Alcatel  ·  Apple  ·  Asus  ·  BlackBerry  ·  CAT  ·  Coolpad  ·  Honor  ·  HTC  ·  Huawei  ·  Lenovo/Motorola  ·  LG  ·  Meizu  ·  MyPhone  ·  Nokia/Microsoft  ·  Samsung  ·  Sony  ·  Xiaomi  ·  Iné značky
ikona

Samsung Gear S3 Frontier - tri pohľady na jedny hodinky

· · Diskusia
Recenzia inteligentných hodiniek so štýlovým dizajnom, odolnosťou voči vode, 1,3'' ciferníkom, OS Tizen, GPS, Wi-Fi a snímačom tepu.

Oplatí sa kúpiť aktuálne najlepšie smart hodinky od Samsungu alebo je lepšie sa obzrieť po inej značke?

Na inteligentné hodinky Samsungu sme sa už pozreli v samostatnej video recenzii a postupne ich vyskúšali traja redaktori. S rôznymi telefónmi a operačným systémom iOS i Androidom. V netradičnej recenzii tak nájdete skúsenosti s Gear S3 všetkých troch. Spomenuté hodinky som mal možnosť používať niekoľko týždňov, čo mi umožnilo otestovať rôzne scenáre používania a vytvoriť si tak lepšiu predstavu o hodinkách samotných.

ikonaZákladné info: Samsung Gear S3 classic (SM-R770) a frontier (SM-R765)

Inteligentné hodinky s 1,3’’ kruhovým displejom, 380 mAh batériou, Wi-Fi a GPS a vlastným OS Tizen.

Samsung Gear S3 Frontier

Prvým krokom po vybalení je pripojenie k smartfónu. Na plnohodnotné používanie Gear S3 budete musieť nainštalovať tri samostatné aplikácie a pluginy, aby hodinky správne fungovali. Keď k tomu prirátame ešte S Health, ide naozaj o zdĺhavý proces. Priebeh pripojenia hodiniek k smartfónu je ale dostatočne intuitívny a neboli s ním žiadne problémy. Pred rozbalením hodiniek preto odporúčam obrniť sa trpezlivosťou.

Samsung Gear S3 Frontier

Na smartfónoch a tabletoch môžete všetky obrázky v článku priblížiť pomocou dvoch prstov. Na počítači môžete obrázok klikom presunúť do popredia a šípkami na klávesnici preskočiť na ďalší.

Používal som model Gear S3 Frontier, ktorý sa vyznačuje športovým vzhľadom. Veľmi kvalitné spracovanie a dizajn dotiahnutý do posledného detailu, nič iné som ani od Samsungu neočakával. Hodinky toto spĺňajú do bodky. Telo je masívne, tlačidlá majú peknú textúru a gumené remienky dotvárajú športový vzhľad. Diskutovanou témou pri Gear S3 je hmotnosť. Mne osobne 86 g neprekážalo pri dennom používaní ani cvičení. Na noc som si ale dával hodinky z ruky dole. Dôvodom bola práve hmotnosť a obavy z poškodenia.

Samsung Gear S3 Frontier

Prstenec okolo displeja je jednou z jedinečných funkcií týchto hodiniek a výrazným rozdielom oproti konkurencii. Možnosť ovládať hodinky bez toho, aby ste si špinili displej sa mi veľmi páčila a na iných hodinkách mi bude chýbať. Ovládanie však nie je úplne dotiahnuté dokonca. Pohybovať sa v ponuke menu a zobrazovať rôzne údaje pomocou otáčania prstenca síce možné je, ale voľbu v ponuke budete musieť aj tak potvrdiť prstom na displeji. Riešením by mohlo byť tretie tlačidlo na hodinkách, ktoré by slúžilo na potvrdenie vybranej ponuky.

Displej hodiniek hodnotím na výbornú. Dostatočná jemnosť, pestré farby a systém prispôsobený na kruhové zobrazenie dotvárajú dokonalý zážitok z používania. Vďaka použitiu AMOLED technológie tu nechýba ani dobre fungujúci Always on režim.

Samsung Gear S3 Frontier

Výdrž batérie je asi najväčším strašiakom súčasných smartfónov, tabletov a inteligentných hodiniek. Aby som Gear S3 čo najlepšie otestoval, používal som ich v rôznych režimoch a scenároch. Pri vypnutom Always on režime a bežnom používaní som sa zvyčajne dostal na dva dni výdrže. Akonáhle som ale používal GPS a rôzne funkcie S Health, výdrž sa skrátila na deň. Always on režim prekvapivo nič na tejto situácii nemení a striedanie jedno a dvojdňovej výdrže bolo aj tu prítomné.

