nič dôležité.

Motorola Moto G6 Plus

Relatívnou novinkou je Moto Key. Zaujímavá služba, ktorá uchová vaše heslá pre Facebook, Instagram a ďalšie Android aplikácie. Namiesto ich vypisovania potom postačí priložiť zaregistrovaný otlačok prsta pre vyplnenie uložených údajov. Naozaj prevratné je ale až spárovanie desktopovým prehliadačom Chrome prostredníctvom oficiálneho rozšírenia a natívna integrácia Moto Key do Windowsu. Do webových stránok na počítači aj samotného notebooku sa teda po správnom nastavení dostanete priložením odtlačku na čítačku vašej Moto G6 Plus. Podmienkou je len prepojenie mobilu a PC cez Bluetooth.

Motorola Moto G6 Plus

Samotný mobil môžete odomykať aj tvárou. Cez deň je naozaj okamžité, v úplnej tme bude rýchlejšie priložiť palec na čítačku. Prednej kamere totiž síce stačí aj svetlo z displeja, no na rozpoznanie potrebuje dve až tri sekundy.

Moto Akcie a Moto Obrazovku už isto poznáte. Akcie dokážu povoliť gestá pre screenshot, ovládanie systému dotykmi na čítačku odtlačkov prstov namiesto pre niekoho otravnej trojice systémových tlačidiel odkrajujúcej zo spodnej časti displeja a veľmi známe aktivovanie baterky zatrasením alebo fotoaparátu dvojitým otočením smartfónu v zápästí.

Motorola Moto G6 Plus

Dozviete sa tu aj ako zmenšiť prostredie pre jednoduchšie ovládanie mobilu v jednej ruke. S automatickým stíšením vyzváňania pri zodvihnutí mobilu zo stola prišli už staručké HTC-čka, Motorola k tomu pridáva aj automatické stíšenie všetkých zvukov a vibrácií po položení mobilu displejom nadol.
Motorola Moto G6 Plus

Moto Obrazovka sa zas bude zobrazovať po každom priblížení dlane k mobilu aj bez stlačenia vypínača. Zobrazí aktuálny čas, dátum, zmeškané notifikácie s možnosťou rýchlej odpovede a praktický kruh znázorňujúci zostávajúcu energiu v batérii v percentách.

Motorola Moto G6 Plus

V hornej lište operačného systému už nič neprekvapí, medzi rýchlymi prepínačmi tak zaujme len Šetrič batérie a Dolby Audio. To ponúkne vopred nastavené režimy zvuku pre film, hudbu, hranie hier, hlas a dve vlastné voľby, ktoré si môžete plne konfigurovať tradičnými posuvníkmi pre jednotlivé frekvenice od basov apo výšky. Využijete ich každopádne skôr po pripojení vlastných slúchadiel (v balení kvôli skresaniu ceny však v balení žiadne nie sú). Hlasitý reproduktor totiž obsluhuje len slúchadlo nad displejom a to pri púšťaní piesní kvalitou naozaj nehýri. Telefovanie je v poriadku.

Motorola Moto G6 Plus

So slúchadlami budete môcť počúvať aj FM rádio s funkciou zobrazovania názvu staníc RDS a názvami piesní RT.

Drobnú výčitku mám k režimu nerušiť. Môžete si ho načasovať a to dokonca podľa viacerých rozvrhov (napr. víkend a každý večer po-pia po 20:00 súčasne), prípadne sa môže aktivovať aj automaticky, ak v niektorom z kalendárov (napríklad len tom pracovnom) nastane uložená udalosť (napríklad porada). Zvyšné môže ignorovať. No ja som si ho často spúšťal aj omylom, pri stíšení hlasitosti na minimum pre aktiváciu vibračného režimu. Stačí totiž jedno ďalšie ťuknutie na tlačidlo "-" a zostane povolený. Mám radšej, sa spúšťa len cez samostatnú položku v hornej lište.

Motorola Moto G6 Plus

V našej 64-gigabajtovej verzii Moto G6 Plus zostalo po prvom spustení dostupných 51 GB. Výrobca o tom ako jeden z mála informuje aj priamo na balení. Zvyšok výbavy tvorí 4 GB RAM a lacnejší osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 630 vyrobený 14 nm technológiou.

Motorola Moto G6 Plus

V teste pomocou benchmarkovej aplikácie AnTuTu získal mobil 90074 bodov, čo ho radí skôr do nižšej triedy. Cenovka tomu však zodpovedá a pri používaní som nezaznamenal žiadne zaváhanie, sekanie alebo ďalšie problémy. Najpopulárnejšiu súčasnú hru PUBG Mobile si síce zahráte len na najnižších detailoch, ale relatívne plynule. Po 15 - 20 minútach som už potreboval prestávku, keďže dlhodobé zovieranie mobilu orientovaného na šírku nie je príliš ergonomické a začali ma bolieť ruky. To je však pri testovaných mobiloch pravidlo. Zahrievanie som nespozoroval.

Motorola Moto G6 Plus

Ovládanie dual SIM funkcií, správu kontaktov, telefonovanie a posielanie SMS správ obslúžia aplikácie dobre známe aj z ostatných androidov bez nadstavby.

Na zadávanie textu je použitá šikovná klávesnica Gboard so slovenským prediktívnym slovníkom, integrovaným kompaktným vyhľadávaním cez Google napríklad pre rýchle odoslanie URL odkazov do otvorených konverzácií, režimom Pre jednu ruku a ďalšími detailnými nastaveniami.

Motorola Moto G6 Plus

Moto G6 Plus má podobne ako niektoré drahšie modely značky dva zadné fotoaparáty. V tomto prípade ale druhý objektív nie je širokouhlý ani s priblížením, menšia 5 Mpix jednotka pomáha základnému 12-megapixelovému čipu za objektívom so svetelnosťou f/1.7 len s rozmazávaním pozadia v režime portrét. Pamätajme, že v ruke držíme smartfón za necelé tri stovky.

