Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Sony: aktualizácie na nové verzie Androidu aspoň počas dvoch rokov

· · Diskusia
Výrobca sa zaviazal, že zákazníci, ktorí si od neho kúpili prémiový model, budú dostávať nové verzie Androidu počas 24 mesiacov od uvedenia na trh. Pre lacnejšie smartfóny to platiť nemusí.

Tempo, akým výrobcovia smartfónov s Androidom reagujú na vydávanie nových verzií operačného systému, je často terčom kritiky. Prakticky okamžite po oficiálnom uvedení si aktualizáciu môžu stiahnuť len majitelia smartfónov zo sérií Nexus a Pixel. Ostatní čakajú niekoľko mesiacov a v prípade lacnejších modelov sa často nedočkajú vôbec.

Podľa aktuálnych dát z webu developer.android.com je Android 8.0 a 8.1 Oreo len na približne 1 % všetkých aktívnych zariadení.

Druhým problémom je dĺžka podpory. Sony teraz vyslovilo záväzok, že svoje prémiové smartfóny bude aktualizovať minimálne počas dvoch rokov od ich vydania.

Nový Android 8.0 dostal už model Xperia XZ1 vydaný v auguste 2017, jeho majitelia by sa tak mali dočkať pravidelných aktualizácií až do polovice roka 2019. Podpora od výrobcu nemusí byť dôležitá len kvôli novým funkciám v systéme (Oreo pridalo napríklad funkciu PiP či notifikačné kruhy na ikonách aplikácií), ale aj bezpečnostným záplatám.

Sony Xperia XZ1

Sony zverejnilo, že opráv pred zraniteľnosťami Meltdown a Spectre, ktoré spôsobili problémy najmä Intelu a desktopovým počítačom s jeho procesormi, sa novšie modely dočkali už v aktualizácii s dátumom 5. januára 2018.

Japonský gigant zároveň vraví, že na mid-range a low-end zariadenia aktualizácie doraziť nemusia "pokiaľ testy nesplnia presné štandardy" a výrobca bude mať pocit, že hardvér nie je schopný používateľovi ponúknuť dostatočný výkon. Toto rozhodnutie však zrejme môže byť aj ekonomické, prispôsobenie OS a zapracovanie vlastnej grafickej nadstavby či hardvéru si totiž vyžaduje nemalé finančné aj personálne prostriedky.

Majitelia smartfónov Sony si môžu dostupnosť poslednej verzie systému a podrobnosti o plánovaných aktualizáciách overiť cez tento odkaz. Pre vyššie spomínané Pixely a Nexusy ich Google zverejnil tu.

Zdroj: XperiaBlog

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2019 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188