Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Spotreba dát na Slovensku je výrazne pod priemerom Európskej únie

· · Diskusia
Analýza spoločnosti GlobalData sa zaoberala spotrebou mobilných dát v európskych krajinách. Najviac gigabajtov presurfujú Fíni, väčšina krajín bývalého východného bloku je na chvoste.

Európania v tomto roku v priemere spotrebovali na jednu SIM kartu 2,4 GB dát. Lídrom sú Fíni, ktorí mesačne predátujú 13,3 GB. Majú tak výrazný náskok pred druhým štátom v poradí. Rakúšanom stačí približne 5,7 GB dát na jednu SIM. Prekvapením sú so spotrebou 3,7 GB obyvatelia Poľska a medzi špičku patria s 3,5 GB dát aj Rusi.

Globaldata

Naopak, Ukrajina, Česká republika, Slovensko a dokonca aj Nemecko sú pod hranicou 1 GB. Toto číslo odpovedá objemu dát, ktorý podľa našich operátorov zákazníci mesačne v priemere skonzumujú. Ospravedlnením pre Ukrajinu má byť len nedávne nasadenie 3G technológie a postupné uvádzanie 4G siete.

Mobil

Pozn. redakcie: Môžeme len špekulovať, čo je príčinou nízkej spotreby Slovákov. Predpokladáme, že keby klesla cena dátových balíčkov alebo aspoň narástol ich aktuálny objem, zákazníci by sa nebáli dáta v mobile viac používať. Takto sa spoliehajú najmä na rýchly internet doma, voľné Wi-Fi siete a šetria dáta ich vypínaním v čase, keď ich nepotrebujú. Niektorí operátori ponúkajú spomalenie dátových prenosov po vyčerpaní balíčka a boli by sme radi, keby sa stala štandardom.

Myslíme si, že pri cene 2 - 3 eurá za 1 GB v rýchlych sieťach s prehľadnou notifikáciou pred ich prečerpaním a jednoduchým navýšením by výrazne zmenilo správanie slovenských zákazníkov. Aktívny zákazník bez problémov vďaka videohovorom, YouTube videám, online rozhlasu, Facebooku, zálohovaniu fotografií či sledovaniu online TV prenesie aj viac než 10 GB dát mesačne. Ale ako chcú mobilní operátori ľudí na takéto správanie naučiť, keď 1 GB dát stojí 4 - 6 eur, t.j. bežnú hodinovú mzdu?

Slovenskí operátori dlhodobo oponujú, že neevidujú výrazný dopyt po väčších balíčkoch a väčšina zákazníkov spotrebuje menej než 1 GB.

Zdroj: gsmarena.com

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2018 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188