Fony.sk

Orange už meria dáta prenesené v zahraničí. Priamo v appke alebo zákazníckej zóne

· · Diskusia

Jednotné pravidlá pre európsky roaming dotlačili operátorov k výhodnejším cenám za 1 MB dát v celej EU. Navyše, pokiaľ sú voľné megabajty súčasťou vášho mesačného paušálu alebo doplnkového balíka na Slovensku, časť z nich môžete bez doplatku presurfovať aj v zahraničí.

Operátori sa musia držať jednoduchého vzorca na výpočet veľkosti takto využiteľných dát. Ten je určený nasledovne: 2 x mesačný poplatok bez DPH za paušál delené 6 eurami (dátový roamingový príplatok).

Ak teda v Orangei platíte 20 eur mesačne za dnes už nedostupný program Data Max 20 so 6 GB internetu na Slovensku, v ostatných krajinách EÚ z neho môžete bez príplatku vyčerpať 5555 MB. Zákazníci však mali až doteraz problém túto časť svojej spotreby presne odsledovať. Aplikácia Orange Go aj zákaznícka zóna môj Orange totiž mesačné dáta počítali len vcelku.

O2 a Telekom uplatňujú roamingové príplatky už od štartu regulácie v júni 2017, Orange sa pridal v apríli 2018.Orange už meria dáta prenesené v zahraničí. Priamo v appke alebo zákazníckej zóne

V posledných dňoch na obe miesta konečne pribudli samostatné počítadlá pre celkový objem prenesených dát a zostávajúci počet megabajtov voľných pre spotrebu v EÚ bez príplatku.

Presné počítanie dát prenesených doma a vonku môže byť dôležité aj pre osoby dlhodobo sa nachádzajúce v zahraničí. Operátori totiž vyhodnocujú vašu štvormesačnú dátovú spotrebu a porovnájú počet prenesených dát na Slovensku a v zahraničí. Ak napríklad používate dátový program veľký 6 GB mesačne, z ktorých ste dva mesiace preniesli 6 + 6 GB na Slovensku, a potom v dvoch mesiacoch 5 + 5 GB v Nemecku, nebude to žiaden problém. Ak ste však strávili tri mesiace po sebe v zahraničí a 15 GB preniesli tam, váš mobilný operátor vám môže danú spotrebu nad rámec regulácie spoplatniť. Pretože v zahraničí spotrebúvate viac dát než doma.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188