Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Rozmazanie pozadia v praxi - Galaxy Note 8 stále na čele bokeh pelotónu

· · Diskusia
V redakcii sme na jednom zábere porovnali umelé rozmazanie pozadia tromi drahými smartfónmi. Jeden ho nazýva Efektom širokej clony, druhý Dynamickým zaostrovaním a tretí režimom Portrét. Len na jeden sa však dá spoľahnúť.

Smartfóny s logom Apple dokážu vo fotografickom režime Portrét umelo rozmazávať pozadie zo všetkých smartfónov najdlhšie, a to od uvedenia modelu iPhone 7 Plus na jeseň 2016. Ani za rok a pol však tento výrobca nepriniesol možnosť znížiť intenzitu rozmazania, a nevšimol som si ani vylepšenie algoritmov týchto výpočtov.

Apple iPhone 8 Plus

Počas tejto doby sa k Applu pridali ďalší. Väčšina smartfónov, ktoré dokážu umelo rozmazať pozadie, na to využíva druhý fotoaparát. Pri zábere z dvoch rôznych uhlov tak softvér ľahšie vypočíta obrysy, ktoré má rozmazanie obchádzať.

Samsung Galaxy Note 8

Ale napríklad taký Pixel 2 od Googlu dokáže rozmazať pozadie za vami aj bez pomocného fotoaparátu, vtedy sa však softvér zameriava len na portréty, takže je pripravený na vlasy, čiapku, šál, no netuším, ako by zvládal rozmazanie pozadia za takým jablkom.

Huawei Mate 10 Pro

A práve jablko mi prišlo ako zaujímavý objekt na vyskúšanie a porovnanie tejto funkcie. Preto som ho v práci nasnímal tromi drahými smartfónmi s umelým vytváraním intenzívneho bokeh (čítaj "boke") efektu. Len jeden sa však dokázal vysporiadať s celým plodom aj so stopkou.

Samsung Galaxy Note 8

Už pol roka používam iPhone 8 Plus a viem, že v tomto smere máme na trhu aj spoľahlivejšie smartfóny. Ako sa ukázalo, keď sa softvéru podarí rozpoznať objekt v popredí, iPhone rozmaže pozadie v režime portrét najvýraznejšie. Žiaľ, často je agresívny bokeh efekt skôr nedostatkom:

Apple iPhone 8 plus
iPhone 8 Plus - režim Portrét

Huawei Mate 10 Pro ponúka dodatočnú zmenu intenzity "širokej clony", vo výpočtoch však ešte má čo doháňať:

Huawei Mate 10 Pro
Huawei Mate 10 Pro - efekt širokej clony

Víťazom jednoduchého, no náročného testu sa stáva Samsung Galaxy Note 8. Ten dokáže najspoľahlivejšie odlíšiť pozadie od zaostrených objektov, a keď treba, môžete intezitu bokeh efektu zvýšiť až na úroveň iPhonu 8 Plus, alebo ju stiahnuť na minimum.

Samsung Galaxy Note 8
Samsung Galaxy Note 8 - dynamické zaostrovanie

Treba však podotknúť ešte jednu vec. Snímka z iPhonu je veľká len 1,3 MB, Huawei záber si žiada 2,5 MB priestoru na úložisku a snímka z Galaxy Note 8 zaberá neuveriteľných 8,3 MB! Všetky pritom majú rozlíšenie 12 Mpix.

bokeh portrét porovnanie

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188