Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
Fony.sk
ikona

Telekom odštartoval komerčnú prevádzku VoLTE

· · Diskusia
Výhodou prenosu hlasu cez LTE sieť je výrazne rýchlejšie spojenie hovoru, vyššia kvalita hovoru a možnosť volať i surfovať v 4G sieti naraz. Zatiaľ je služba dostupná pre paušály Happy, predplatené karty budú nasledovať v ďalšej fáze.

Telekom dnes odštartoval komerčnú prevádzku Voice over LTE (VoLTE), ktorá umožňuje volať cez rýchlu 4G sieť. Cena hovoru sa nemení a nespotrebuje žiadne dáta. Zákazníkovi prináša niekoľko výhod.

Telefonovanie a surfovanie v 4G sieti súčasne
Počas hovoru nedochádza k obmedzovaniu nadviazaných dátových spojení. Naraz môžete volať a vyhľadať informácie na internete, prípadne môže na pozadí bežať online navigácia.

Rýchle spojenie hovoru
Pri VoLTE začne telefón na druhej strane zvoniť približne do dvoch sekúnd. V porovnaní s bežným telefonátom ide zhruba o trojnásobné zrýchlenie.

Kvalitnejší prenos hlasu
Zásadným vylepšením je vyššia kvalita zvuku. VoLTE umožňuje prenášať širšie zvukové spektrum a efektívne potlačiť ruchy v okolí. Výsledkom je kvalitnejší prenos hlasu než pri hovore v 2G alebo 3G sieti, dokonca aj v porovnaní s aktuálne nasadenou technológiou HD Voice.

Telekom mapa pokrytia LTE
mapa pokrytia LTE sieťou

Čo potrebujete na využívanie hlasu cez LTE?
Základnou podmienkou je telefón s podporou VoLTE. Prvými podporovanými zariadeniami sú Samsung Galaxy S7 a galaxy S7 Edge zakúpené v Telekome. Operátor zároveň pracuje na spustení VoLTE pre nové Galaxy S8, Galaxy S8+ a pre telefóny iných výrobcov. Pre využitie služby VoLTE na existujúcich telefónoch je potrebná aktualizácia firmvéru. Od utorka sa zákazníkom s podporovanými telefónmi zakúpenými v Telekome začnú objavovať výzvy k aktualizácii systému, ktorú je potrebné uskutočniť obvyklým spôsobom.

Operátor bude zákazníkom s podporovanými telefónmi službu VoLTE postupne automaticky aktivovať. Aktívnu službu VoLTE oznámi ikona VoLTE na displeji telefónu. Zákazník si však môže službu aktivovať prednostne aj sám, a to zaslaním bezplatnej SMS. Bližšie informácie o spôsobe aktivácie nájdete na www.telekom.sk/wiki/ostatne/volte.

Aktuálne Telekom pokrýva LTE sieťou 87 % populácie Slovenska. Na dosiahnutie všetkých výhod VoLTE hovoru je potrebné aby obaja účastníci hovoru spĺňali podmienky pre využívanie služby: podporovaný telefón, firmvér a aktivovanú služba VoLTE. Ak z VoLTE volá jeden z nich a druhý volá napríklad z 3G siete, budú sa počuť aj napriek tomu v dobrej kvalite, a to vďaka službe HD Voice.

V prvej fáze bude technológia dostupná pre zákazníkov s paušálmi Happy. V nasledujúcich fázach bude Telekom VoLTE sprístupňovať pre firemných zákazníkov a zákazníkov predplatených služieb.

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2018 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188