Minimálne zvláštne je aj vybíjanie v noci, ktoré je raz iba pár percent, inokedy aj vyše dvadsať. Pre neustále rozdielne výsledky nemôžem vyhlásiť, že hodinky majú takú alebo onakú výdrž. Všetko záleží od používania, no viac než dva dni dosiahnete iba výnimočne.

Samsung Gear S3 Frontier

Rôzne výsledky sa objavili aj pri nabíjaní. Pri použití originálnej nabíjačky trvá nabitie takmer dve a pol hodiny. Mne sa však podarilo nabiť hodinky aj za hodinu a desať minút pri použití rýchlonabíjačky a iného microUSB kábla. Jednoduchosť nabíjania však patrí medzi plusy týchto hodiniek. Stačí ich položiť na magnetickú nabíjačku a začnú sa nabíjať. Vzhľadom na diskutabilnú výdrž batérie odporúčam hodinky odložiť na nabíjačku každý večer.

Samsung Gear S3 Frontier

Gear S3 Frontier sú prezentované ako športový model, čomu nasvedčujú hlavne gumené remienky. Otestoval som preto rôzne merania športových aktivít a prepojenie s aplikáciou S Health. Pre mňa sú však výsledky v tejto oblasti najväčším sklamaním. GPS a meranie krokov fungujú dobre. Meranie iných aktivít však nefunguje podľa predstáv. Drepy, výskoky, meranie poschodí alebo tepu dáva výsledky úplne mimo reality. Pri drepoch, výskokoch a poschodiach je reálne odmeraná iba tretina až polovica vášho cvičenia. Zvyšné opakovania hodinky jednoducho nezaznamenajú.

Samsung Gear S3 Frontier

Meranie tepu fungovalo dobre v pokoji a automatickom meraní, pri cvičení namerali hodinky nezmysly. Napríklad po pár minútach chôdze mi namerali tep 162. Ak chcete používať hodinky ako vášho pomocníka pri cvičení a zaujímajú vás rôzne dáta, zvážte nákup iných hodiniek. Gear S3 v tejto oblasti nepodávajú uspokojivé výkony.

Najzávažnejším problémom je ale odpájanie hodiniek od smartfónu. Počas testovania sa hodinky neustále odpájali od Xiaomi Redmi 4 Prime, ktorý som v tej dobe používal. Tento problém mi potvrdil aj kolega Richard, ktorý Gear S3 používal s iPhone 7. Úprimne neviem, čo si o tomto probléme myslieť. Hodinky aj príslušné aplikácie boli aktualizované, napriek tomu som nezažil deň používania, počas ktorého by sa hodinky neodpojili od smartfónu.

Samsung Gear S3 Frontier

Matúšove skúsenosti:

Dizajnovo a funkčne ide o jedny z naj smart hodiniek súčasnosti. Po niekoľkých predchodcoch, pri ktorých si Samsung pomaly formoval smer v tejto oblasti, nám aktuálne naservíroval hodinky, ktoré si dobre sadnú aj s módou v biznis prostredí. Sú trochu hrubšie a na ruke som ich ku koncu dňa cítil, ale dá sa na to zvyknúť. Inovatívny ovládací prvok vo forme rozety je veľmi intuitívny a zvykol som si naň už po prvých minútach. Zvyšné úkony som ovládal cez dotykový displej s jemným rozlíšením a dobrou čitateľnosťou aj počas slnečného dňa. Pochváliť ich možno za internú pamäť, do ktorej si môžete uložiť obľúbené skladby a spolu s nejakými Bluetooth slúchadlami ich využívať aj počas behania. Vtedy určite oceníte aj prítomné GPS.

Samsung Gear S3 Frontier

Napriek viacerým funkciám som ich predsa len najviac používal na notifikácie a občas som si cez ne aj zatelefonoval. Najviac som si pochvaľoval notifikácie na prijaté e-maily a SMS správy. Hravo si poradia aj so zobrazením správ z Facebook Messengera, no v tomto prípade som aj tak väčšinou skončil s telefónom v ruke. To isté platí pre možnosť odpovedania priamo cez displej hodiniek. Na krátke odpovede som si ich pochvaľoval a telefón zvyčajne nechal ležať v taške.

Samsung Gear S3 Frontier

Aplikáciu Samsung Gear hodnotím veľmi pozitívne. Príjemne prekvapili bohaté možnosti úprav ciferníka, kde možno využiť aj aplikácie tretích strán. Osobne som si veľmi pochvaľoval aplikáciu Facer. Okrem množstva zaujímavých vzhľadov je k dispozícii aj webové prostredie na vytvorenie vlastného vzhľadu ciferníka. Ja som to zvládol v priebehu niekoľkých minút.

Samsung Gear S3 Frontier

Menšie mínus dávam za dvoj-trojdňovú výdrž. Je to viac než jeden deň pri telefónoch, no v tomto prípade by som určite občas nadával aj na spôsob nabíjania. Bezdrôtové nabíjanie je fajn, kým nabíjaciu kolísku nezabudnete doma.