Motorola Moto G6 Plus

Intenzitu rozmazávania síce môžete posuvníkom regulovať, no vyrezanie objektov vpredu nie je vždy najpresnejšie. Pohrať sa môžete tiež s automatickým vyrezávaním pozadia, kde to pôvodné potom môžete nahradiť niečím iným. Profesionáli pracujúci 8 hodín denne v Photoshope si však svoje pracovné pozície určite udržia. Na krátku zábavu ale oba režimy poslúžia dobre. Špeciálne režimy okrem toho dokážu zvýrazniť niektoré farby, zachytiť panorámu, pridať "instagramové" filtre tváre a nahrávať časozberné či spomalené videá.
vodeodolnosť.

Motorola Moto G6 Plus

Určite vás ale zaujíma, aké výsledky podáva 12 Mpix fotoaparát pri bežných scénach. Je skôr priemerný. Vonku dokáže spraviť slušné fotografie, no v náročnejších scénach a pri striedaní svetla a tieňov sa už prejaví nižší dynamický rozsah snímača. Obloha bude veľmi rýchlo prepálená a drobné objekty pred ňou, ako napríklad elektrické vedenie, často dokonca zmiznú.

Motorola Moto G6 Plus

S HDR, ktoré našťastie môžete mať po kliknutí na jeho ikonu vľavo nastavené na automatický režim, sa výsledky výrazne zlepšia. Časť fotografií bude naozaj slušná, v iných zaznamenáte trochu zbytočne presaturované farby. Záleží na konkrétnej scéne.

Motorola Moto G6 Plus

V telefóne tejto triedy by som určite nečakal plne manuálny režim aj s ručným nastavením času uzávierky, no on tu naozaj je. Obsluhuje ho prvé tlačidlo vľavo hore. Hneď pod ním aktivujete snímanie krátkych klipov s dianím pár sekúnd pred a po stlačení spúšte.

Prekvapením číslo dva je nahrávanie videí v 4K rozlíšení pri 30 fps. Sů veľmi dobré, s rýchlym ostrením a zmenou kompozície.

Motorola Moto G6 Plus

Predný fotoaparát má 8 megapixelov a dokáže nahrávať Full HD videá (30 fps). Skôr než priemernou kvalitou prekvapí funkciou Skupinový portrét, ktorá po miernom pootočení mobilu vytvorí akúsi obdobu panorámy a do záberu zachytí aj celé skupiny osôb.

Motorola Moto G6 Plus

Keďže je slovom roka 2018 umelá inteligencia, Motorola do prostredia fotoaparátu implementovala funkciu rozpoznávania objektov. Ak ju zapnete v nastaveniach, na displeji sa začne objavovať malý žlto-čierny piktogram. To dokáže objekty vyhľadať na internete. Vygooglite si tak "zelenú listovú rastlinu" či "dve strieborné zlaté mince" ale na moje veľmi úspešne aj konkrétne produkty v ponuke slovenských e-shopov, napríklad "micro SD kartu SanDisk", "ceruzky" alebo "Kešu oriešky Tesco". Možno by mohlo ísť o výbornú pomôcku pre nevidiacich.

Motorola Moto G6 Plus

Mobil poháňa 3200 mAh batéria. Pri bežnej prevádzke vydrží na jedno nabitie približne jeden a pol dňa, podľa údajov zo systému približne 5 až 6 hodín s rozsvieteným displejom. Ak sa dostanete blízko nuly, budete sa môcť spoľahnúť na rýchle nabíjanie TurboPower.

Špeciálny povrch ošetrený technológiu p2i sľubuje ochranu proti ošpliechaniu vodou alebo intenzívnym dažďom.

Výhody:
+ ochranný silikónový obal v balení, ochrana proti ošplechnutiu
+ 3,5 mm audio jack, slot na dve SIM a microSD kartu zvlášť
+ Moto Key, t.j. odomykanie počítača s Windows priložením odtlačku na mobil
+ odomykanie telefónu aj tvárou
+ manuálny režim fotoaparátu, nahrávanie 4K videí
+ zvukový ekvalizér a Dolby funkcia a kvalitný výstup (aspoň pre slúchadlá)
+ dobrý pomer ceny a výbavy

Nevýhody:
- priemerné výsledky fotoaparátu
- šmykľavé a možno až príliš široké telo
- vystúpené objektívy zachytávajú prach
- druhý objektív nedáva príliš zmysel
- kvalita hlasitého reproduktora

Orientačná cena: 299 eur

Reklama:

Záver

Motorola Moto G6 Plus je príjemnou alternatívou k lacným mobilom do 300 eur. Prináša dobrý pomer ceny a výkonu spolu s viacerými mimoriadne praktickými vylepšeniami. Má Moto obrazovku, tradičné gestá a čítačku odtlačkov vpredu, ktorou po správnom nastavení odomknete aj počítač.

Myslelo sa tiež na dva samostatné sloty pre SIM karty, kvalitný zvukový výstup cez 3,5 mm jack s ekvalizérom Dolby a ochranu proti ošpliechaniu vodou.

Nižšia cena sa prejaví v slabšom hlasitom reproduktore a priemerných fotoaparátoch, kde budú podobne lacní konkurenti, napríklad od Samsungu, lepšou voľbou. Zadný však dokáže rozpoznávať objekty a nahrávať 4K videá, čo sa len tak nevidí.

Skúšobné fotografie z mobilu:

Motorola Moto G6 Plus

Motorola Moto G6 Plus

Motorola Moto G6 Plus

Motorola Moto G6 Plus

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188