Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Prečo vaše deti neberú drogy? Možno aj vďaka smartfónom a Facebooku

· · Diskusia
Podľa autorky knihy Generation Z chceme na sociálnych sieťach viac fotiek so zdravým jedlom a športom. Drogy a fajčenie prestalo byť "cool".

Max Daly z magazínu Vice.com sa zamýšľal, prečo klesá spotreba drog a konzumácia návykových látok u mladistvých. Čísla z Veľkej Británie totiž hovoria jasne - kým ešte v roku 2001 okúsilo nejakú nelegálnu drogu až 29 % detí vo veku od 11 do 15 rokov, v súčasnosti je to len 15 %.

Podobný trend sa dá sledovať aj pri spoločensky prijateľnejšom alkohole a fajčení. V deväťdesiatych rokoch sa v skupine 11 až 15-ročných priznalo k cigarete 55 % a k alkoholu až 62 % detí, teraz tieto čísla uvádzajú 18 % pre fajčenie a 38 % pre skúsenosti s alkoholom.

Klesajúcu spotrebu Briti odpozorovali aj u dospelých a pri pohľade na marihuanu, kokaín a podobne.

Výsledok by sme mohli prisúdiť prísnejším proti-fajčiarskym zákonom či kontrole predaja alkoholu, no drogy sú na ostrovoch podľa Dalyho teraz ľahšie dostupné on-line aj na ulici a tresty za ich užívanie naopak miernejšie.

drinkaware.co.uk
obr: drinkaware.co.uk

Odpoveď na otázku, prečo spotreba drog, tabaku a alkoholu klesá, preto hľadal u spisovateľky a bývalej stredoškolskej učiteľky Chloe Combiovej, ktorá vydala knihu Generation Z (Generácia Z, teda deti narodené po roku 1996).

Podľa nej sú drogy a alkohol medzi mladými stále pomerne bežné, no čoraz častejšie odmietané, kedže edukačné kampane fungujú veľmi dobre. Zjednodušene povedané, tieto látky už nie sú "cool" a do popredia sa dostáva práve propagácia zdravého životného štýlu.

A aký je vplyv smartfónov a sociálnych sietí? Mladí sa vraj vďaka nim dostávajú do izolovanejších skupín s menším počtom priateľov než kedysi, ktoré navštevujú menší počet lokalít. Tie potom pijú menej a ešte menej užívajú drogy.

Osobné profily na Facebooku či Instagrame sú zas z veľkej časti verejné a deti na nich chcú mať fotky s čo najlepším imidžom. Namiesto cigarety sa preto radšej odfotia vo fitnesscentre, so zdravým smoothie alebo koláčikmi.

Podľa spisovateľky, ktorá sa s tínedžermi rozprávala, je tu aj faktor tzv. sociálnej paranoje. Deti jednoducho nechcú, aby sa ich fotky v podguráženej nálade objavili na internete, kde ich môže vidieť kdekoľvek. Žijeme totiž v dobe, kedy sa hocikto môže stať nechcenou hviezdou virálneho videa na YouTube.

Veľa času stráveného na internete určite škodí, na deti tam však môžu vplývať aj pozitívne články, vzory a kampane, ku ktorým by inak prístup nemali. .

Zdroj: vice.com

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2018 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188