Po pár dňoch používania som zistil, že zrejme nebudem cieľová skupina, no ak by niekto z mojich známych hľadal najlepšie smart hodinky súčasnosti, Gear S3 by boli zrejme na prvom mieste.

Samsung Gear S3 Frontier

Lenkine skúsenosti:

Na hodinky Samsung Gear S3 som bola úprimne zvedavá. Rok používam Apple Watch prvej generácie, a tak keď samsung konečne vydal aplikáciu Gear Manager aj pre iOS zaujímalo ma, či ma oslovia. Po týždni používania môžem povedať, že ide o výborné zariadenie s podareným dizajnom a šikovným ovládaním cez otočnú lunetu v kombinácii s dotykovým displejom.

No za Apple Watch ich nevymením. Nie kvôli funkciám či prostrediu. Tie hodnotím veľmi pozitívne a podľa mňa patri Gear S3 medzi najlepšie smart hodinky na trhu. Ale sú pre mňa veľké a ťažké. Mám útle zápästie a nosiť ich celý deň na ruke bolo pre mňa utrpením. Keď som ich mala pripnuté celkom dole, na konci zápästia, odierali mi tam kĺb a pri bežnej činnosti mi zavadzali. Keď som ich zapla vyššie, problémom bolo obliecť si sveter a bundu. Nezmestili sa do rukáva. Navyše, gumený remienok je veľmi tvrdý a pri zvýšenej fyzickej aktivite sa mi pod ním výrazne potila koža. Skrátka, dizajnéri Samsungu na ženské pokolenie nemyslia. Naopak, Apple Watch na ruke nevnímam ani po celodennom nosení.

Samsung Gear S3 Frontier

Problém s odpájaním som nezaznamenala. Ani pri spárovaní s Androidom ani iOS. používala som ich s iPhonom 7 Plus a Huawei P9. Neviem, prečo kolegovia Richard a Tomáš mali inú skúsenosť s tým istým modelom. Na Gear S3 mi vyhovuje prostredie. Operačný systém Tizen ponúka množstvo aplikácií a nepreberné množstvo prispôsobiteľných ciferníkov. Ako už spomínal Tomáš, pri cvičení sa na ne nedá veľmi spoľahnúť, nemerajú presne, výsledky poslúžia skôr orientačne. Telefonovanie je s nimi naopak oveľa čistejšie než s Apple Watch. Druhá strana ani nespoznala, že nevolám z mobilu. Využila som túto možnosť párkrát počas šoférovania a bola som spokojná.

Samsung Gear S3 Frontier

Výdrž ma netrápila. Na nabíjanie každý druhý deň som zvyknutá a neotravuje ma. Výdrž si viete predĺžiť použitím šetriaceho režimu. Nabíjacia stanica je však veľmi ťažká a prenášať ju so sebou v kabelke (pre istotu) si neviem predstaviť. Nabíjaciu kolísku Apple Watch môžete strčiť bez problémov aj do vrecka nohavíc.

Model Frontier sa mi páči oveľa viac než "nudný" Classic. Cieľovou skupinou budú najmä muži, ženám by som odporúčala iný, kompaktnejší model, s ktorým nebudú mať problém obliecť si blúzku s úzkymi rukávmi. Na jemnej ženskej ruke vyzerajú rušivo. Pokiaľ nad ich kúpou uvažujete a ste muž, bez väčších výhrad ich kúpu odporúčam.

Samsung Gear S3 Frontier

Výhody:
+ dobre čitateľný displej
+ špičkové spracovanie
+ originálne ovládanie prstencom
+ intuitívne prostredie
+ bezdrôtové nabíjanie

Nevýhody:
- výdrž batérie
- pre niekoho hmotnosť
- problémy s pripojením
- nepresné meranie fitness aktivít

Orientačná cena: 399 €

Reklama:

Záver

Gear S3 rozhodne patria medzi najlepšie smart hodinky súčasnosti. Výborný displej je osadený v precízne spracovanom kovom tele s unikátnym otočným prstencom. Prostredie Tizen je prstencu výborne prispôsobené a ovládanie preto patrí medzi silné stránky. Miernym sklamaním je monitorovanie športových aktivít, ktoré by mohlo byť presnejšie. Objavili sa aj problémy s pripojením, ktoré si doteraz nevieme vysvetliť. Nič to však nemení na tom, že Gear S3 ponúknu jeden z najlepších zážitkov z nositeľnej elektroniky.

Videorecenzia

Chceš nám odkázať niečo dôležité?
Najnovšie príspevky k článkom
 
Copyright ©2018 - Fony.sk - webmaster - Valid XHTML 1.0 Transitional - Valid CSS - Atom - RSS - ISSN 1336-7188