Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Dilema: LG V30 vs. Samsung Galaxy S8

· · Diskusia
Vlajkové lode z roku 2017 majú veľa spoločného. LG však napriek tomu zoženiete aj o stovku lacnejšie. Oplatí sa dať prednosť jeho duálnemu fotoaparátu a väčšej batérii?

Ak si ani vy neviete dať rady pri výbere nového mobilu a máte dvoch favoritov, nezdráhajte sa nám napísať. Kontaktovať nás môžete e-mailom na redakcia@fony.sk, do predmetu správy napíšte "Dilema". Z redakčnej pošty každý týždeň vyberieme najzaujímavejšiu otázku, ktorej sa budeme venovať formou takéhoto článku.

Napísal nám aj Dávid, ktorý hľadá výkonný high-end: "Dobrý deň, plánujem si kúpiť nový telefón. Po všetkom, čo som pozeral, sa neviem rozhodnúť medzi LG V30 a Samsungom Galaxy S8. Ceny na cenových porovnávačoch sú veľmi priaznivé. Mobil veľmi často využívam na konzumáciu médii, YouTube a na všetky každodenné situácie. Ďakujem za radu."

Oba minuloročné smartfóny toho majú veľa spoločného. Dvojica sa totiž môže pochváliť 64 GB vnútorným úložiskom rozšíriteľným microSD kartou, 4 GB RAM či podobne veľkými displejmi s jemným QHD+ rozlíšením a natiahhnutým pomerom strán: LG V30 - 6 palcov (18:9) vs. Samsung Galaxy S8 - 5,8 palca (18,5:9).

Samsung ponúkne vizuálne pôsobivé zahnuté okraje, no vedzte, že v praxi používateľa skôr oberajú o pár milimetrov priestoru po bokoch a dokážu nepríjemne odrážať svetlo.

LG V30

Veľmi podobný by mal byť tiež celkový výkon. LG V30 totiž poháňa procesor Snapdragon 835 od Qualcommu, ktorý využíva aj americká verzia S8-čky. Tá európska síce dostala Exynos 8895, no výrobca si dal záležať, aby boli odchýlky v rýchlosti jeho modelu na rôznych trhoch naozaj zanedbateľné.

Zamerajme sa preto na rozdiely. Hoci majú oba konkurenti čítačku odtlačkov prstov umiestnenú v zadnej strane, LG do nej vložilo aj vypínač. Toto riešenie v redakcii nemáme radi a hoci ho priaznivci značky obyčajne vytrvalo obhajujú, nástupca LG G7 ThinQ ho už vrátil nabok. V30 však, ako uvádzame v našej podrobnej recenzii, môžete odomknúť viacerými spôsobmi.

LG V30

LG V30 aj Samsung Galaxy S8 budú odolné voči vode a prachu, kedže spĺňajú certifikáciu IP68. LG k nej pridáva aj vojenský štandard MIL-STD 810G. Vďaka nemu by V30-tka mala v jednom kuse vydržať aj nešetrné zaobchádzanie a pár poriadnych pádov na zem. To však neznamená, že sa nepoškriabe.

Z ďalších drobností navyše sa oplatí spomenúť kvalitnejší Hi-Fi Quad digitálno-analógový prevodník, ktorý slúchadlám pripojeným cez 3,5 mm audio jack ponúkne kvalitnejší zvukový výstup. Nezabudlo sa dokonca ani na čoraz zriedkavejšie FM rádio.

Najpodstatnejšie rozdiely (opäť v prospech LG V30) budú v silnejšej batérii a dvojici zadných fotoaparátov.

Samsung Galaxy S8

Akumulátor s 3300 mAh kapacitou vám poskytne o pár desiatok minút dlhšiu výdrž, sústava 16 Mpix klasického (f/1.6) a 13 Mpix širokouhlého (f/1.9) fotoaparátu zas priestor na hranie sa kompozíciou vašich fotografií pri snímaní prírody, veľkých skupín ľudí alebo interiérov. Ukázali sme vám to na Matúšových fotkách z Astany.

Ak by sme si mali vybrať, práve takejto kombinácií by sme dali prednosť pred stále horšie využiteľným 2-násobným alebo dokonca 3-násobným priblížením v iPhonoch, Samsungoch, respektíve Huaweii P20 Pro.

Samsung Galaxy S8

Samsung S8 dostal len jeden 12-megapixelový fotoaparát s clonovým číslom f/1.7. Chybu vášniví fotografi určite nespravia ani s LG, ani so Samsungom, no kvôli širokému sekundárnemu objektívu im odporúčame siahnuť práve po V30-tke.

Vlogeri a priaznivci selfie záberov zas budú preferovať prednú kameru S8-čky s automatickým zaostrovaním a schopnosťou nahrávania až QHD videí. Jej výsledky nájdete v recenzii alebo našom tradičnom článku Takto fotí Samsung Galaxy S8 + videá z mobilu.

Dávid spomína, že cenu oboch konkurentov z Južnej Kórey považuje za priaznivú. LG V30 môže mať z kvalitných obchodov už za niečo vyše 580 eur, Samsung Galaxy S8 ho bude z rovnakých zdrojov stáť takmer 700 eur. V tomto prípade sa teda zrejme ušetriť naozaj oplatí.

Všetky podobné články nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188