Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Poradňa: Zvoliť na nakrúcanie videí Galaxy Note 8 alebo iPhone 8 Plus?

· · Diskusia
Väčšinu zákazníkov pri výbere nového smartfónu zaujíma najmä výkon, kapacita batérie, rozlíšenie displeja či kvalita fotoaparátu. Čo však v prípade, že na mobil chcete nakrúcať najmä profesionálne vyzerajúce videá?

Ak vás trápi nejaký problém s telefónom, mobilným operátorom alebo hľadáte špecifický mobil, napíšte nám e-mail na redakcia@fony.sk s predmetom správy "Poradňa". Víkendovú rubriku s rovnakým názvom totiž tvoríme priamo na základe vašich otázok. Z redakčnej pošty každý týždeň vyberieme najzaujímavejší e-mail a tomu sa budeme venovať formou takéhoto článku.

Dnes skúsime odpovedať čitateľovi, ktorý chce s mobilom nahrávať množstvo videí v čo najvyššej kvalite: "Potreboval by som poradiť ohľadom výberu mobilu, ktorý budem používať aj na natáčanie videí, smerujúcich na YouTube. Aktuálne mám Samsung Galaxy S7 edge a premýšľam nad výmenou za Galaxy Note 8. Pri prechode na Galaxy S8 by som nevidel veľký posun. Dokúpil by som mikrofón RODE VideoMicro a nejaký šikovný statív.

Zvažujem aj iPhone 8 Plus (iPhone X už je aj cenovo vysoko a bokeh efekty prednej kamery nevyužijem). Má o čosi vyššiu cenu, ak rátam s 256 GB verziou a na strane Samsungu s dokúpením kvalitnej UHC III microSD karty. iOS mi nesedí, ale ak by mala byť kvalita videa a komfort práce o poznanie lepší, dokážem sa vrátiť. Na editáciu budem využívať softvér Movavi v PC."

Toto je veľmi vyrovnaný súboj, ktorý ťažko rozhodnúť len na základe pohľadu do papierových parametrov. V prípade videí je dôležitá najmä optika, kvalita snímača pod ňou a v neposlednom rade aj komfort práce s aplikáciou priamo v mobile.

Apple iPhone 8 Plus môže mať trochu navrch. Pri maximálnom 4K rozlíšení môžete využívať režim s až 60 snímkami za sekundu, vďaka čomu budú videá vyzerať plynulejšie. Lepšie sú spomalené videá (Full HD s 240 fps) i práca s označením bodu pre zaostrenie a následná korekcia expozície prstom na displeji aplikácie fotoaparátu.

Apple iPhone 8 Plus

Tu však výhody iPhonu zrejme končia a pri praktickom používaní na dennej báze môže mať naopak navrch Samsung Galaxy Note 8. A nie len preto, že ponúka optickú stabilizáciu aj na druhom objektíve s 2-násobným priblížením alebo svetlejšie nočné zábery.

iPhone je mimoriadne praktický len do chvíle, kým chcete nakrútený materíal zostrihať priamo v bezplatnej aplikácií iMovie pre iOS alebo ho bleskovo preniesť do zariadenia s macOS cez AirDrop. Presun do počítača s Windowsom je zložitý. Káblom je to nepraktické a cez cloudové úložiská zdĺhavé. Pri každodennom nahrávaní obsahu stratíte mnoho času.

iPhone 8 Plus vs. Galaxy Note 8

Vybratie microSD karty z Galaxy Note 8 a jej vsunutie cez adaptér do počítača bude takmer okamžité. Jednoduchšie je tiež pripojenie mikrofónu, kedže Samsung stále ponúka 3,5 mm audio jack. Výhodu však vidíme v širšej ponuke príslušenstva pre iPhone. Napríklad prídavných objektívov.

Pre oboch konkurentov je maximum 4K záznam, hoci Samsung ho zvládne len s polovičnou frekvenciou. Môže to vynahradiť prednou kamerou s vyšším QHD rozlíšením videa, hoci naše skúsenosti hovoria, že jej zaostrovanie príliš nevyužijete. Ostrenie tu nie je tak prirodzené ako vzadu a pri snímaní samého seba je skôr na škodu.

iPhone 8 Plus vs. Galaxy Note 8

Porovnanie fotoaparátov: iPhone 8 Plus vs. Galaxy Note 8

Druhý názor kolegu Richarda:
"iPhonu 8 Plus by som dal prednosť len pri editácii videí priamo v ňom. Druhou výhodou je záznam 4K videa so 60 fps. Spomalené 4K video z lyžovačky bude lepšie vyzerať z iPhonu. Time Lapse (časozber) nahrávajú oba vo Full HD rozlíšení, na Galaxy Note 8 to vieš nastaviť, iPhone ponúka len jednu (aj keď univerzálnu) rýchlosť. Ak by som strihal video v počítači, radšej by som si všetko natočil na rýchlu microSD kartu a tú potom vložil do PC alebo presunul videá káblom. Presun fotografií a videí káblom z iPhonu (cez Mass Storage, teda mimo iTunes) je komplikovaný, súbory sú rozhádzané, názvy súborov neobsahujú čas vytvorenia a zle sa vyhľadávajú aj sa s nimi ťažko pracuje. Skrátka, na tvoje účely by som si kúpil Samsung Galaxy Note 8."

Všetky podobné články nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2018 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188