Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Poradňa: Ako nastaviť Android pri problémoch so zrakom?

· · Diskusia
Operačný systém Android ponúka niekoľko funkcií, ktoré dokážu výrazne uľahčiť život používateľom so slabším zrakom. Treba si ich len správne nastaviť.

Trápi vás nejaký problém s telefónom, mobilným operátorom alebo hľadáte nejaký špecifický mobil? V tom prípade neváhajte a napíšte nám e-mail na redakcia@fony.sk s predmetom správy "Poradňa". Z redakčnej pošty každý týždeň vyberieme najzaujímavejšiu otázku, na ktorú potom odpovieme formou takéhoto článku.

Marek píše: "Ahojte, vedeli by ste mi poradiť? Mám Samsung Galaxy J3 (2016) a potrebujem ho vymeniť za niečo väčšie, s displejom aspoň 5,5-palcov. V súčasnom Galaxy J3 mám možnosť zmeniť Tému, je taká možnosť aj v iných mobiloch? Ide o to, že zle vidím, potrebujem veľký mobil a možnosť meniť témy alebo prostredie na tmavé s bielym písmom a nie naopak."

Možnosť meniť Tému alebo motív má viacero androidov, no určite sa nejedná o pravidlo. Táto položka v Nastaveniach alebo špeciálna aplikácia priamo od výrobcu zväčša umožňuje vybrať inú tapetu na pozadí, vzhľad ikon a niekedy aj farby grafického rozhrania.

Témy v Samsungu Galaxy J3

Osobám s horším zrakom môžu niektoré témy vyhovovať viac, no slabozrakí a nevidiaci používatelia majú aj ďalšie, o niečo sofistikovanejšie možnosti.

Vo svojom mobile hľadajte Nastavenia a položku Dostupnosť. Tu nájdete niekoľko nástrojov šitých špeciálne pre ľudí s horším zrakom alebo inými problémami. Najzákladnejšími sú zmena veľkosti písma a Inverzia farieb. Tá robí presne to, čo Marek potrebuje, no nezávisle na zvolenej téme alebo pozadí na základnej obrazovke. Inverziu farieb môžete niekedy zapnúť aj cez rýchle prepínače v hornej lište, vedľa nastavení pre Wi-Fi, Bluetooth, Letový režim či Baterku.

Témy v Samsungu Galaxy J3

Nevidiaci zas v položke Dostupnosť ocenia funkciu TalkBack, ktorá dokáže elektronickým hlasom v slovenčine prečítať všetky ponuky zobrazené na displeji a popísať jednotlivé virtuálne tlačidlá, na ktoré práve prikladáte prst. Potvrdenie potom vykonáte až viacnásobným "ťukaním".

Novšie androidy od renomovaných výrobcov po prvom zapnutí TalkBack-u zobrazia stručný návod, no najideálnejšie bude o pomoc pri jej aktivácii požiadať niekoho z vašich blízkych. Funkcie Dostupnosti dokážu pomôcť aj ľuďom s farbosleposťou, horším sluchom alebo obmedzenou motorikou.

Všetky podobné články nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2018 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188